//

ПРАВДА | Українців можуть залишити без «лікарняних» виплат – Без Брехні

ПРАВДА | Українців можуть залишити без «лікарняних» виплат

Держава не буде оплачувати українцям лікарняні. Таке повідомлення активно шириться соцмережею Fаcebook останніми днями. Воно набуло рекордну кількість поширень та коментарів. Лише одним такий пост зібрав майже 2 тисячі перепостів. А таких дописів у різних групах — з добрий десяток. (скрін 1)

Суть допису у тому, що нібито з 30 червня українці вже не отримуватимуть компенсацію за лікарняний. Відповідні зміни передбачені у ЗУ “Про реабілітацію у сфері охорони здоров’я” і стосуються ЗУ «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування». Оплата припадатиме лише  на період реабілітації внаслідок захворювання або травми, не пов’язаної з нещасним випадком на виробництві. Тобто отримати компенсацію за сам лікарняний громадяни не зможуть. Ми дізналися, чи дійсно ситуація виглядає саме так, як про це пишуть у соцмережі.

ПЕРЕВІРКА

Згідно з п.2 ст. 22 ЗУ “Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування”, оплата перших п’яти днів тимчасової непрацездатності внаслідок захворювання або травми, не пов’язаної з нещасним випадком на виробництві, здійснюється за рахунок коштів роботодавця. Починаючи з 6 дня лікарняний застрахованим громадянам оплачується за рахунок коштів Фонду соціального страхування.

Згідно з редакцією, яка може набрати чинності 10 червня 2021 року,   п.1 ст. 22 закону допомога по тимчасовій непрацездатності настає у разі виникнення страхових випадків.  За переліком їх 8:

1) тимчасової непрацездатності на період реабілітації внаслідок захворювання або травми, не пов’язаної з нещасним випадком на виробництві;

2) необхідності догляду за хворою дитиною;

3) необхідності догляду за хворим членом сім’ї;

4) догляду за дитиною віком до трьох років або дитиною з інвалідністю віком до 18 років у разі хвороби матері або іншої особи, яка доглядає за цією дитиною;

5) карантину, накладеного органами санітарно-епідеміологічної служби;

5.1) на період перебування у закладах охорони здоров’я, а також на самоізоляції під медичним наглядом у зв’язку з проведенням заходів, спрямованих на запобігання виникненню та поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), а також локалізацію та ліквідацію її спалахів та епідемій;

6) тимчасового переведення застрахованої особи відповідно до медичного висновку на легшу, нижче оплачувану роботу;

7) протезування з поміщенням у стаціонар протезно-ортопедичного підприємства;

8) перебування в реабілітаційних відділеннях санаторно-курортного закладу після перенесених захворювань і травм.

Ключовим у нашому випадку є пункт 1. Це основний страховий випадок, за яким надають матеріальну допомогу по тимчасовій непрацездатності.

У попередній редакції закону зазначалося, що страховим випадком є тимчасова непрацездатність внаслідок захворювання або травми, не пов’язаної з нещасним випадком на виробництві.

В останній редакції депутати додали уточнення, яке і змінює всю суть страхового випадку.

Словосполучення “на період реабілітації” вказує на те, що лікарняні оплачуватимуть лише на період відновлення внаслідок захворювання або травми, не пов’язаної з нещасним випадком на виробництві, а за час самої хвороби відшкодовування громадяни не отримуватимуть.

Що означає “реабілітація”?

 Систему реабілітації у сфері охорони здоров’я започаткована ЗУПро реабілітацію у сфері охорони здоров’я», прийнятому 31 грудня 2020 року. Він має набути чинності згодом, 30 червня 2021 року. Саме у цей закон депутати врахували правку, яка змінює норму страхових випадків ЗУ «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування». Згідно  з документом, «реабілітація — це комплекс заходів, яких потребує особа, яка зазнає або може зазнати обмеження повсякденного функціонування внаслідок стану здоров’я або старіння у взаємодії з її середовищем». Тобто, ви не можете повноцінно виконувати свою роботу внаслідок травми, або захворювання. Проводитимуть реабілітацію фахівці спеціалізованих медичних установ – це лікарі фізичної та реабілітаційної медицини, фізичні терапевти, ерготерапевти, терапевти мови і мовлення, протезисти-ортезисти і т. д. Слід зазначити, що кількість громадян, що потребують реабілітації значно менше аніж тих, хто йде на лікарняний через звичайні, більш поширені захворювання такі як ГРВІ чи грип.

Ще один цікавий законодавчий пункт, яким доповнили закон порівняно нещодавно (у березні 2020 року), стосується нинішньої пандемії COVID-19.Застраховані особи, які знаходяться на стаціонарному лікуванні з підтвердженим діагнозом коронавірус або ж ті, хто знаходяться на самоізоляції можуть претендувати на оплату лікарняного. Але це, знову ж таки, не стосується всіх інших, поширених у нашій країні вірусних хвороб.

Як же могло статися, що виплати за головним страховим випадком – захворюванням або травмою, заради якого фактично і створений Фонд соціального страхування, раптом прибрали на користь реабілітації.
Це помилка через непрофесійність розробників змін до закону “Про реабілітацію”. Хотіли як краще, а вийшло як завжди. Реабілітацію, санітарно-курортне лікування хотіли вивести на інший якісний рівень, для цього вносилися зміни в низку законів, до законопроєкту було понад 800 правок і голосували їх просто оголошуючи номери. Тому ця фатальна правка просто загубилася під номером 632.

Що це помилка і її потрібно терміново усувати погодився і Михайло Радуцький, народний депутат, «Слуга народу», голова комітету з питань здоров’я нації. Так на ефірі ток-шоу Свобода Слова він підтвердив, що законопроєкт від опозиції, який усуває помилку поставлений на позачерговий розгляд у комітеті на середу 17 березня.

Законопроект №5187 має на меті повернути громадянам можливість отримати оплату за лікарняний внаслідок захворювання або травми.

У депутатів є часу до 10 червня 2021 року, щоб проголосувати за відповідні правки, інакше 2,5 млн людей залишаться без виплат.

 

Авторка: Катерина Філімонович

//
Exit mobile version