//

Маніпуляція пропаганди: росіяни-невдахи повертаються із-за кордону… і це ознака економічної стабільності росії – Без Брехні

Маніпуляція пропаганди: росіяни-невдахи повертаються із-за кордону… і це ознака економічної стабільності росії

Нове “чим гірше, тим краще” від російської пропаганди. Невдачі росіян за кордоном вирішили зробити ознакою професійної майстерності російського уряду. Підстава для чергової маніпуляції – стаття Financial Times, з якої пропаганда зробила нову креативну вибірку. Про які невдачі та “успіхи” йдеться – читайте далі.

Росіяни їдуть додому. Видання The Financial Times опублікувало текст про повернення мешканців росії із самовигнання – тобто після виїзду з країни на початку повномасштабного вторгнення агресора до України (http://surl.li/mmwau). Російська пропаганда не була б собою, якби не зробила із тексту чергову “переможеньку”.

 

“Росії вдалося утримати економічні удари після початку спецоперації” – такий заголовок до витягу із тексту FT зробили для початку автори РІА “Новості”. Втім, потім на диво вирішили бути скромнішими. Новина за посиланням має відредаговану назву “ЗМІ: громадяни, що поїхали з країни, починають повертатися до росії”. На заголовку стриманість закінчилася:

“Российским властям удалось сдержать экономические удары после начала специальной военной операции (СВО) на Украине, в связи с чем в страну начали возвращаться уехавшие люди” (мовою оригіналу).

Та чи так все райдужно? Натягнути сову на глобус акуратно пропагандисти не змогли – довелося перерахувати причини, через які російські “біженці” повертаються додому. І перша з них – це складнощі, із якими росіяни зустрілися під час пошуку роботи за кордоном. У тексті це дипломатично (або маніпулятивно) описали так: “возможности трудоустройства за пределами страны не так хороши, как могли бы быть” (мовою оригіналу). 

Тим часом у самій росії грошових вакансій і справді побільшало – та не через економічні дива у виконанні тамтешнього уряду. Мова йде про місця, які звільнилися після того ж таки виїзду російських менеджерів з технологічних компаній і досі так і не були заповнені. Нестача кваліфікованих кадрів легким рухом пропагандиста перетворилася на перемогу…

Наприкінці тексту також одним реченням скромно згадують загальні “сложности, с которыми столкнулись россияне в других странах” (мовою оригіналу). Не конкретизуючи.

То що ж маємо у підсумку? Частині росіян не вдалося облаштуватися за кордоном – через загальні “складнощі” і проблеми із пошуком роботи зокрема. Ці невдахи повертаються на місця, які для них звільнили більш успішні “біженці” – зокрема, співробітники технологічних компаній, які не планують повертатися.

Чому тема повернення така болюча для російської пропаганди? Хоча офіційних даних немає, за підрахунками російських же джерел, кількість тих, хто виїхав із росії за 2022-2023 роки, може складати від 500 тис. до 800 тис. осіб, причому 500 тис – це мінімальна точно зафіксована кількість за статистикою країн, які прийняли цих людей.

Зараз формальних заборон на виїзд із країни нібито немає. Втім, є нюанс. Туристичні агенції на своїх сайтах радять чоловікам призовного віку перед плануванням поїздки пересвідчитися, що їм не вручено електронну повістку. Дізнатися про це вони можуть, лише самостійно перевіривши свій акаунт на сайті російських Держпослуг. На деяких з потенційних туристів чекає сюрприз.

Може здатися, що для країни із кількістю населення у 140+млн. людей виїзд навіть 800 тисяч осіб – це небагато. Але російські роботодавці із цим не погодяться: восени російськими медіа пройшла хвиля публікацій про “тотальний кадровий дефіцит”.

У вересневому звіті Банка росії вказано: “Сохранялась напряженность на рынке труда. По-прежнему наблюдался высокий уровень конкуренции работодателей за трудовые ресурсы, что выражалось в повышении зарплат. Наибольший кадровый дефицит и, следовательно, рост оплаты труда отмечены в обрабатывающей промышленности. Повышение зарплат оказывает все более заметное проинфляционное влияние” 

“Согласно оперативному опросу Банка России, в августе 60% предприятий сообщили о нехватке персонала, в большей степени – квалифицированных специалистов” (мовою оригіналу, http://surl.li/mnqgg)

Причинами кадрового голоду Банк росії називає в першу чергу необхідність самостійно виробляти товари, які зникли з російського ринку через санкції, плюс зростання державного замовлення на такі собі “металічні вироби”, у зв’язку із чим виробництва перейшли на три зміни. Втім, людей на ці три зміни не вистачає. Нестачу закривають трудовими мігрантами – зокрема, із Середньої Азії. Підприємства також створюють програми для переманювання працівників з інших регіонів росії.

Тож саме цю нестачу кваліфікованих кадрів плюс повернення тих, хто не зміг знайти роботу за кордоном, пропаганда і вирішила назвати свідченням економічних перемог свого уряду.

Подальше повернення роботоспроможних мешканців є критично значущим для росії іще з однієї причини. Як ми вже писали, тільки з природних причин у найближчі роки населення держави-агресора буде зменшуватися на 600-700 тис. осіб на рік (http://surl.li/mmwvu).

 

ВИСНОВКИ

Росіянам продовжують розповідати, що живуть вони добре і з кожним днем – все краще. Щоб утримати суспільні настрої, тепер для них зробили текст про те, що життя у росії настільки покращилося, що навіть почали повертатися добровольні “біженці”, які втекли, налякані війною. Як привід використали текст від The Financial Times.

Насправді йдеться про людей, які не змогли знайти роботу за кордоном, не витримали загальних складнощів, які очікують там на росіян, і повернулися на досі не заповнені після хвилі міграції місця. Таку часткову компенсацію невдахами кадрового дефіциту пропаганда і подає як ознаку економічних перемог свого уряду. 

Пропаганда має нагальну потребу писати про те, що до країни повертаються мігранти, адже, згідно із нещодавнім прогнозом російських же демографів, у найближчі роки на росію чекає масштабна демографічна криза. Крім того, російський уряд б’є на сполох через тотальний кадровий дефіцит, який частково заповнюють мігрантами із Середньої Азії. Новий текст пропаганди, крім іншого, має зменшити похмуре враження від цих тенденцій. 

 

Матеріал підготовлено фахівцями видання “Запорізький центр розслідувань” 

//
Exit mobile version