//

Маніпуляція про те, що “західні українці” ухиляються від мобілізації – Без Брехні

Маніпуляція про те, що “західні українці” ухиляються від мобілізації

Російська пропаганда поширює інформацію про те, що чоловіки із західної України найчастіше ухиляються від служби в Збройних силах. Це начебто випливає з офіційної відповіді Міноборони.

Публікації щодо сумнівного лідерства з’явилися у багатьох російських медіа. Більшість з них посилається авторитетне українське видання NV.UA, як на джерело.

“Найбільше ухилянтів, за інформацією Міноборони України, живе у Львівській області. Тут до поліції від ТЦК надійшло 85,8 тис. повідомлень про розшук чоловіків, які порушили правила мобілізації.

Далі позиції у своєрідному антирейтингу розподілилися таким чином: Закарпатська область – 54,2 тис. повідомлень; Івано-Франківська область – 33,3 тис.; Тернопільська область – 28,7 тис.; Хмельницька область – 20,5 тис.

Найменше звернень – 247 – зафіксовано на території підконтрольної Києву Херсонської області. Що не дивно, оскільки більшість чоловіків Херсонщини давно вже живуть у росії”, – пишуть Аргументи і факти. Що показує статистика насправді – далі у матеріалі.

 

Публікацію супроводжують українофобною пропагандою на кшталт: “Примітно, що саме представники західних областей колишньої УРСР вимагали почати війну проти населення Донбасу, вимагали негайних розправ і геноциду, влаштовуючи державний переворот у 2014 році. Ці ж персонажі і виступили першими кістяками каральних нацбатальйонів, відправлених у ДНР і ЛНР на зачистку регіону від місцевого населення”.

Російський політолог Сєргєй Марков, внесений до санкційних списків кількох країн та фігурант бази “Миротворець” прокоментував новину так:

“Виходить, західні українці 20 років голосують за фашистів, привели до влади фашистську русофобську хунту, а воювати з росією підштовхують російське населення східної та південної України, яке покірно йде на фронт і гине там за бандерівців, які самі розбігаються від війни по всьому світу”.

Публікація зі статистикою складених за останній час протоколів та оголошення про розшук ухилянтів дійсно розміщена на сайті NV.UA. Інформацію від Міністерства оборони надали юристу Роману Лихачову.

“Дані Міноборони свідчать, що у 2022 році ТЦК склало 55,68 тис. протоколів за порушення правил військового обліку (ст. 210, 210−1 Кодексу про адміністративні правопорушення) та псування військово-облікових документів чи їхню втрату з необережності (ст. 211). Найбільше їх виявилось тоді у Житомирській області (майже 4,9 тис.), Києві (4,25 тис.), Волинській (4,1 тис.) та Закарпатській (4 тис.) областях. Загалом з порушників було стягнуто 49,29 млн грн.

Кількість протоколів за зазначеними статтями суттєво зросла протягом 2023−2024 років. За 1,5 року загалом по Україні ТЦК склали 130,1 тис. адмінпротоколів на порушників. Останні сплатили штрафів на 150,3 млн грн”, – говориться в публікації.

Втім, як видно зі статистики, найбільше протоколів за порушення правил військового обліку склали у Львівській (20,5 тис.), Закарпатській (14,6 тис.) та Дніпропетровській (майже 10,2 тис.) областях. Понад 5 тисяч протоколів також склали у Вінницькій, Миколаївській, Одеській, Івано-Франківській та Чернівецькій областях. 

Слід зауважити, що протоколи складаються не за ухилення від служби в ЗСУ, а за псування військово-облікових документів (втрату їх з необережності) або порушення правил військового обліку, а саме:

Щодо цифр повідомлень про розшук, якими власне й маніпулюють в росії, слід зауважити, що за законами України ТЦК не уповноважені оголошувати в розшук військовозобов’язаних. 

“Процедура оголошення в розшук передбачена кримінально-процесуальним кодексом і здійснюється виключно після оголошення підозри у вчиненні кримінального правопорушення за ухилення від призову за мобілізацією, – роз’яснює адвокат Роман Сімутін.

Записи про розшук зазвичай проставляються в електронному реєстрі військовозобовʼязаних “Оберіг” після порушення призовниками та військовозобовʼязаними правил військового обліку.

“Наприклад після неявки за повісткою на уточнення облікових даних або після ігнорування направлення на військово-лікарську комісію можна очікувати отримання статусу “розшук”. Також доволі часто військовозобовʼязані, які не зʼявились на плановий огляд ВЛК або ухиляються від військового обліку також можуть потрапити до бази з даним записом”, – пояснюють в юридичній компанії Inseinin.

Інколи особи помилково потрапляють до бази. Громадяни непризовного віку або з відстрочкою від мобілізації зможуть оновити свої дані та будуть прибрані з розшуку. 

Про подібну ситуацію нещодавно писав відомий український медійник та батько трьох неповнолітніх дітей Отар Довженко.

Водночас “ухилянтом” (в Україні відсутнє юридичне поняття “ухилянт”, це побутовий термін, – ред.) вважається військовозобов’язаний, який уникнув отримання повістки для звіряння військово-облікових даних або ухилився від відправлення до армії. Кримінальна відповідальність загрожує ухилянту, який пройшов звіряння і медкомісію, але відмовився йти на службу до армії, – нагадує пресслужба Національної поліції.

 

ВИСНОВКИ

Таким чином, кількість повідомлень ТЦК про “подання в розшук” не є свідченням про кількість осіб, які уникли або взагалі відмовилися від служби в армії. Російська пропаганда зманіпулювала поняттями: ототожнила кількість порушень (протоколів) порядку військового обліку з поняттям “ухилянт”. 

Крім того, слід зауважити, що за даними Міжнародної організації з міграції станом на березень 2024 року на території областей західної України зареєструвалося близько 800 тисяч внутрішньо переміщених осіб з інших регіонів країни, серед яких також є військовозобов’язані. Тож закиди саме про західноукраїнців як “ухилянтів” є також маніпуляцією.

 

Матеріал підготовлено  командою видання «Galka» http://surl.li/udkipn

//
Exit mobile version