//

Маніпуляція пропаганди про те, що Польща «захлинулася» українською злочинністю – Без Брехні

Маніпуляція пропаганди про те, що Польща «захлинулася» українською злочинністю

На вулицях Польщі нібито коїться страшне: українці грабують, ґвалтують і торгують людьми, а поляки дивляться на це і питають одне одного: “Як так?”. Таку барвисту уявну картину поширює сьогодні роспропаганда. Звідки натхнення у ”митців художньої брехні” і про що саме йдеться у першоджерелі – читайте у матеріалі.

 

РІА Новості опублікували колонку такого собі Кірілла Стрєльнікова під гучним заголовком “Пригрели змею на груди: Польша пожинает плоды поддержки Украины” (мовою оригіналу, http://surl.li/hilvy).

Довгенький “твір” пересипаний емоційними епітетами та численними маніпуляціями і цілеспрямовано створює відчуття, що Польща за останній рік поринула у хаос:

“По паническим данным ведущих польских СМИ, Польшу “неожиданно” захлестнула волна украинской этнической преступности, а слова “украинская мафия” не сходят с передовиц. Озадаченные официальные лица задают друг другу вопрос: как же так, мы приютили миллионы украинских беженцев, а те воруют, грабят, насилуют, торгуют наркотиками и оружием на улицах польских городов?”

“Однако украинская преступность достигла масштабов, которые уже просто невозможно скрывать, и по истечении “медового года” в объятиях украинских беженцев официальные органы Польши начали со скрипом делиться реальными цифрами.” (мовою оригіналу)

На підтвердження “пекельного криміналу” Стрєльніков подає такі дані: за рік незаконне постачання зброї та боєприпасів з України зросло в шість разів, контрабанда автомобілів – на 50%, а “рост масштабов торговли людьми бьет все рекорды” (мовою оригіналу).

Крім того, у колонці ідеться: за 2022 рік іноземці скоїли на території країни 15 тис злочинів, більше 12 тис. з них – українці. За використання підроблених документів були затримані 1249 осіб, в тому числі 659 українців. Зрештою, є й пряме пересмикування: Стрєльніков стверджує, що 21 тис. українців було відмовлено у в’їзді до Польщі, “в основном в связи с подозрением в принадлежности к криминальным структурам” (мовою оригіналу).

Не обійшлося і без улюбленої конспірології. За твердженням пропагандиста, раніше злочини українців замовчувалися, а говорити про них “раптово” почали, аби “прикрыться фиговым листком на тот случай, если западное оружие с Украины попадет не в те руки и произойдет что-то нехорошее (например, кто-то собьет самолет). Есть все признаки того, что украденное из западных арсеналов на Украине оружие в огромных масштабах стремительно расползается по всему миру, и в случае чего концы приведут в ту же Польшу, а этого Варшава очень не хочет” (мовою оригіналу).

Вочевидь, цей абзац ключовий для пропагандиста: запобігти новим постачанням зброї до України нібито через її безконтрольне використання – ціль номер один для пропаганди зараз. Заразом натякнув і на збитий MH-17 – теж нібито справу рук українців.

Тож звідки бурхлива фантазія автора отримала натхнення? Польські ЗМІ аж ніяк не переповнені трагічними статтями про українську мафію. Власне, із п’яти найбільш популярних у квітні 2023 року польських новинних сайтів (http://surl.li/hinfl) згадка про українську злочинність за останній місяць є лише на одному – власне, на одному з двох, на які посилається Стрєльніков.

Один із п’ятірки найвідвідуваніших – сайт interia.pl – передруковує (http://surl.li/hingo) текст одного із найстаріших польських видань – Rzeczpospolita (http://surl.li/hinha). У ньому дійсно згадуються слова “український” і “мафія”. Але, хоча Rzeczpospolita не завжди однозначно ставиться до українських проблем (http://surl.li/hinis), перекручений Стрєльніковим текст не містить жодних звинувачень до українців і українських біженців в цілому.

Власне, текст має назву “Мафія заробляє на війні. Контрабанда з України до Польщі зросла”. Уже з нього видно, що авторки відділяють мафію від українців в цілому.

Ба більше. Текст присвячений ініціативі Польщі внести зміни до угоди між Україною і Польщею стосовно переслідування організованої злочинності. Необхідно це для того, щоб угода відповідала новій реальності, спричиненій нападом Росії на Україну. Таким чином, польські журналісти прямо називають причину зростання злочинності – російську агресію.

Текст містить більшість із наведених Стрєльніковим цифр. От тільки він подає і контекст: із початку війни до Польщі в’їхали не тисячі і навіть не сотні тисяч, а 12 млн українських біженців. Тож читач має можливість порівняти 659 осіб, покараних за в’їзд за підробними документами, із загальною кількістю біженців.

Почитавши першоджерело, бачимо, що не обійшлося і без російських маніпуляцій. Так, “торгівля людьми”, у якій Стрєльніков мимохідь звинуватив українців у Польщі – це насправді спроби сприяти у незаконному в’їзді біженців, в тому числі з Білорусі. Це все ще злочин, але далекий від торгівлі людьми. Зрештою, аж ніяк не 21 тисячу українців не пустили до Польщі за підозрою у кримінальних зв’язках – справжня цифра складає 2,8 тисяч. І навіть тут ідеться саме про підозру, а не доведені зв’язки. Але ж Стрєльнікову треба показати, що українці зробили із Польщі Чикаго 1920-х!

Таким чином, стаття, яку пропаганда використала, щоб показати жахіття українського криміналу, насправді досить виважена. Вона дійсно повідомляє про зростання злочинності (що не дивно після того, як населення Польщі за рік зросло аж на третину), але дає можливість порівняти кількість злочинів із загальною кількістю мігрантів, підкреслює, що у злочинах винна мафія, а не всі українські біженці, а першопричиною проблем називає напад Росії на Україну.

А от 12 437 злочинців українського походження – це вже з іншого тексту. У березні такий собі Niezalezhny Dziennik Polityczny опублікував маніпулятивний текст під заголовком “Вбити поляка не проблема. ПіС розбереться” (http://surl.li/hinul). Текст, як і весь сайт, спрямований проти підтримки українців Польщею та проти польського уряду.

Автор посилається на дані Національної поліції щодо майже 12,5 тисяч злочинів, скоєних людьми українського походження. От тільки не уточнює, скільки із них – тяжкі злочини, які відповідають кривавій ілюстрації і назві тексту. Хоча проговорюється, що йдеться, зокрема, про 3,3 тисячі випадків водіння у стані сп’яніння. Більше – жодної конкретики. Тоді цю маніпуляцію радо підхопили і російські, і окремі українські видання (http://surl.li/hinzh).

Тож свою картину кримінального пекла, яке “не сходить із передовиць”, Стрєльніков будує на двох текстах, один із який перекручує задля більшої трагічності, а другий бере із маніпулятивного опозиційного джерела.

ВИСНОВКИ

 

Матеріал підготовлено виданням «Запорізький центр розслідувань» в рамках ініціативи Мережа проектів з протидії дезінформації

//
Exit mobile version