Російськими ЗМІ шириться повідомлення про чергові українські “звірства”. Цього разу відшукати їх пропагандистам допоміг держсекретар Міністерства закордонних справ Угорщини Тамаш Менцер. Що саме стало приводом для звинувачень, читайте далі у матеріалі.
Шокуючі заголовки “Угорщина вимагає від Києва припинити звірства проти ентічних угорців на Закарпатті” з’явилися одразу у низці російських ЗМІ, включно із РБК ( http://surl.li/emmuh ), “Комерсантом” ( http://surl.li/emmul ), ТАСС ( http://surl.li/emmus ).
Приводом для них став пост на фейсбук-сторінці угорського держсекретаря Міністерства закордонних справ Тамаша Менцера ( http://surl.li/emmuz ), який сам по собі є маніпуляцією.
Не вказуючи, про що йдеться, Менцер повідомляє про антиугорські дії у Мукачеві, називає їх неприпустимими, закликає припинити “звірства проти угорців”, відмінити “протиугорські рішення” і зробити все можливе, щоб зберегти стабільність на Закарпатті попри війну. До всього, Менцер притягує до теми війну “України проти Росії”, що також є маніпуляцією.
Російські ЗМІ вдаються до традиційних прийомів, зводячи цей пост в Фейсбуці до рангу загальної позиції Угорщини – враховуючи посаду автора, цього разу у них для цього більше підстав, ніж зазвичай.
“Журналісти” роблять акцент на всіх маніпулятивних моментах публікації, включно із узагальненням про постійну травлю нацменшин (подається мовою оригіналу):
В Будапеште заявили, что «постоянная и систематическая травля и лишение прав национальных меньшинств недопустимы» ( http://surl.li/emmuh )
Вони услід за Менцером роблять загальне “твердження ні про що” щодо того, що
“если Украина хочет стать членом Евросоюза, то продолжающиеся и систематические притеснения и лишение права голоса национальной общины неприемлемы” ( http://surl.li/emmus )
Що ж саме Тамаш Менцер, а разом із ним і російські пропагандисти, вважає “звірствами”? Посадовець подає посилання на повідомлення угорських ЗМІ, у якому повідомляють: із державних установ закарпатських сел Форнош та Дерцен (дитсадки і школи) зняли угорські прапори, які висіли разом із українськими.
За повідомленнями місцевих медіа, в тому числі пов’язаних із угорською громадою, із сільської ради Форноша прапор знімала муніципальна поліція. Причому його акуратно згорнули і поставили біля виходу ( http://surl.li/emnaf ). Крім того, пишуть про звільнення директора однієї зі шкіл, але підтвердження цього факту поки немає.
Таким чином, жодної події, яка могла б бути кваліфікована як “звірства”, на Закарпатті не відбулося. Не йде мова і про систематичне позбавлення прав нацменшин.
Останній інцидент із угорськими прапорами в регіоні відбувся у 2017 році, коли під час маршу представники “Карпатської Січі” зняли угорський прапор із мерії Берегова. Тоді за цим фактом поліція почала кримінальне провадження за хуліганство ( http://surl.li/emnbi ).
Прапор повернувся на місце, а у січні 2018 року Берегівська міськрада навіть розмістила на своїй будівлі посилання на нормативні акти, якими обґрунтовує угорську символіку на держустанові. Однозначного формулювання, яке б дозволяло розміщувати прапори інших держав саме на будівлях держустанов, вони не містять, тож міськрада ухвалила своє окреме рішення про припустимість таких дій ( http://surl.li/emnce ).
А от Мукачеві такого рішення не ухвалювали, тому із початку року зняли з держустанов декілька прапорів в окремих населених пунктах. В інших, за твердженням тих же місцевих медіа, угорська символіка продовжує використовуватися.
Матеріал підготовлено виданням “Запорізький центр розслідувань” в рамках Ініціативи Мережа проектів з протидії дезінформації