Підробне оголошення про набір найманців для контрнаступу в Великобританії
Проросійські Telegram-канали, проросійські користувачі у Twitter, в тому числі англійські ведучі РашаТудей поширили допис, що у Великобританії якась фірма через рекрутинговий сайт нібито шукала найманців для війни в Україні. Щоправда прямих доказів ніхто з них не наводить. А скріншот зі статті The Times, який всі вони показують, свідчить якраз про протилежне.
“The Times: Британія шукала найманців для допомоги Україні в контрнаступі Оголошення про роботу «гарматне м’ясо» було розміщено в пошуковику оголошень Adzuna. Оголошення про набір «найманців» розміщувала британська компанія EU Citizenship Program, яка займається координуванням допомоги українцям. Вони пропонували охочим 20 000 фунтів стерлінгів, а також громадянство Великої Британії чи Євросоюзу після закінчення терміну контракту.
На диво ніхто з поширювачів цієї новини не надає скріншот самого оголошення про найм на війну до України. Навіть архіву цього оголошення не збереглося. Насправді це свідчить про нескоординованість авторів фейку та поширювачів. Отже, всі посилаються на певну новину з The Time, однак заголовок цієї статті одразу заперечує версію фейкарів.
Як бачимо, в новині йдеться про фейкову російську рекламу, а не справжню рекламу.
Adzuna, британський глобальний веб-сайт вербування, стверджує, що став жертвою «дезінформації про російську війну» після того, як на ньому була розміщена реклама найманців для допомоги в очікуваному українському наступі.
В оголошенні просили «військових спеціалістів з хорошим здоров’ям і психологічною стійкістю» з Північної Африки та Близького Сходу для участі в українському контрнаступі проти Росії. Натомість найманцям пропонували 20 000 фунтів стерлінгів, а також громадянство Великобританії чи Європейського Союзу після закінчення терміну контракту.
Оголошення стало вірусним серед військової спільноти та було знято лише після того, як The Sunday Times зв’язалася з Adzuna.
Не існує жодної інформації про кампанію EU Citizenship Program, яка розміщала фейкову рекламу.
Як пояснюють в компанії, вони агрегатор оголошень, і роблять усе можливе для автентифікації особистої інформації клієнтів, але існують певні обмеження на онлайн-підтвердження особи. Тому виявити справжню особу автора поки не вдалося.
“Як і у випадку з багатьма пошуковими системами роботи, ми вживаємо значних заходів для видалення шахрайського чи іншого незаконного вмісту. Щотижня ми видаляємо значну кількість вмісту серед мільйонів оголошень про роботу, які ми показуємо як глобальну систему пошуку роботи”, – сказала прес-секретар Саманта Чан. Але це оголошення не догледіли.
Виконавчий директор Adzuna Даг Манро сказав: «Ми заморозили рекламу та співпрацюємо з різними слідчими, намагаємося бути прозорими щодо цього, щоб це більше не повторилося з іншими».
Adzuna співпрацює зі столичною поліцією, щоб розслідувати походження обману, який, на їх думку, був придуманий Росією або проросійськими симпатиками.
Про російське походження фейку може свідчити, між іншим, те, що його одразу ретвітнув Джордж Гелловей, співавтор телеканалу Russia Today і колишній депутат парламенту Британії, а також інший акаунт, який нещодавно ділився підробленими фотографіями вибуху в Пентагоні.
Очевидно, що рекламу було створено для подальшого поширення цього фейку, але щось пішло не так і фейкарі не встигли наробити навіть скріншотів з оголошення. Але російських фейкарів це не спинило і вони поширюють її навіть з заголовком The Times, що це був фейк.
Матеріал підготовлено фахівцями видання “Запорізький центр розслідувань”