//

«Міфи» виборчих перегонів. Прихована декларація «Голобородька», або чому кандидант Зеленський не показав свої статки за 2018 рік перед дебатами – Без Брехні

«Міфи» виборчих перегонів. Прихована декларація «Голобородька», або чому кандидант Зеленський не показав свої статки за 2018 рік перед дебатами

Під час славнозвісного розмовного “батла” під назвою “Дебати на Олімпійському” на глядачів обрушився бурхливий потік взаємних звинувачень, кліше, мемів, домашніх заготовок а-ля “розминка КВК” від обох кандидатів. Критично сприймати та оцінювати це концентроване “красномовство” під час самого ефіру було не під силу навіть незаангажованому глядачу. Зараз пристрасті вляглися і ми продовжуємо з холодною головою перевіряти взаємні закиди Порошенка та Зеленського.

Ще до дебатів кандидат Порошенко та громадський рух “Чесно” закликали Володимира Зеленського оприлюднити декларацію за 2018 рік. Від прес-служби Зеленського було отримано відповідь-відмову, мовляв декларацію за 2018 рік буде здано в передбачений законом термін.

Тому на Олімпійському Петро Порошенко вирішив привселюдно поставити це питання ще раз:  «…Ви не Голобородько…приїхали не на велосипеді… Ви сьогодні закрили свою декларацію за вісімнадцятий рік. Чого ви ховаєтесь від українського народу? Чого Ви не відкриєтесь і не продемонструєте джерела своїх статків. Бо за Голобородьком не стояв Коломойський…»

ВЕРДИКТ: МАНІПУЛЯЦІЯ

ДОКАЗИ І АРГУМЕНТИ: 

Всі кандидати у Президенти, згідно з Законом, повинні подати декларації за рік, що передує року початку виборчої кампанії. Виборчий процес, згідно з постановою ЦВК стартував 31 грудня 2018 року.

Володимир Зеленський, відповідно, здав декларацію за 2017 рік. Петро Порошенко і Юлія Тимошенко, як і решта кандидатів надали декларацію теж за 2017 рік, на сайті ЦВК саме ці декларації зазначені й зараз.

Чому ж так наполегливо кандидат Порошенко і громадськість вимагали від пана Зеленського декларацію саме за 2018-й рік, закликаючи кандидата “сповідувати принципи прозорості та підзвітності, а також вирівняти умови з іншими кандидатами”.

Річ у тому, що держслужбовці, такі як Президент України та депутати, змушені були здати повну декларацію за 2018 рік до 1 квітня 2019 року. В якій вказати всі свої статки, а також активи пов’язаних осіб. А Володимир Зеленський, як звичайна фізична особа-підприємець, що перебуває на 3-й групі оподаткування, здавав лише річний звіт за 2018-й рік про валовий дохід. Без прибутків з інших джерел та вказання пов’язаних з ним юридичних осіб.

Таким чином в порівнянні статків кандидатів виникла певна несправедливість, бо порівнювалися декларації 2017-го і 2018-го років. А саме у 2018-му році у пана Порошенка були рекордний дохід за останні 5 років, про що ми писали в попередньому фактчеку про дебати. (Та й у родини Юлії Тимошенко доходів у 2018 році побільшало).

От і виглядав Порошенко зі своїми півтора мільярда дивідендів невигідно, у порівнянні з “менш заможним” кандидатом.

Якщо ж порівнювати декларації головних претендентів за 2017-й рік, то різниця в доходах не така разюча.

Так Зеленський за рік заробив 7 млн 363 тис. грн, а Порошенко 16 млн 303 тис. Основний дохід – 15 795 874 грн, Петро Порошенко у 2017 році отримав у вигляді процентів зі свого вкладу в банку. Сума цілком відповідна його статкам, адже грошових активів у Порошенка більш ніж 821 млн гривень. Натомість Зеленський показав у декларації 20 млн 901 тисячу грн на банківських рахунках. До Порошенка звісно не дотягує, але і не “Голобородько”. При різниці капіталів в 40 разів, різниця в доходах склала трохи більш ніж половина.

На основній роботі в ТОВ “Квартал 95” Зеленський отримав заробітної плати 1 млн 586 тис. грн, а Порошенко на посаді Президента України — лише 336 тис. грн.

Якими були зарплата і доходи з інших джерел у 2018 році у кандидата Зеленського – невідомо. Але відомо, що він уже забув, наприклад, вказати віллу в Італії.

Можливих витрат  Володимира Зеленського у 2018 році на виборчу кампанію (масштабну теле- та інтернет рекламу), а також відповідно і об’ємів “допомоги” йому спонсорів, окрім вказаних у звітах ЦВК, ми також дізнатися, на жаль, у цьому році вже не зможемо. 

Та й за 2017 рік в пана Зеленського у витратах стоять нулі.

Тобто виглядає, що  Володимир Зеленський у 2017 році не платив ні комунальних платежів, не мав витрат на відпочинок чи оплату проживання.

В той самий час у Порошенка витрати ретельно перераховані і складають значну суму — трішки меншу,  ніж всі доходи Зеленського – 21 млн 195 тисяч гривень. Там і комунальні платежі і оплата навчання тощо. Туди ж ввійшов, до речі, і сумнозвісний відпочинок на Мальдівах.

Зрештою декларація Володимира Зеленського за 2018 рік могла б зняти багато питань щодо офшорних фірм, російського бізнесу та донорських надходжень на президентські вибори.

Проте, по закону кандидат Зеленський не повинен був подавати декларацію за 2018 рік, тож він цього і не зробив. Моральна сторона питання залишається на його совісті.

 

Автор: Олекса Шарабура 

//
Exit mobile version