//

МАНІПУЛЯЦІЯ, НЕПРАВДА | У Швеції штрафують і звільняють за носіння маски| – Без Брехні

МАНІПУЛЯЦІЯ, НЕПРАВДА | У Швеції штрафують і звільняють за носіння маски|

Фейсбуком розлетівся допис про те, що у Швеції штрафують і звільняють з роботи за носіння маски. У пості стверджується, що такі заяви не є безпідставними й мають докази, а саме  відео, що розміщене на платформі Ютуб. Водночас герой відео посилається на новину в ЗМІ та власний досвід. Ми перевірили цей ланцюжок і дізнались чи справді це так. 

МЕСЕНДЖ 1: “Здорова інтелектом країна – в Швеції штрафують і звільняють з роботи за носіння маски”. 

ПЕРЕВІРКА: 

На сайті Агентства охорони здоров’я Швеції розміщені рекомендації для запобігання передачі COVID-19. Зокрема, в пункті № 5 вказано, що громадянам рекомендують використовувати маски в магазинах та ТЦ, громадському транспорті та місцях в яких неможливо дотримуватись дистанції тощо. Водночас застосування масок для обличчя є одним з засобів й не замінює інші (дотримання дистанції, гігієни рук, уникнення дотиків до обличчя, носа, очей та рота).

Швеція не змушує своїх громадян носити маски в обов’язковому порядку, а видає лише рекомендації. Пов’язано це з високим рівнем відповідальності громадян. Тобто санкцій за відсутність маски немає. Відтак й за її рекомендоване використання штрафів не існує.

10 січня 2021 року набрали чинності нові правила, що будуть діяти до 30 вересня 2021 року. Вони стосуються відвідування магазинів, тренажерних залів, ТЦ, басейнів, громадського транспорту тощо. Тепер буде обов’язковим розрахунок кількості відвідувачів або клієнтів, що перебувають у приміщенні одночасно. Також зазначають й години пік, коли краще за все використовувати маски в громадському транспорті.

 

МЕСЕНДЖ 2: “Русскоязычная дама приехала к нам и решила, что у нас это как там на постсоветском пространства. Дамочка Гульнар не хотела снимать маску и ее послали домой и она рискует потерять работу.” (відео) 

ПЕРЕВІРКА:

В матеріалі Гетеборг Пост описана історія жінки в якої виникли суперечки з роботодавцем, через маску. Героїня матеріалу використовує маску, бо її партнер належить до групи ризику, а сама Гульнар має астму.

Роботодавець пояснив, що для дітей важливо почувати себе в безпеці, а дошкільний заклад справді дотримуються всіх заходів й перевіряє стан здоров’я дітей, а отже ризик незначний. До того ж маску заважає демонструвати міміку й емоції працівниці, що впливає на процес навчання. Зараз, в ситуації розбирається Йоханна Полссон, головний представник Асоціації вчителів Швеції з питань безпеки.

По перше, матеріал описує виняток, а не практику у Швеції. Тобто, немає правил, що людям заборонено носити маску. По друге, звільнити жінку могли не через те, що вона ходить в масці, а тому, що вона не виходить на роботу вже тривалий час. По третє, ніяких тез про те, що є штрафи для працівників у масках мова не йде.

Слід зазначити, що Гульнар Кожабекова 18 років працювала в дошкільних закладах та школах в різних містах Швеції, що вказано в матеріалі, а отже вона не тільки приїхала до країни. В матеріалі також не зазначено, що вона російськомовна.

ВИСНОВОК:

 

Авторка: Вероніка Хорольська

//
Exit mobile version