В ефірі політичного ток-шоу «Свобода слова» на Ictv голова фракції «Батьківщина» Юлія Тимошенко розповідала негативні наслідки, які можуть бути, якщо ринок землі в Україні стане відкритим. У приклад Юлія Тимошенко ставила інші країни Європи. Ми вирішили перевірити, чи збігаються слова народного депутата з реальними фактами.
ТЕЗА 1. “Я б хотіла взяти європейський досвід. А це Євростат, європейська статистична компанія. Я вам цифри процитую. Загалом по Європі, із всіх сільськогосподарських підприємств, які працюють на землі 96,2% – це фермерські сімейні господарства”.
ВЕРДИКТ: МАНІПУЛЯЦІЯ
ДОКАЗИ І АРГУМЕНТИ:
За даними Євростату у 2013 році в ЄС нараховувались 10,8 мільйонів ферм, з них 96,2% класифікувались як сімейні. За визначенням Продовольчої та сільськогосподарської організації ООН, сімейна ферма – це позначення будь-якої ферми, що знаходиться під управлінням сім’ї, де 50% або більше звичайної сільськогосподарської робочої сили було надано сімейними працівниками.
Однак, слід зазначити, що загалом сімейні фермерські господарства у сумі обробляють менше земель, ніж холдинги. Останні налічується 3,8% у ЄС.Розподіл згідно площі оброблюваних земель такий: 1/3 всіх сільськогосподарських земель обробляють холдинги. Інші землі припадають на сімейні господарства. На діаграмі нижче видно, що зеленим кольором показані землі, які обробляють сімейні ферми – це 54,3%. До них додаються господарства, які мають більшу частину робочої сили сім’ї і також відносяться до сімейних – це 12,1%. Ще 33,6% сількогосподарських угідь обробляються холдингами.
Таким чином, фермерські сімейні господарства переважають у структурі ЄС, однак, вони мають в обробці менше сільськогосподарських земель, ніж холдинги. Про цей факт голова фракції Юлія Тимошенко у своїй промові не згадала.
ТЕЗА 2. “І якщо ви подивитесь такі абсолютно ринкові країни, як Німеччина, 94,4% від всіх сільськогосподарських підприємств – це сімейні ферми. І ніхто там не веде мови про монополії, яким треба віддати всю землю”.
ВЕРДИКТ: НЕПРАВДА
ДОКАЗИ І АРГУМЕНТИ:
За даними Євростату у Німеччині 285,2 тис. сімейних господарств. З них 270 – це сімейні фермерські господарства, а 15,2 тис. – це холдинги. Це майже 18% агрохолдингів від усієї маси фермерських господарств. Відповідно відсоткова частка сімейних фермерських господарств становить 72%.
Згідно Регламенту ЄС № 1166/2008 «Сільськогосподарський холдинг» або «холдинг» означає одиночну, як технічну, так і економічну одиницю, яка має єдине керівництво і яка здійснює сільськогосподарську діяльність на економічній території Європейського Союзу, в якості своєї основної або вторинної діяльності. Холдингами можуть володіти як громадяни Німеччини, так і іноземці. В країні вільний ринок землі, не має жодних обмежень щодо іноземного капіталу. Це передбачено Спільною аграрною політикою ЄС, якої притримується і Німеччина.
ТЕЗА 3. “В більшості країн світу йде жорстке обмеження, скільки можна віддати за обсягом землі в одні руки. І вони виконуються. Наприклад в Польщі в одні руки можна віддати не більше 500 гектарів”.
ВЕРДИКТ: ПРАВДА
ДОКАЗИ І АРГУМЕНТИ:
У Польщі дійсно є обмеження щодо кількості купівлі гектарів. Згідно економічного дослідження аналітичного центру Easy Business максимально встановлена ділянка площі у власності не повинна перевищувати 500 гектарів.
ТЕЗА 4. “Наприклад, в Німеччині, це саме федерації регулюють, не більше 450 гектарів”.
ВЕРДИКТ: НЕПРАВДА
ДОКАЗИ І АРГУМЕНТИ:
Німеччина притримується Спільної аграрної політики Євросоюзу, яка і визначає аграрну політику цієї країни. Її базові принципи були встановлені у липні 1958 р. на конференції в Стрезі (Італія). Через 3 роки шістьма країнами-засновницями, у тому числі і Німеччиною було розроблено механізм її реалізації. Один із принципів спільної аграрної політики – вільний ринок землі. У Німеччині не діють обмеження щодо купівлі гектарів в одні руки. Окремі закон справді встановлені на рівні федерацій. Наприклад, в Баварії існує обмеження щодо купівлі мінімальної площі землі – не менше 2 га.
ТЕЗА 3. “Що пропонує закон, який зараз вносять до парламенту, ось він у мене в руках, маркований. Вони пропонують, щоб одні руки віддати, вдумайтесь, 0,5 від всіх сільськогосподарських земель в України”.
ВЕРДИКТ: ПРАВДА
ДОКАЗИ І АРГУМЕНТИ:
Згідно Проекту Закону «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обігу земель сільськогосподарського призначення» громадяни України мають можливість придбати 0.5 % від всіх сільськогосподарських земель в Україні і 15% в області.
За даними Держгеокадастру за 2016 рік в Україні налічується 42,7 млн. гектарів сільськогосподарських земель. Якщо порахувати, скільки гектарів земельних може придбати володінь одна людина згідно Проекту Закону нового уряду, то 0.5% від усієї площі сільськогосподарських угідь це 213,6 тис. га. Порівняно с Польщею, де дозволено 500 га, це в 427 разів більше.
Отже, за кордоном справді переважають сімейні форми фермерського господарства. Однак, на прикладі вільного ринку землі у Німеччині, там не існує обмежень щодо придбання с/г угідь іноземцями та холдингами з іноземним капіталом. При цьому, статистика свідчить, що 1 холдинг обробляє значно більше землі, ніж одне сімейне фермерське господарство. У своїй промові Юлія Тимошенко суперечить сама собі, виступаючи за продовження мораторію на ринок землі, нардеп наводить приклади країн, де ринок землі є давно відкритим, при цьому мови про монополію там не має.
Автор: Ірина Савенко