Після шокуючого рішення Кремля про роздачу російських паспортів на територіях ОРДЛО, новообраний, але ще не інаугурований президент України Володимир Зеленський дав жорстку, але маніпулятивну відповідь цій ініціативі, розмістивши відповідний пост на своїй сторінці у Facebook 27 квітня. За декілька днів 29 квітня ще діючий президент держави Петро Порошенко, виступаючи в Українському католицькому університеті у Львові, розкритикував тези нового гаранта. Свою критику він обґрунтовував доказами, які були перевірені на наявність маніпуляція і неправдивих фактів.
ТЕЗА 1: «Ми не будемо сприймати, що хтось росіянам зараз буде надавати святе українське громадянство. Бо вони його приймуть усі 140 мільйонів, бо в нас краще…»
ВЕРДИКТ: МАНІПУЛЯЦІЯ
ДОКАЗИ І АРГУМЕНТИ:
Якщо залишити за лаштунками патетику Порошенко, то у «сухому залишку» у тезі присутній оціночний критерій «бо в нас краще» (ніж в Росії). Звичайно, що даний критерій є не чітким, бо не зрозуміло який зміст вкладав президент в нього – економічний, політичний, соціальний і т.ін.
Проте, якщо взяти до уваги, що діючий гарант говорить про простих громад (в даному контексті російських), то для цієї категорії населення у будь-якій країні є приорітетними економічні і соціальні показники, тобто – умови і рівень життя.
Нажаль, якщо взяти хоча б декілька з них, то Україна знаходиться далеко не в кращому становищі ніж Росія.
За рівнем ВВП на душу населення РФ випереджає нашу державу майже утричі (за даними 2018 року) – $11 099 проти $2 991.
За рівнем пенсійного забезпечення українські пенсіонери теж пасуть задніх перед російськими:
- Україна: мінімальна – $51, середня – $91
- Росія: мінімальна – $125 , середня – $190
Середня заробітна плата на початок 2019 року у північного сусіда складала $700 в Україні $290.
За рейтингом DOING BUSINESS (свобода ведення бізнесу) Росія на початок 2019 року займала 31 сходинку, Україна – 71.
ТЕЗА 2: «І ми нікому не дамо можливості, щоб нас купили за газ. Бо головне, що вони зараз намагаються запропонувати – що в Україні буде дешевший газ».
ВЕРДИКТ: МАНІПУЛЯЦІЯ
ДОКАЗИ І АРГУМЕНТИ:
Риторика щодо можливості поставки в Україну російського газу за значно зниженою ціною і, як наслідок, зниження його вартості для населення не належить Володимиру Зеленському та представникам його команди.
З подібними заявами і пропозиціями виступили лідери партії «Опозиційний блок «За життя» Віктор Медведчук та Юрій Бойко після свого скандального візиту до Москви напередодні дня виборів та проведених там ними начебто перемовин з представниками Газпрому та прем’єром РФ – Дмитром Медведєвим.
ТЕЗА 3: «Якщо ти поїдеш на зустріч із Путіним, до тебе більше ніхто з тої коаліції світової, яку ми дбайливо створювали 5 років, не приїде, ти її зруйнуєш. І залишиш Україну сам на сам з агресором. А потім тобі залишиться лише стати на коліна і визнати капітуляцію»
ВЕРДИКТ: МАНІПУЛЯЦІЯ
ДОКАЗИ І АРГУМЕНТИ:
Звертаючись до пана Зеленського, Петро Порошенко наголошує про недопустимість прямих перемовин з Путіним, бо це начебто зруйнує «світову коаліцію», яка протистоїть «кремлівській агресії».
По-перше, як зазначено у програмі ще не інаугурованого президента, питання щодо врегулювання проблем Донбасу та Криму будуть вирішуватись тільки за участі і підтримки партнерів з ЄС та гарантів Будапештського меморандуму. Про це наголошував і сам Зеленський в широкому інтерв’ю РБК Україна 17 квітня.
По-друге, де юре немає жодного документу – ні міжнародного, ні тим більше – національного, де юридично зафіксований факт створення «коаліції держав» чи «об’єднань держав», яка б тим чи іншим шляхом протидіяла агресивній політиці Росії. Де-факто, в певні моменти часу, відбуваються спільні дії України та інших країнв Європи і Світу, направлені на стримування РФ. Це і введення економічних санкцій, і депортація дипломатів, і заборона або обмеження в’їзду до країн громадян. Але в той же час, ті ж самі країни можуть вести співпрацю з Російською Федерацією, як наприклад, Німеччина у питання побудови газопроводу «Північний потік-2».
Автор: Артем Єжов