//

«Російські тролі», кампанія з дезінформації та протести у США | Зв’язок та наслідки – Без Брехні

«Російські тролі», кампанія з дезінформації та протести у США | Зв’язок та наслідки

Вбивство поліцією Міннеаполіса (США) афроамериканця Джорджа Флойда спровокувало масові протести майже по всій країні. В деяких містах вони перетворилися в погроми та пограбування.  На американському телебаченні прозвучала думка від експерта, що в подіях може бути замішана Росія. Через цю тезу президент США Дональд Трамп вже вкотре посварився з телеканалом CNN, назвавши їх «фейковими новинами». Проте президент наприкінці травня припустив, що протестами в країні керують «антифа та інші ліві радикали». Ще за кілька днів він висунув вимогу визнати Антифа терористичною організацією. Проте це не означає, що Трамп визнав російський слід у безладді, яке спричиняють агресивно налаштовані протестувальники.

Фото: Corbis via Getty Images

Як Росія використовує у зовнішній і внутрішній політиці тему фашизму та боротьби з ним – дослідили експерти Інституту вивчення глобальних загроз і демократій. Автори «БезБ» обрали ключові тези дослідження.  

Як маніпулювали расовою тематикою у соцмережах

У 2016 році велика частина з 3,5 тисяч рекламних оголошень у Фейсбуці, пов’язаних з Росією, були расової тематики. На деяких сторінках, таких як Blacktivist, висловлювалася підтримка груп із захисту прав афроамериканців, тоді як інших активістів із захисту прав людини представляли як загрозу для поліції та громадського порядку.

У 2017 році журналісти CNN опублікували статтю, в якій заявили про існування пов’язаної з російською фабрикою тролів групи, яка стоїть за брехливими рекламними оголошеннями у Фейсбуці. Особистим тренерам у Нью-Йорку, Флориді та інших частинах США «таємничі» замовники платили за уроки самооборони для афроамериканців.

Заняття з навчання рекламувалися на сайті групи, відомої як «Чорний кулак», й супроводжувалися слоганами: «Будьте готовими захищати свої права!» та «Дайте їм знати, що чорна сила має значення».

Журналісти CNN припускають, що це робилося з метою посіяти страх і зібрати контактні дані американців, потенційно схильних до їхньої пропаганди.

У тому ж 2017 році The Washington Post опублікувала матеріал про витоки расистської пропаганди Росії у її радянському минулому. Колумніст Тернелл Джермен Старр заявив тоді, що російська реклама в американському сегменті Фейсбуку, яка протиставляє білих американців темношкірим, стала сюрпризом для багатьох громадян США. Було витрачено не менше $100 тисяч на рекламні оголошення, створені з метою нацькувати білий електорат Трампа на активістів міжнародного руху Black Lives Matter, що виступає проти расової дискримінації, а також утисків меншин в цілому.

Яскравим прикладом подібної расистської реклами став образ чорношкірої жінки, яка стріляє. Слідчі конгресу, у яких є доступ до цих даних, припустили, що можливо, реклама була спрямована на те, щоб заохотити войовничість афроамериканців і, в той же час, розпалити страхи серед білих громад.

Ця реклама була серед більше 3 тисяч рекламних оголошень в Facebook, які були передані слідчим конгресу і які, за словами компанії, були куплені 470 обліковими записами і сторінками, контрольованими російською тролефермою, Агентством інтернет-досліджень, розташованим в Санкт-Петербурзі (Росія). Повна картина слів і зображень в цих оголошеннях ще не була оприлюднена.

У 2018 році оглядач Boston Globe Рене Грем писала, що Росія чудово знає, що може «розпалити кризу», скориставшись расизмом. Вона також зазначала, що Facebook і Instagram вилучили понад 30 фейкових акаунтів, які були запідозрені в «узгодженій діяльності щодо створення недостовірної інформації». На багатьох видалених сторінках піднімалися расові питання, зокрема, щодо маршу «Об’єднаних правих», який пройшов у Вашингтоні.

У 2019 році у «Мічиганському журналі раси і права» була опублікована стаття «Віртуальна ненависть: як Росія намагалася почати расову війну в Сполучених Штатах». Автори стверджували, що російські оперативники створили сотні фальшивих персон на платформах соціальних мереж, а потім розмістили тисячі рекламних оголошень і повідомлень, спрямованих на пропаганду расових розбіжностей у Сполучених Штатах.

Наприклад, рекламне оголошення на Facebook під назвою «Black Matters» було створено Агентством інтернет-досліджень 13 липня 2015 року. Вартість оголошення 151 608 рублів. Це оголошення призначене для людей у віці від 18-65 +, які живуть в США і цікавляться такими темами: Мартін Лютер Кінг-молодший, афроамериканський рух за громадянські права, історія афроамериканців, Малкольм Ікс, blacknews.com, HuffPost, Чорні Голоси та інше.

