//

МАНІПУЛЯЦІЇ повідомленнями про масову евакуацію з України працівників посольств – Без Брехні

МАНІПУЛЯЦІЇ повідомленнями про масову евакуацію з України працівників посольств

За останні тижні в інформпросторі було чимало повідомлень про евакуацію дипломатів: то нібито канадські спецпризначенці їдуть своє посольство вивозити, то за чутками російські дипломати вже сім’ї відправили з України.

Цього тижня, після відмови забаганкам Москви щодо України, США начебто рекомендували своїм громадянам та членам сімей дипломатів покинути Україну, потім Британія щось рекомендувала, слідом  Японія.

Реакція на ці заяви виявилась доволі однозначною: схоже, там щось знають про ймовірне вторгнення більше за нас! Чутки й тривога підігрівалися також заявами американських та російських політиків. Про канадійців та росіян БезБрехні спростовували раніше,чи справді масово дипломати покидають Україну – перевіримо.

 

МЕСЕДЖ: іноземні держави очікують суттєвого погіршення ситуації в Україні і тому здійснюють масову евакуацію співробітників своїх посольств

СПРОСТУВАННЯ

Чи справді посольства евакуюють?

Перші повідомлення про евакуацію з’явилися на початку січня. За даними газети New York Times, 5 січня Україну залишили діти та дружини російських дипломатів, всього 18 осіб, а згодом – іще близько 30 осіб. Офіційних заяв про це опубліковано не було, та й сама газета уточнює, що вивезення родин може бути одним із елементів інформаційної війни.

Ця тема отримала продовження уже 21 січня, після зустрічі Держсекретаря США Ентоні Блінкена і російського міністра закордонних справ Сергія Лаврова у Женеві. Агентство Bloomberg із посиланням на власні джерела повідомило, що найближчими днями Держдеп може оголосити, що сім’ям  дипломатів треба евакуюватися з України. У тому ж таки матеріалі автор із посиланням на джерело в Держдепі додає, що евакуація “не означатиме впевненість США в тому, що Росія нападе на Україну, а тільки відображає підготовку до можливого перебігу подій”.

24 січня Держдеп дійсно опублікував розпорядження сім’ям американців, які працюють у посольстві США в Україні, покинути країну.  Причиною їхнього від’їзду названо “загрозу військових дій з боку Росії, яка зберігається”. Рекомендація стосується “неключових працівників посольства”. Крім того, американське зовнішньополітичне відомство рекомендувало всім громадянам США, які перебувають в Україні, залишити країну, використовуючи доступні види транспорту.

Того ж дня, 24 січня, про часткове відкликання персоналу посольств повідомили Велика Британія, Австралія та Німеччина.

Цю інформацію підтвердило Міністерство закордонних справ України, підкресливши, що

серед 129 посольств на консульств, що знаходяться на території України, лише ці чотири вдалися до евакуації, інші 125 не мають наміру змінювати роботу диппредставництв

“Решта держав, ЄС, ОБСЄ, Рада Європи, ООН, НАТО та представництва інших міжнародних і регіональних організацій інформують МЗС про відсутність на цьому етапі планів здійснювати евакуацію або скорочення персоналу з огляду на відсутність достатніх причин для такого кроку. Важливо, що такої позиції дотримуються і ті країни, дипломатичні представництва яких розташовані в регіонах нашої держави, які межують з територією РФ”, – сказано в коментарі відомства.

Лише одиниці планують відкликати персонал, певні – залишають працівників, але застерігають громадян, більшість країн ЄС не бачать причин для евакуації.

Коментар українського МЗС про одиничний характер заяв про евакуацію диппредставництв знайшов підтвердження у пізніших заявах інших країн:

Чим обґрунтовані і наскільки поширені рішення про евакуацію дипломатів?

Радник керівника ОП Михайло Подоляк припустив, що якби Держдеп США не зробив такого оголошення, то був би розкритикований усередині країни. Він також вважає, що, ймовірно, рішення про евакуацію можуть переглянути вже в лютому.

Якщо ж поглянути на “сповіщення безпеки” американського посольства ширше, то дізнаємося, що такі попередження публікуються кілька разів на рік. Наприклад, у листопаді 2018 року “security alert” було випущене після сутичок біля посольства Росії внаслідок захоплення двох катерів та буксира ВМС України в Керченській протоці, а також у липні 2019 року, в період парламентських виборів, коли в посольстві очікували заворушень через протистояння прихильників різних політичних сил https://ua.usembassy.gov/security-alert-u-s-embassy-kyiv-ukraine-july-19-2019/. Подібні попередження випускають і посольства інших країн та представництва Євросоюзу – це звичайна практика, спрямована на убезпечення своїх громадян за кордоном.

Разом із тим Держдеп вкрай рідко вдається до справжньої евакуації посольств: наприклад, у Лівії це сталося лише тоді, коли військові сутички спалахнули в столиці країни. Так само було в Кабулі в серпні 2021 року.

У Казахстані під час січневих подій, коли до країни ввели війська країн-учасників безпекового договору, посольство США також видало рекомендацію для неключових працівників покинути територію країни, а зважаючи на закриття аеропорту, радило своїм громадянам в Казахстані “залишатися в безпечному місці, поки не буде можливості безпечно виїхати”.   

ВИСНОВОК:

Авторка. Ольга Покотило

//
Exit mobile version