17 червня 2019 року президент України Володимир Зеленський під час офіційного візиту до Французької Республіки відвідав стартап-інкубатор Station F у Парижі. Під час свого візиту він навів дані щодо розвитку ІТ-сфери в Україні за 2018 рік, що не зовісім відповідають дійсності.
ТЕЗА 1: «Торік частка ІТ-індустрії в українській економіці становила 4% ВВП».
ВЕРДИКТ: ФАКТИЧНА ПОМИЛКА (прихована МАНІПУЛЯЦІЯ)
ДОКАЗИ І АРГУМЕНТИ:
За повідомленням Держстату України, за 2018 рік ВВП (у фактичних цінах) склав 3 558 706,0 млн.грн., з яких «Інформація та телекомунікації» – 136 960,0 млн.грн. або 3,84%.
При цьому до розділу «Інформація та телекомунікації» входить мінімум три показники:
– видавнича діяльність, виробництво кіно- та відеофільмів, телевізійних програм, видання звукозаписів, діяльність у сфері радіо та телевізійного мовлення;
– телекомунікації (електрозв’язок);
– комп’ютерне програмування та надання інших інформаційних послуг.
Опосередковано зрозуміти структуру діяльності цього ринку можна на основі показника «обсяг реалізованих послуг», який також обраховується Держстатом України. У 2018 році частка «комп’ютерного програмування та надання інших інформаційних послуг» становила лише 37,21% у загальному показнику реалізації послуг за розділом «Інформація та телекомунікації» – менше половини.
Відтак можна зробити висновок, що президент перебільшив фактичні дані щодо частки ІТ-індустрії у ВВП.
ТЕЗА 2: «В Україні у сфері ІТ та у стартапах працює 150 тисяч осіб. Ми розвиватимемося у цьому напрямі».
ВЕРДИКТ: ФАКТИЧНА ПОМИЛКА
ДОКАЗИ І АРГУМЕНТИ:
За підсумками 2018 року кількостість зайнятих в ІТ-індустрії становила 115,1 тис. осіб. Про це повідомляє Держстат України.
При цьому слід враховувати, що під звітність не потрапляють ІТ-мікропідприємства зі штатом до 10 осіб, а також фізичні особи-підприємці.
Відтак, президент навів дані, які за певних умов можуть бути однаково більші чи менші за фактичні.
Автор: Костянтин Денисов