//

Нова тенденція в дезінформації: телеграм канали МАНІПУЛЮЮТЬ клікбейтними заголовками, обіцяючи за підписку фейковий ексклюзив з резонансної теми – Без Брехні

Нова тенденція в дезінформації: телеграм канали МАНІПУЛЮЮТЬ клікбейтними заголовками, обіцяючи за підписку фейковий ексклюзив з резонансної теми

Вакцинальна кампанія в Україні стартувала 24 лютого 2021 року. По сьогодні сфера щеплень проти ковід-19 залишається однією з провідних тем у ЗМІ, та однією з найобговорюваніших через користувачів мережі. В рази зросла популярність антивакцинаторських Facebook-спільнот. Аудиторія у противників щеплень часто сягає кількох десятків тисяч, разом з тим більшість контенту – “абсурдні” теорії, антинаукові твердження, бездоказові припущення, фейки чи маніпуляції. Як приклад, нещодавній допис у Facebook із заголовком “Важливо, вакцинація обов’язкова”. 

Автор зазначає, що з 9 грудня для всіх українців щеплення є обов’язковими. А на тих, хто відмовиться, чекають обмеження і штрафи. Але на календарі вже 10, а про примусове щеплення для кожного громадянина уряд не заявляв. 

 

СПРОСТУВАННЯ

У таких повідомленнях важливо звертати увагу на деталі, адже вони можуть вказати на офіційне джерело.

Картинка маркована профільним міністерством. Проте ані на сайті Міністерства охорони здоров’я, ані на офіційній спеціалізованій веб-сторінці, присвяченій вакцинації, таких повідомлень немає. Візуально подібні дописи викладають на офіційній Facebook-сторінці Міністерства охорони здоров’я.

Зокрема, інформуючи про перелік професій, для яких щеплення є обов’язковими. З 8 листопада щеплення стали обов’язковими для:

З 9 грудня перелік розширили. До вже визначених груп додались працівники:

Мови про примусове щеплення для всіх громадян країни не йшло. Тому допис про обов’язкову вакцинацію для всіх дезінформує читача.

Чому телеграм канали вдаються до дезінформації та маніпуляцій? 

Це поширений прийом привернення уваги читачів, коли автор спекулює на резонансній темі. Жодних пояснень чи посилань на офіційні джерела немає. А дізнатися деталі автор пропонує за посиланням на телеграм-канал. Та це не всі необхідні маніпуляції. За посиланням відкривається вікно.

Натиснувши кнопку, читачу пропонують підписатися на канал. Далі, нарешті, натрапляємо на кінцевий результат – приховану розшифровку допису. Це не офіційне джерело, але написана інформація відповідає дійсності. Дійшовши до суті, ми відчуваємо себе “обдуреними” – багато дій, аби прочитати інформацію, що у підсумки не відповідає “клікабельному” допису.

Тенденція створювати сенсаційні, а в нашому випадку, оманливі та маніпулятивні заголовки – стара як світ. Мета прийому – збільшити клікабельність, а отже і підвищити кількість переходів на сайт чи у групи або ж спільноту. Обов’язковою умовою нашого допису стала підписка на телеграм-канал, в такий сумнівний спосіб спільноту намагаються розкрутити і набрати якомога більше підписників.

Подібний прийом використовують шахраї – на телефон часто приходять смс про грошовий виграш, чи тим більше, виграш машини. Один з нещодавних прикладів, який ми розбирали – гроші від президента Зеленського. Шахраї використали “обіцянку” гаранта виплатити по 1000 гривень тим, хто пройшов повний курс імунізації, і розробили нову схему для виманювання коштів. Громадянам надіслали смс, в яких заявляли про “ковідну” виплату у 7 тисяч гривень. Аби оформити, необхідно перейти за посиланням в смс. Як бачимо, обіцяну президентом суму збільшили у 7 разів. У таких випадках слід пам’ятати, що жодні офіційні виплати не оформлюються через смс з невідомих номерів. Аби отримати офіційну інформацію про суму виплат, необхідно звернутись до офіційних джерел – сайту президента чи урядових джерел.

 

Авторка. Катерина Філімонович 

//
Exit mobile version