1 січня 2021 року в Китаї набрав чинності перший Цивільний кодекс. Протягом січні у Фейсбуці почали активно циркулювати численні дописи про те, що він потрібен для оцінки жителів Китаю й розподілу їх на громадян з привілеями та другосортних. Відтак, китайцям будуть ставити “плюсики” за героїчні справи, підтримку влади в соціальних мережах, участь в благодійності тощо. Забиратимуть бали за нещире вибачення, участь в протестах, невдоволення допомогою літнім людям та інше. Ми розібрались чи справді це так.
МЕСЕДЖ: “В Китае с 1 января 2021 года вступил в силу первый в истории страны Гражданский кодекс. В котором, помимо прочего – а там много всего, 1260 статей – законодательно прописана так называемая «Система социального кредита», основанная на технологиях сбора, обработки и анализа данных о социуме. Граждане с высокими баллами в этой системе имеют привилегии, граждане с низкими баллами имеют поражение в некоторых правах с перспективой вылететь в категорию лиц второго сорта”
28 травня 2020 року на третій сесії 13-го Національного народного конгресу Китаю прийняли Цивільний кодекс.
1 січня 2021 року він набрав чинності. Цивільний кодекс зібрав в собі вже існуючі закони та нормативні акти. Крім загальних та додаткових положень він включає шість частин про речові права, контракти, особисті права, шлюб, спадщину тощо.
Його офіційна мета — всебічно розвинути та посилити захист прав людей, знайти вирішення для головних проблем суспільства.
Кодекс КНР складається з 1260 статей, однак в жодній з них не використовується термін “соціальний кредит”. В статті 1024, 1029 і 1030 є поняття “кредитоспроможність”, але воно має зовсім інше значення й ніяк не пов’язаний з оцінкою громадян або рейтингом.
Щодо зображення, яке прікріплено у фірусному дописі – це скріншотом з відео, на якому продемонстрували програмне забезпечення для розпізнавання облич, що використовують в штаб-квартирі компанії штучного інтелекту Megvii в Пекіні. Скріншот розмістили й в одній з статті The New York Times про нові технології в липні 2018 року. І по часу публікації, і по змісту воно не має відношення до теми Кодексу.
ВИСНОВОК:
- Цивільний кодекс Китаю не має жодного відношення до оцінки статусу громадян, надання їм привілеїв чи навпаки, розподілу їх на категорії. Зображення у дописі вирване з контексту і відноситься до зовсім іншої події.
.
Авторка: Вероніка Хорольська