Десятиліттями російська пропаганда вибудовувала міф (продовжуючи ще радянську тенденцію і риторику), що має у своєму складі тисячі танків, які одним кидком, за три дні дійдуть до Ла-Маншу. І дійсно, коли відкриваєш будь-який довідник з військової тематики (від банальної Вікіпедії до «поважнних» західних видань), то цифри танкового потенціалу рф вражають – більше 3 000 танків у строю та більше 10 000 на зберіганні. Проте, кількісні, а головне – якісні показники цього потенціалу виявилися міфом.
Насправді у російському ВПК, зокрема – танкобудуванні не все так добре та гладко, як повідомляє російська пропаганда. І воно було зрозумілим, адже ніхто не розповість на федеральному телеканалі про те, що танк Т-14 «Армата», що «не має аналогів» у світі, це насичена величезною кількістю дефектів бойова машина, яку неможливо постачати у війська чисто фізично. Хоча б тому, що під ці танки необхідно повністю переробляти бокси у військових частинах!
Саме таку оцінку російському військовому потенціалу дає військово-політичний оглядач Олександр Коваленко. Матеріали його аналізу ресурсів рф щодо танків використані у публікації.
Але якщо навіть не згадувати про Т-14 «Армата», а обговорювати старі радянські Т-72, Т-80 та глибоку модернізацію Т-72 відому як Т-90, то з ними, а точніше їх постачанням у російські війська, теж усі ці роки відбувалося щось дивне. І саме війна в Україні цю дивність показала якнайкраще.
Як відомо, у світі дуже багато різного роду шановних рейтингових агентств, які регулярно видавали рейтинг найсильніших армій світу і наводили як приклад їхній мілітарний потенціал. Але такі рейтинги достатньо сумнівні, тому що не враховують велику кількість чинників, а часто керуються тільки кількісними показниками.
Так, за даними одного рейтингового агентства, напередодні вторгнення в Україну у російської армії на озброєнні було 2700 боєздатних танків. За
100 днів після вторгнення, згідно з даними Генштабу ЗСУ, було знищено 1381 російських танків або 50% від їх початкової чисельності. Згідно з даними підтвердженими фото та відео матеріалами було знищено, пошкоджено та захоплено як трофей 761 російський танк або менше 25%.
Різниця зумовлена тим, що частина знищеної та пошкодженої техніки росіяни евакуювали у російські ремонтні цехи або на цвинтарі техніки і безпосередня фіксація кожної одиниці техніки в такому разі неможлива. Але навіть не в цьому справа.
А річ у тому, що ще у березні в зоні бойових дій в Україні стали з’являтися танки Т-72 без динамічного захисту, причому зовні зняті з консервації. У травні ж взагалі в Україну стали відправляти танки Т-62, виробництво яких було зупинено в 1975 році, а з 2011 року російський уряд розпорядився їх утилізувати. Але командування Південного ВО має намір найближчим часом зняти зі зберігання понад 300 танків Т-62 для відправки в Україну!
Виникає питання, навіщо російське командування, при втратах танків у районі 50% від свого первинного складу, займається розконсервацією морально та технічно застарілих Т-62, які в умовах сучасної війни є не бойовою машиною, а труною для смертників?
Крім того, росія відправляє до України і танки ПТ-76. Це легкий плаваючий танк, який вироблявся з 1951 до 1967 року. Потім його було знято з виробництва та замінено БМП-1. До 2010 року ПТ-76 залишався на озброєнні російської армії, після чого всі бойові машини, що залишилися на ходу, відправили на зберігання з подальшою, у перспективі, утилізацією. Але, у 2022 році ця застаріла за всіма показниками машина отримав друге життя…
Всі останні роки російські війська продовжували, так зване, оновлення за рахунок запасів старої радянської техніки. Але і цей процес був кволий, а плани не виконувалися. Так обіцянки поставити у 2021 році у війська більше 90 сучасних (!!!) танків Т-72Б3, Т-72Б3М, близько 80 одиниць Т-80БВМ з газотурбінною силовою установкою та партії танків Т-90М «Прорив» показало в якому занепаді знаходиться російське танкобудування.
Адже, по суті, жоден з цих танків не є новим, побудованим з нуля, а є модернізацією старих радянських Т-72 до модифікації Б3/Б3М і Т-80 до модифікації БВМ, а також наявних ЗС РФ Т-90 до модифікації «Прорив».
Більше того, російські підприємства станом на 2021 рік уже кілька років не виробляли елементів для збирання нових Т-90, а переважно займалися модернізацією наявних Т-90А. У свою чергу, у регулярних зведеннях МО РФ та пропагандистських ЗМІ робився акцент на слово «новий». Але не було жодних нових танків. Були старі, що стоять у строю, модернізовані та повертаються до бойових частин.
По суті, російські танкові війська – це потьомкінські села з неіснуючих бойових машин. Деякі, ті самі танки, наприклад, Т-72Б3, по кілька разів проходили модернізацію, і щоразу за документами поверталися до військ як нові.
Звичайно, з урахуванням секретності документально довести це було не просто, але саме війна з Україною розкрила реальний стан речей у країні, в якій, за документами тисячі боєздатних бойових машин у строю, понад 10 тисяч Т-72 та Т-80 на зберіганні, але Україну чомусь починають відправляти Т-62. Дисонанс? Ні – сувора та правдива реальність.
Російська армія – це сплетіння міфів і фейків, які десятиліттями підтримували її образ «другої» за боєздатності армії світу. А варто їй розв’язати повномасштабну війну, як цей, начебто, нескінченний ресурс почав вичерпуватися за 100 днів.
Оригінал матеріалу за посиланням: http://surl.li/cdrnz