Ще з кінця зими 2024 року російська пропагандистська машина активізувала наратив про нібито «нелегітимність» діючого президента України Володимира Зеленського після 20 травня – умовної «сакральної» дати, коли мали б відбутися чергові президентські вибори. Але в умовах воєнного стану і на основі діючих норм закону, а також зважаючи на тимчасову окупацію більш ніж 20% території України виборчі заходи не можуть бути проведені. Однак, російська пропаганда нівелює ці два надзвичайно вагомі аспекти та запускає потужну дезінформаційну компанію проти Президента України. Чим ближче ця дата – тим активніші і гучніші російські вкиди.
Причин та підґрунтя розгортання такої дезінформаційної компанію декілька.
По-перше, у такий спосіб росія вкотре пробує делегімітизувати владу в Україні. Але тепер у дещо інший спосіб – як їм там здається – правовий і більш зрозуміли для країн заходу. Перша проба – оголосити законну українську владу зграєю фашистів, узурпаторів, неонацистів, що захопили керуючу систему у державі у наслідок державного перевороту 2014 року – не пройшла. Захід це лише здивувало, бо де докази? А без фактологічного підґрунтя – це лише слова. Тому цей наратив хоч і використовується пропагандистами кремля і до нині, але здебільшого для внутрішнього споживача.
Тож подати нелегітимність Президента Зеленського через нібито відмови проводити «законні і чергові» президентські вибори – більш прийнятний, м’який варіант. Принаймні так бачиться у кремлі…
По-друге, на тлі умовної легітимності новообраного очільника кремля, на інаугурацію якого приїхали лише «партнери» з аналогічних диктаторських чи далеко недемократичних режимів )крім хіба що посла Франції), кремлю треба було відтінити якомога сильніше опонента. І хоча москва не вважає Президента України рівним собі, проте, іншого опонента просто немає. Бо оскаржувати легітимність Байдена, Макрона, Сунака, Трюдо, Шольца якось зовсім дико. Тож Володимир Зеленський – найбільш зручна ціль.
По-третє, і тут про базис. Для рф війна в Україні – це всього лиш «СВО». Принаймні – де юре. Тож, виходячи з цього в росії все спокійно і все добре, виборам нічого не заважає. Таким же лекалом російські очільники міряють ситуацію і в самій Україні. У їх розумінні Україна теж веде «СВО» у своєму варіанті, але ж ніяк не війну. Тож до чого тут воєнний стан, до чого обмеження свобод і скасування головних для країни президентських виборів.
Тому просуваючи у такі парадигмі дезінформацію про нелегітимність Зеленського після 20-травня, росія тим самим нав’язує і Україні, і західному світу своє трактування війни на українських землях.
Більше того, цей пропагандистський наратив закладає дуже підступний базис на майбутнє, який може стосуватися потенційних перемовин між росією і Україною. РФ не погоджувати за такі перемовини, бо буде аргументувати тим, що, мовляв, з ким тут вести перемовини – президент нелегітимний. Або ж, якщо перемовини такі відбудуться, можливо будуть підписані якісь домовленості по врегулювання, то через певний час росія може відмовити їх виконувати, бо вони були підписані з боку України нелегітимною владою, а самій рф ці домовленості нав’язали. Тобто москва при будь яких варіантах залишає собі простір для маневру.
До слова, навіть американська розвідка повідомила, що росія посилила дезінформаційні операції щодо Президента України Володимира Зеленського з метою поставити під сумнів його легітимність. За оцінками розвідки США, росія скористалась кількома різними подіями, аби посилити критику щодо того, чи може Зеленський обіймати посаду президента. http://surl.li/trxxx
Зазначається, що дезінформаційна кампанія рф посилювалась упродовж кількох місяців і сягла піку зараз, коли на фронті українські сили намагаються стримати російський наступ на сході та півночі.
Розвідники зауважили, що російська кампанія дезінформації ґрунтується на двох подіях: відхід ЗСУ з Авдіївки та відкладення виборів президента України через повномасштабну війну.
США більше стурбовані тим, як російська дезінформація вплине на іноземні країни, аніж на українців.
Гевін Вайлд, експосадовець Ради нацбезпеки США, який зараз є старшим науковим співробітником Фонду Карнегі за міжнародний мир, зауважив, що і Україна, і росія роками займались кампаніями дезінформації одна проти одної. Однак зараз, на тлі війни, вплив цих кампаній сумнівний.
За його словами, навряд чи російська дезінформація вплине на когось окрім тих, хто давно «навернений» кремлем.
Він додав, що рф завжди намагалась заплямувати Зеленського і за понад два роки війни залишилось не так багато осіб, у яких можна викликати сумніви щодо рішення відкласти вибори та вивести війська з Авдіївки.
Хто займається дезінформацією проти Зеленського невідомо, та американські розвідники вважають, що до неї причетні спецслужби РФ. Розвідники також зауважили, що часто подібні повідомлення спершу з’являються у неофіційних проросійських групах.
Матеріал підготовлено за участі команди “ЕКСПЕРТ-КР” в рамках проекту «Консолідація діяльності учасників Мережі регіональних проектів з протидії дезінформації для боротьби з російською пропагандою із застосуванням сучасних, популярних форматів контенту та мультиплікація перевіреного контенту на вразливі групи української аудиторії».