//

Пропаганда «миру», або який підтекст відео про візит президента Президента Зеленського до Золотого – Без Брехні

Пропаганда «миру», або який підтекст відео про візит президента Президента Зеленського до Золотого

«Зеленський просував ідею миру», «Президент приїхав в Золоте, щоб пересвідчитися, що люди хочуть миру», «Зеленського прохали про мир», «Президент говорив про мир під час візиту до Золотого» і т.д. – такі та подібні лояльні меседжи супроводжували, без перебільшення, провокаційний візит нового президента на Схід України в селище Золоте.

Але давайте будемо відверті: візит, відео після – ніщо інше, як пропаганда! Пропаганда миру, в тому розумінні, якому її генерують і просувають Зеленський і його оточення. На нашу думку, саме цей головний посил загубився за наслідками події – скандальним стрімом Федини і Звіробій, обговоренням гострої розмови Зеленського з добровольцями, смакуванням присутності поруч з ним такої неоднозначної особи як Троян, сьогоднішнє ранкове блокування трибуни представниками «Слуги народу» з вимогою покарання депутатки Федини.

З великою долею вирогідності, такі або подібні наслідки були прораховані ПР-командою, якраз за для заведення і тінь головного меседжу візиту і змонтованого сюжету.

Проте, слід не забувати, що ми маємо справу (як показала президентська виборча компанія) з «чудовими технологами» людських емоцій, які запаковують необхідні рішення в ту саму обгортку, яка примусить розгорнути цукерку саме тих, на кого вона розрахована.

Ми не ставимо за мету звинуватити Президента в «тіньовому» впливі на певні події. Наша ціль – розібрати, скажімо так, технічні складові візиту, які б показали його пропагандистський характер. Це буде не класичний фактчек, скоріше – аналіз з елементами фактчеку.

 

Мирні жителі & військові

Показана «картинка» у різних пунктах, де побував Президент і зустрічався з місцевими мешканцями чітко малює різке протиставлення громадських представників і військових. Жителі «агітують» за мир, розведення військ. При цьому чітко включається емоційна складова меседжів – «надоїла війна», «не хочемо сидіти по підвалах», «страждають діти», «гинуть люди». Ці меседжи повторюються неодноразово в різних ситуаціях. Та тлі цього – чи то навмисно, чи то в результаті ситуативних дій, які теж можуть бути сплановані (або так зроблений монтаж) – меседжи військових, а саме добровольців, не є чіткими, не несуть рішень, не містять «емоцій миру». Тобто, або штучно, або умовно створюється певне домінування однієї думки над іншою. Домінування підсилюється тим, що сам президент напряму або опосередковано, в форматі прямих або непрямих аргументів, окремих фраз, жестів, словесних посилів виказує підтримку вимогам громадянських представників.

 «Мистер Фикс, есть ли у вас план?»

Це один з ключових моментів діалогу між президентом і добровольцями. В процесі розмови, Зеленський підводить військових до того – який же план пропонують вони. Звичайно, чіткої відповіді і чіткого плану не озвучено – лунають окремі меседжи, точки зору пропозиції. Натомість, далі у розмові Президент демонструє, що в нього і його команди план є.

Як резюме для загальної «картинки» – «у віськових-добровольців плану, як далі діяти немає – у президента є мирний план – громадяни за мирний план – тобто за президента і проти військових (вірніше проти їх плану, якого немає)».

 Де зброя?

Різкий діалог з добробатівцем, який спричинив чи найбільше збурення серед опонентів Зеленського, несе теж цікави меседж. Президент у розмові декілька разів повторює: «Приберіть зброю!». На перший погляд – просто один з фрагментів суперечки. Проте на загальному тлі підтекст зовсім інший – «Президент проїхав прибрати зброї», «Президент проти зброї».

Супровід  

В оточенні Зеленського було чимало військових з керівництва ЗСУ Звичайно, вони теж підтримували його позицію під час розмови з добробатівцями. Пасаж наступний – є військові, які за мирний план, а є ті хто проти. Тобто, формується певний меседж про умовний розподіл військових «на ваших і наших».

Аргументи

Крім низки аргументів, які можна назвати ситуативними, що використовувалися в ході полеміки Зеленського з добровольцями, в певний момент розмови Президент виводить бесіду на два свої ключові меседж, якими він підкірплює позицію, щодо «мирного плану».

В країну де йде війна не заходять інвестиції, а без інвестицій немає потужної економіки. Однак, даний меседж можна вважати маніпулятивним – до 2014 року Україна існувала без збройних конфліктів, проте за 23 роки незалежності вибудувати економіку принаймні рівня сусідньої Польщі, з якою ми після розвалу СРСР стартували майже з однакових економічних показників – не вдалося. Так само і по інвестиціях – до 2014 року наша країна не демонструвала високі показники інвестиційної привабливості.

Другий меседж – «будь-яка війна закінчується будь-якою дипломатією», «війна закінчується миром». Тут теж криється маніпуляція, тому що перемовини про закінчення війни можна вести з різних позицій.

Стиль бесіди

Президент Зеленський під час візиту до Золотого продовжив підтримувати імідж «свого хлопця» стилем розмови (який викликав низку невдоволень). «Я не лох», «можешь говорить мне на «ты», «я пришел тебе объяснить», «мы ж с вами говорим как нормальные люди» і т. ін. – знакові маркери спілкування, як з військовими так із громадянами.

«Будується» образ простої людини, яка така ж (без жодних скелетів у шафі), як ті самі мешканці, що підтримують розведення військ і мирний план. Тобто формується логічний ланцюжок – «у простих людей таке ж відношення до мирного плану як і у президента, бо президент – проста людина».

Демонстрація сили?

Поява президента в Золотому, яке в останні тижні стало «точкою всесвіту» для України, можна трактувати як спробу продемонструвати силу і рішучість або тиск на опонентів «мирної ідеї».  «Матч состоится при любой погоде» – за аналогією – «розведення військ відбудеться будь за яких обставин, план миру буде реалізовано» бо сам президент в рішучий спосіб взявся до вирішення цього питання. Умовна рішучість, яку можна трактувати і як тиск, демонструється самою його присутністю у точці суперечки, манерою поведінки і спілкування з добровольцями. 

 

Ще по темі:

//
Exit mobile version