Ще з зими російські пропагандисти почали інформаційну спецоперацію про нелегітимність президента Зеленського після неоголошення чергових виборів. Ця тема постійно підігрівалася, долучалися “експерти та науковці”, додавалися “майдан 3” та “майдан далекобійників”, які мали відбутися точно 21 травня – в день виборів, які не відбулися. Після цього почалося відпрацювання в медіа теми нелегітимності президента Зеленського. Водночас західні партнери України підтвердили, що розуміють, що під час бойових дій (уникнемо слова війна, щоб не збуджувати сектантів “у нас нема війни”) вибори провести неможливо і Зеленський до того часу має очолювати державу.
Після цього про нелегітимність кволо продовжували нагадувати “скабєєви”. Минулого тижня у Мінську вже сам Путін взявся озвучувати (для Заходу) версію, що він би і радий продовжити мирні переговори, та не знає з ким, адже “Зеленський – нелегітимний”. Цю “готовність до миру” та інші повідомлення “від джерел” на ура з’їли Reuters та тому подібні New York Times/Post.
Сьогодні, відповідаючи на питання журналіста про легітимність Зеленського, Путін розлого розкрив свою позицію. За допомогою маніпуляцій та відвертої брехні. І її одразу одночасно вкинули всіма пропагандистськими мережами.
Та схоже що саме “легітимний проффесор Янукович” прилітав в Мінськ прочитати Путіну лекцію з конституційного права України, тому що таких помилок правники б не припустилися. Розділимо тези Путіна.
Путін хоче переговорів зі Стефанчуком?
“За своєю суттю Україна не президентська, а парламентсько-президентська республіка”, – робить для себе відкриття Путін. Далі в своїй промові президент Росії тричі наголошує, що, наскільки йому доповіли колєги, “верховну владу” треба передати спікеру Верховної Ради, бо “суворо кажучи за попередньою оцінкою” лише Рада та спікер залишаються єдиною легітимною владою.
Логіка Росіян наступна: про те, що повноваження Ради продовжуються під час дії воєнного стану сказано в Конституції України, а про продовження повноважень Президента нічого нема, тому легітимна лише Рада. Посилається Путін на 111 статтю Конституції України. І це не обмовка, бо він двічі зазначає, що саме 111 стаття передбачає, що повноваження президента переходять спікеру Ради. Але ст.111 Конституції України передбачає порядок імпічмента Президента, а не передачу повноважень. В усіх редакціях, починаючи з 1996 року це була стаття про імпічмент. “Юрист” Путін не перевірив за “колєгами”.
Про тимчасове виконання обов’язків Президента Головою Верховної Ради говорить наступна – 112 стаття. Там справді вказано, що у разі дострокового припинення повноважень Президента України відповідно до статей 108, 109, 110, 111 – виконання обов’язків покладається на Голову ВР. Та в жодній з перелічених статей також не вказано, що повноваження Президента моментально припиняються рівно через п’ять років, навіть якщо наступного Президента не обрано. Навпраки в ст.108 чітко вказано: “Президент України виконує свої повноваження до вступу на пост новообраного Президента України”. Але про цю статтю Путіну “не доповіли”. Насправді Путінські спеціалісти прекрасно знають про цю норму і тому придумали наступну маніпуляцію.
“Вибори Президента не проводяться, але ніде не сказано, що вони пролонгуються”.
Путін удає, що читав Закон України про правовий режим воєнного часу, навіть рік ухвалення назвав двічі, але насправді маніпулює іншим: Україні не потрібно “пролонговувати вибори”, адже вони не оголошувались тобто не розпочиналися. Далі Путін вже відверто бреше, що ст.111 Конституції (про імпічмент Президента) “прямо каже, що в цьому випадку”, тобто якщо вибори не проводяться, то повноваження Президента переходять “спікеру”. Звісно ж ні в 111, ні в жодній іншій статті Конституції такої норми немає.
Та насправді ні зі Стефанчуком чи іншим Головою Ради перемовин Путін не хоче, бо виконувач обов’язків Президента не має права звертатися до народу з питань зовнішньої та внутрішньої політики (наприклад, оголосити про капітуляцію), та не може оголосити проведення референдуму (про таке бажане для Путіна визнання Російськими окупованих територій).
“Скасуйте воєнний стан, ось і все! Але не захотіли”
Путін пропонує і простий вихід з ситуації: “За великим рахунком, якби хотіли провести вибори, то треба було б скасувати закон про воєнний стан, ось і все! Але не захотіли це робити “з низки обставин”.
Тобто за маніпуляцією Путіна влада просто “не захотіла” скасовувати воєнний стан. Президент окупантів забув назвати єдину “обставину”, чому було його введено – військова агресія Російської Федерації. Доки цю причину не прибрано, тобто доки Росія не забереться з України та не припинить обстріли підстав для скасування воєнного стану немає. Припинити бойові дії в односторонньому порядку на час проведення виборів Путін чомусь не запропонував. Хоча це “просте рішення” якраз в його компетенції.
“Заокеанські хазяї мобілізуватимуть 18 річних”
Далі після “сеансу конституційного права” Путіна понесло в конспірологію про заокеанських хазяїв, які “воюють руками України”. Він навіть почав “жаліти” українських чоловіків, яким за вказівкою Заходу знизять призовний вік до 18 років (впізнаєте наратив відосиків з ТікТоку). Після цього, за версією Путіна, непопулярну виконавчу владу змінять на іншу. Але чи мобілізацію скасують Путіну “не доповіли”. Насправді це такий примітивний спосіб перекладання відповідальності: мобілізація в Україні, в тому числі і зменшення віку, відбувається з однієї причини – через наказ про напад того ж Путіна. Тому його послання-погроза розшифровується так: “якщо зменшите вік мобілізації, то мої війська будуть вбивати ще молодших українців”.
Завершує Путін свої роздуми великодушним дозволом, що все ж таки дати висновок щодо легітимності повинна політична та правова система України, але як саме – він вже пояснив. Хто ж ці представники політичної та правової системи, до яких звертається Путін? Ще до виступу Путіна соцмережами почали ширитися листівки з закликом до правоохоронних органів та військових не виконувати накази “нелегітимної влади”. Та це ж було вже: в лютому 2022 року Путін вже закликав військових не слухати “нацистів та наркоманів”, а домовлятися та здаватися.
Матеріал підготовлено фахівцями видання “Район. Острог” в рамках проекту «Консолідація діяльності учасників Мережі регіональних проектів з протидії дезінформації для боротьби з російською пропагандою із застосуванням сучасних, популярних форматів контенту та мультиплікація перевіреного контенту на вразливі групи української аудиторії».