Вже тиждень як зловтішаються російські та проросійські сайти та телеграм-канали, що Україну обіцяли і таки вилучили з “зеленого” списку ЄС. Якими тільки агітками не кидалися окупанти : “Не Європа!”, “Небезпечніше за Намібію та Руанду”, “Безвізу кінець – куди тепер діватимете мільйони заробітчан”. Як зазвичай і буває у пропагандистів — сенсацію з “кінцем безвізу” вони роздули штучно.
МЕСЕДЖ: ЄВРОПА ВИКЛЮЧИЛА УКРАЇНУ ЗІ СПИСКУ КРАЇН З НЕОБМЕЖЕНИМ В’ЇЗДОМ. БЕЗВІЗУ КІНЕЦЬ
Але ж виключили Україну зі списку? Так то воно так, та трішки не так.
Як було насправді
Україну лише в липні включили до “зеленого” списку, проте до цього обмеження в’їзду через COVID-19 “скасуванням безвізового режиму” ЗМІ не називали. До візового чи безвізового режиму це немає стосунку, йдеться про карантинні обмеження. В той період навіть країни ЄС між собою кордони запроваджували. До речі того ж дня у липні дві країни виключили зі списку і трагедії з цього не робили. Так само і 9 листопада виключили зі списку не лише Україну, а й Сингапур. Про те, що “Сингапур не Європа” у російській новинах, очікувано, — тиша.
Що ж це за список такий, що не дає спати пропагандистам і за що виключають з нього
Ще 30 червня 2020 року Рада ЄС рекомендувала країнам відкривати кордони для несуттєвих поїздок громадян не з Шенгенської зони, за умови, що в тих країнах ситуація з COVID-19 краща або хоча б така ж як у Європі. Вимог в документі чимало, але основними є:
- кількість нових випадків COVID-19 за останні 14 днів на 100 000 жителів має бути близька або нижче середньої по ЄС;
- тенденція нових випадків за той же період у порівнянні з попередніми 14 днями стабільна або зменшується;
- загальна реакція на COVID-19 з урахуванням доступної інформації щодо таких аспектів, як тестування, спостереження, відстеження контактів, стримування, лікування та звітування, а також надійність доступної інформації та джерел даних
Рішення було прийнято після того, як Сінгапур і Україна повідомили про більшу кількість випадків COVID-19 за останні тижні. Дані Всесвітньої організації охорони здоров’я показували, що лише за 8 листопада в Сінгапурі було зафіксовано 2553 нових випадки COVID-19 на 5,686 млн. населення. В Україн було зафіксовано 13 068 нових випадків. І це статистика після неділі. А в будні у нас кількість інфікованих сягала 26-27 тисяч. Таким чином за критеріями кількості хворих та тенденцією зростання випадків Україна та Сингапур не відповідають вимогам ЄС. Окрім того, Україна компрометує себе підробними сертифікатами, а відповідно надійність усієї інформації, яку подає держава, може бути поставлена ЄС під сумнів навіть коли кількість хворих зменшиться.
[embeddoc url=”https://eur-lex.europa.eu/legal-content/EN/TXT/PDF/?uri=CELEX:32021H1945&qid=1636581908735&from=EN”]Рішення щодо включення чи вилучення певних країн зі списку переглядаються щодватижні. Усього на цей час у списку дозволених лише 18 країн. Для всіх інших існують ті чи інші обмеження.
Кому не обмежать в’їзд?
Тимчасове обмеження на в’їзд поширюються на несуттєві подорожі, простіше кажучи туризм. Не забороняється в’їзд (щоправда, з різними додатковими вимогами у кожній країні) якщо ви: медик, сезонний с/г чи висококваліфікований працівник і їдете офіційно працювати, вчитися, транзитом чи у невідкладних сімейних справах. Повний перелік тут.
Рекомендації виконують не всі країни
Рішення Ради ЄС має назву “Рекомендації щодо внесення змін до Рекомендацій…”, тобто хоч країни-члени і беруть на себе зобов’язання скоординовано діяти в питанні зняття обмежень, проте насправді багато країн діють на власний розсуд. Так Австрія готова приймати до себе українських туристів з сертифікатами, довідками про одужання і наявність антитіл та свіжими тестами. Можна і без тесту, але з 10 денним карантином. Подібні ж вимоги – сертифікат+тест або карантин висунули Нідерланди та Данія. Деяким країнам (Італія) достатньо ПЛР тесту, а деяким (Іспанія, або автотранспортом до Угорщини) не потрібен поки що і він. У Польщі поки без змін – пускають з сертифікатом або відправляють на карантин.
Найактуальнішу інформацію щодо умов допуску до країни краще шукати на офіційному сайті консульської служби, або на сайтах посольств країн.
ВИСНОВОК
- ЄС не позбавляв Україну безвізу, а рекомендував країнам-членам обмежити в’їзд туристів на час спалаху у нас Covid-19
- Країни Шенгенської зони з різним рівнем суворості виконують рекомендації Ради ЄС
- з сертифікатом про вакцинацію та тестом можна в’їхати в більшість країн Європи
- на робочі поїздки обмеження не розповсюджується