Поки коронавірус впевненими кроками крокує планетою, а уряди країн шукають способи якнайшвидше вакцинувати своїх громадян, в українському інформаційному просторі з’являється тривожна новина – наша країна ніби-то останньою отримає вакцину від Сovid-19. А сам процес імунізації може розпочатися не раніше 2023 року. Таки1висновок можна зробити, дивлячись на карту імунізації в країнах світу, яку днями опублікувало британське аналітичне агентство The Economist Intelligence Unit. Користувачі мережі Facebook не поставили під сумнів правдивість опублікованих даних і розшерили мапу соцмережею.
Мапу поширювали з констатацією того факту, що українці точно пастимуть задніх у процесі отримання вакцини. Автори допису натякали на явні недоліки роботи «зеленої влади» у сфері закупівлі вакцин. Абстрагуючись від політичного контексту, ми намагалися розібратися у істинності дослідження. І дійшли висновку, що мапі не можна ані безпідставно довіряти, ані повністю спростувати. Розбираємо – чому.
СПРОСТУВАННЯ
Першоджерелом дослідження про отримання країнами світу вакцини став особистий Twitter-акаунт Агати Демаре – директора з глобального прогнозування британської аналітичної компанії The Economist Intelligence Unit. Відповідну мапу вона розмістила 11 грудня.
Згідно з опублікованими даними, першими широкий доступ до вакцини отримають громадяни США, Японії та країн ЄС. Експерти пояснюють це тим, що ці держави — найбагатші у світі, а отже, мають більше фінансових можливостей для забезпечення своїх громадян необхідним препаратом. Цікаво, що мапа імунізації створена за критерієм widely available, що перекладається як «широкий загал». Тобто, на мапі зазначені не послідовність надходження вакцини до країн, а можливість доступу до неї широких верств населення. Тобто теоретично вакцина може надійти в Україну значно раніше, але спочатку буде доступна, наприклад, групам ризику. А вже через деякий час– вона буде у вільному доступі для всіх громадян.
Згідно з дослідженням, Україна опинилася серед переліку країн, де масова імунізація буде доступною не раніше 2023. року. Разом з нами до «червоної зони» на мапі потрапили Молдова, майже всі країни Африки, Монголії, КНДР, частина Південно-Східної та Середньої Азії.
Пізніше аналітичне дослідження The Economist Intelligence Unit було опубліковане у виданні The Economist. Це дві структури (The Economist Intelligence Unit та The Economist) належать одній медіагрупі Economist Group. Стаття вже містила кілька абзаців пояснень, хоча і не досить суттєвих.
У матеріалі вказали, що вакцина не почне широко розповсюджуватися в розвинених економіках до середини 2021 року. Причиною цьому називають ускладнену логістику та доставку. Багатші країни першими отримають препарати, бо намагаються як найшвидше їх придбати, в той час, коли країни з меншим рівнем достатку шукатимуть фінансування для закупівлі. Важливим уточненням є те, що мапа являється припущенням фахівців щодо впровадження вакцини. Втім, чіткої методології та точно визначених критеріїв, які аналітики застосували під час дослідження, ми не знайшли. Тобто мапа виявилася автономною, без додаткових пояснень та з невідомою для широкого загалу методологією.
В той же час, видання Bloomberg провело своє дослідження, в якому підтвердило теорію швидшого отримання вакцини багатшими країнами. Бажаючи якнайшвидше оговтатись від наслідків пандемії, країни уклали угоди про забезпечення доступу вакцин.
Згідно даних Bloomberg вже відкладено 8,30 мільярда доз. Цього було б достатньо, щоб охопити більше половини населення світу (більшість препаратів розраховані на дві ін’єкції), якби вакцини розподілялися рівномірно. Bloomberg відслідкував договори про поставку 9 найбільш перспективних вакцин у країни світу. Виявилося, що розповсюдження вакцин дуже не рівномірне. Багатші країни бронюють набагато більше доз, ніж їм потрібно, а бідніші держави — надто малий відсоток від потреби. Зокрема, Україна замовила вакцин лише для 5% населення, яких вистачить для 2,1 млн населення країни.
Для порівняння, Канада, яка має 38 млн населення, замовила вакцин для 190 млн людей. Разом з Україною, ще ряд держав забронювали кількість препаратів для забезпечення ними 5%населення.
В свою чергу, міністр охорони здоров’я України Максим Степанов повідомляє інші цифри стосовно отримання препаратів. За його слова, вже у квітні-червні наступного року Україна отримає 8 мільйонів доз препарату. За словами головного санітарного лікаря країни Віктора Ляшка, можлива поставка ще 16 мільйонів доз вакцин. Препарати надійдуть в межах ініціативи COVAX, яка підтримує доступ до вакцин Covid-19 для країн із середнім та низьким рівнем доходу, які не можуть дозволити собі повністю платити за препарати. Фінансується програма за кошти офіційної допомоги з розвитку (Official Development Assistance), а також внесків приватного сектору та благодійності.
ВИСНОВКИ
- Таким чином, дослідження на яке посилаються автори допису у соцмережі не можна вважати обґрунтованим, адже розробники мапи самі стверджують про лише припустимість такого розвитку подій.
- В свою чергу, користувачі Facebook використали дані у своїх цілях, вказавши, що Україна однією з останніх отримає необхідні препарати, не наголошуючи на тому, що у дослідженні мається на увазі масовий доступ до вакцин, а не сам факт отримання.
- Водночас, глибшим виявилися дані, надані виданням Bloomberg, вони засновані на вже існуючому факті заброньованих поставок вакцин у країни світу. Ці дані підтверджують припущення аналітиків The Economist Intelligence Unit, тож назвати їх дослідження не правдивим ми не можемо.
Авторка: Катерина Філімонович