У російських медіа та у соцмережах на проросійських сторінках днями почала активно поширюватися інформацію про нібито заборону на участь у лавах ЗСУ у війни росії проти України для грузинських добровольців. Така заборона, пишуть у меседжах публікацій, пов’язана начебто з тим, що серед грузинських добровольців велика кількість загиблих.
Тому уряд Грузії з 2024 року вводить заборону на участь грузинів у добровольчих формування на боці України. А з 1 березня 2024 року в Грузії вводять кримінальну відповідальність за створення незаконних військових добровольчих формувань. Також у постах зазначається, що навіть грузини почали відмовлятися від України — вони «розуміють, що незабаром у ЗСУ можуть початися великі проблеми. Чому це не відповідай дійсності – розібралися фактчекери грузинського ресурсу «Детектор міфів». http://surl.li/nqadn. Деталі викриття – далі у матеріалі.
21 вересня 2023 року на пленарному засіданні Парламент Грузії 80 голосами ухвалив у третьому читанні «Оборонний кодекс», який, серед іншого, регулює питання добровільності у сфері оборони. http://surl.li/nqalp
Відповідно до глави 17 Оборонного кодексу, добровільність у сфері оборони є добровільною, безоплатною підготовкою особи з питань оборони та безпеки та при необхідності застосування її навичок у сфері оборони. Слід зазначити, що згідно з новою поправкою до кодексу, створення добровольчих організацій, що діють у сфері оборони в Грузії, можливе лише через юридичну особу публічного права, що входить до системи Міністерства оборони Грузії.
Для цього організація повинна відповідати всім вимогам Міністерства оборони та отримати від Міністерства оборони статус добровільної організації. Згідно зі статтею 168 Оборонного кодексу, кандидат, який бажає стати добровольчою організацією, звертається до міністерства для набуття статусу добровольчої організації. У разі позитивного рішення міністерства суб’єкту надається статус добровольчої організації.
Діяльність, пов’язана з добровільною діяльністю у сфері оборони без реєстрації та за наявності ознак створення незаконного формування, карається відповідним штрафом, домашнім арештом від шести місяців до двох років або позбавленням волі на строк від двох до чотирьох років. Передача коштів або майна незареєстрованої добровольчої організації карається штрафом або позбавленням волі на строк від одного до трьох років. Для юридичних покарання передбачає заборону діяльності чи ліквідацію.
Слід зазначити, що кодекс не регулює діяльність добровольців та добровольчих організацій за межами країни та їхньої участі у різних конфліктах. Стаття 34 того ж закону визначає заборонену діяльність для військовослужбовця, згідно з якою військовослужбовцю забороняється здійснювати діяльність для реалізації цілей міжнародного партнерства та (або) миротворчої операції на посаді в міжнародній організації за кордоном, але така заборона не поширюється на добровольців, які не перебувають на військовій службі Грузії .
Тож на законодавчому рівні обмежень і заборон щодо участі добровольців з Грузії у боротьбі України проти російських загарбників – немає. Пропагандисти кремля просто маніпулюють трактуванням грузинських законів. Що могло стати підґрунтям або передумовою для появи таких вкидів?
До інформації, поширеної російськими ресурсами, автори додали фото бійців «Грузинського легіону», що діє в Україні. 16 листопада «Грузинський легіон», який діє в Україні, дійсно поширив інформацію про те, що в ході наступальної операції в напрямку Донецька в Україні загинули двоє грузинських бійців і 9 отримали поранення, троє з них перебувають у важкому стані. http://surl.li/nqali
Так, кожна втрата побратима – це велика втрата. Але легіонери не заявляли, про великі за кількістю втрати. Цей факт не відповідає дійсності.
До того ж, правки до Оборонного кодексу вносилися, як це вказано вище, у вересні, а заява бійців грузинського легіону була поширена 16 листопада. Тобто майже через два місяці після роботи законотворців. Тож ці події не пов’язані одна з однією.