Деякі з цих оголошень орієнтовані на конкретні географічні регіони з історією расової напруженості, включаючи Фергюсон, Міссурі і Атланту, Джорджію. Реклама на Facebook від групи «Захищені кордони» була націлена на людей, які цікавилися консерватизмом, Конфедеративними Штатами Америки, Національною стрілецькою асоціацію. Класифікації, пов’язані з расою, також використовувалися в кампанії в соціальних мережах, включаючи колір, етнічну приналежність, національне походження, релігію і мову.

Телеканал CNN у квітні 2020 року провів розслідування і виявив, що організація «Усунення бар’єрів для звільнення Африки» (Eliminating Barriers for the Liberation of Africa, EBLA) була прикриттям для функціонування кібергруп впливу з території Гани, орієнтованої, переважно на висвітлення радикальних подій у США. Група просувала ідеї посилення афроамериканського руху та нетерпимості до білого населення. Метою російської кампанії з дезінформації, на думку експертів, було провокування заворушень і штучне розділення американського суспільства. За даними Фейсбуку, близько 13 200 акаунтів були фоловерами одного і більше акаунтів в Гані і близько 263 200 осіб були передплатниками одного і більше акаунтів в Інстаграмі, 65 % яких були в США.

На фото нижче – будівля в Гані, яка використовувалася як штаб-квартира для групи, що зображувала із себе американців і розміщувала пости та рекламу в соціальних мережах.

До чого тут ідеї Антифа ?

Рух «Антифа» є нерівномірним, неієрархічним і є ідеологічним (активісти сповідують різні ідеології : анархізм, соціалізм, комунізм, антиглобалізм, рідше — лібералізм і соціал-демократію), який бореться проти того, що його підтримка вважає фашистськими тенденціями. Різні групи прирівнюють фашизм до націоналізму, расизму, неонацизму, антисемітизму, ксенофобії, гомофобії і будь-чого, що позначається як дискримінація.   

Мова йде не про класичний фашизм, а про те, що вважають фашизмом Антифа. Тобто під фашизмом може матися на увазі що завгодно, з чим не згоден представник руху. В результаті конкретика неприйнятної поведінки (фашизм) з легкістю переноситися на будь-яке соціальне явище або ситуацію, в якій несправедливість (зло) прирівнюється до фашизму, що спрощує пошук спільної позиції прихильників антифа з конкретного питання.

Важливою особливістю груп антифа є використання ними прямої дії  як у мережі, так і в реальному житті. Рух використовує різні тактики протесту, зокрема цифровий активізм, припустимим вважається завдання шкоди державній та приватній власності, фізичне насильство та залякування тих, кого вони вважають фашистами, расистами або ультраправими.

Водночас  загроза від різного роду ультраправих расистських рухів, яким протистоять Антифа,  є справді реальною й на сьогодні. Мова не про історичні приклади на кшталт Ку-клукс-клану. Навіть сьогодні ультраправі не лише декларують расову нетерпимість, а й з легкістю переходять до насилля проти опонентів, як то було, наприклад, у 2017 році в Шарлотсвіллі.  

У період з 2010 по 2016 рік 53 відсотки терористичних атак в США були здійснені релігійними екстремістами – 35 відсотків правими екстремістами і 12 відсотків лівими або екологістами-екстремістами, згідно з консорціумом під керівництвом університету штату Меріленд, який вивчає тероризм.

Звісно ж, Антифа не могли залишитися осторонь вбивства Флойда. Водночас цим скористалися і відверті злодії, які почали погроми і пограбування без жодних протестних вимог. Показовим стало розграбування району Сохо в Нью-Йорку, коли поліція до ранку не втручалася в пограбування магазинів. 

Та в результаті президент Трамп у твіттері назвав “антифа та інших лівих радикалів” винними у всіх безладах.

За кілька днів він висунув пропозицію визнати “Антифа” терористичною організацією.

1 червня  Генеральний прокурор Барр заявив: “Ми маємо докази того, що Антифа та інші подібні екстремістські угруповання, а також діячі різних політичних переконань були залучені до підбурювання та участі в насильницькій діяльності.  Барр додав: “Ми також бачимо іноземних гравців, які грають з усіх боків, щоб посилити насильство”.

Одночасне провокування  ультралівих і неонацистських рухів дозволяє Кремлю гнучко використовувати обидві ідеології, підтримуючи постійний конфлікт і присутність стратегічних проблем, які дестабілізують демократії в інформаційному просторі.

Для чого це робиться?

Висвітлення подій у США дозволяє Росії формувати в інформаційному просторі картинку, яка дискредитує закордонну демократію. Основні російські наративи повністю збігаються з тезами Кремля епохи Холодної війни:

– расова нерівність у США

– поліцейське свавілля

– нелегітимність влади у США

– соціальна несправедливість

Напередодні президентських виборів (3 листопада 2020 року) зовнішні сили не втрачають спроб спровокувати масштабну кампанію, яка зіштовхне Демократичну та Республіканську партії. Очевидно, що кінцевою метою такої операції має стати зрив виборів і публічне торпедування США як демократичної держави і зразка волевиявлення громадян. Дослідники Інституту вивчення глобальних загроз і демократій вважають, що така кампанія вигідна, перш за все, Росії.

//
Exit mobile version