Тільки Україна та Туреччина 16 жовтня 2020 року уклали нову військову угоду «для розширення та поглиблення чинного українсько-турецького співробітництва у сфері оборони», як в українському медіа просторі почила циркулювати новина про турецькі наміри щодо Криму. Новину підхопили декілька українських Telegram -каналів «Україна Online» (подивилася 50 тис. користувачів), «Universe News» та «Нова Україна» 27 жовтня 2020 року про те, що «турецькі ЗМІ заявили про перехід Криму під суверенітет Туреччини». Чи дійсно турецькі ЗМІ оприлюднили правду чи це чергова маніпуляція для підриву сформованих відносин двох країн, розберемося.
МЕСЕДЖ: «Турецькі ЗМІ заявили про перехід Криму під суверенітет Туреччини. Зрада прийшла, звідки не чекали. Ердоган не вважає Крим російським. Але він також не вважає його належним Україні. Згідно Ердогану, в 1783 році Росія несправедливо забрала Крим у Османської імперії, і ця земля повинна бути повернута імперії прогресу сучасної Туреччини, – про це повідомляє турецьке видання «Haberler».
По-перше. Першоджерелом поширення інформації про «перехід Криму під суверенітет Туреччини» було російське видання «Московський комсомолець», автором новини є Михайло Ростовський. Стаття була опубліковано 17 жовтня 2020 року, тобто наступного дня після того, як Україна та Туреччина уклали військову угоду.
Михайло Ростовський спирається на прес-конференцію України і Туреччини, на якій Ердоган заявляє, що «ми будемо підтримувати територіальну цілісність і суверенітет України». У свою чергу російський журналіст на вищевказану фразу надає особисте судження та приписує Реджепу Ердогану неправдиві висловлювання. Автор статті зазначає, що «президент злукавив при цьому всього лише відсотків на 50. Звідки в моїх оцінках взялася така точність? А ось звідки» та намагається захисти свої висновки фейковою інформацію про те, що «Ердоган не вважає Крим російським. Але він також не вважає його належним Україні. Ця земля повинна бути повернута імперії прогресу сучасної Туреччини».
По-друге. Українські Telegram-канали у своєму повідомленні спираються на турецьке видання «Haberler», яке 19 жовтня 2020 року написало про рух Туреччини, Азербайджану та Криму, який турбує російські ЗМІ. Видання зазначає, що «дії Туреччини на території колишнього Радянського Союзу, незважаючи на Росію, викликали занепокоєння у російській пресі». Надалі видання надає висловлювання зі статті «Московського комсомольця», який присуджує фразу президенту Туреччини Реджепу Ердогану про те, що «Крим повинен бути повернути імперії прогресу сучасної Туреччини», якої насправді президент не говорив.
Наразі інформація з непідтверджених джерел (Telegram-каналів) вводить в оману читачів. І хоча, такий Telegram-канал, як «Universe News» виправив помилку та зауважили, що «у виданні «Haberler» спростували раніше опубліковану інформацію і уточнили, що процитували не Ердогана, а уривок з авторської статті «Московського комсомольця». То, інші Telegram-канали, як «Україна Online» з аудиторію (320 тис. користувачів) − видалили новину без пояснень, а «Нова Україна» (30 тис. користувачів) − залишили новину без виправлень.
По-третє. Потрібно повернутися до історії, а саме війни між Вірменією й Азербайджаном за Карабах, щоб в повній мірі розкрити ходи, які робить Росія по відношенню до Туреччини. «The New York Times», провідне американське видання, 14 жовтня 2020 року інформує, що «конфлікт в Нагірному Карабасі тліє з кінця 1980-х років, коли Вірменія й Азербайджан були республіками Радянського Союзу. Етнічне вірменське населення анклаву прагнуло об’єднатися з Вірменією та проголосило незалежність від Азербайджану. Війна вибухнула після розпаду Радянського Союзу, в результаті чого загинуло до 30 000 чоловік до того, як в 1994 році було оголошено про припинення вогню». «Deutsche Welle», провідна німецька телекомпанія, зазначає, що нова війна за Карабах «почалася 27 вересня 2020 року − на початку ескалації сторони звинувачують одна одну».
«The New York Times» зазначає, що «Вірменія, яка витрачає на оборону приблизно чверть менше, ніж Азербайджан, також може виграти від захисту Росії в рамках Організації Договору про колективну безпеку, військового союзу шести колишніх радянських республік під керівництвом Росії, в який не входить Азербайджан».
Олеся Вартанян, експерт «Міжнародної кризової групи» прокоментувала ці події для «Deutsche Welle», а саме роль, яку Туреччина відіграє у війні в Нагірному Карабасі. Експерт вказує, що «тісний зв’язок Азербайджану та Туреччини в питаннях поставок зброї та співпраці на військово-стратегічному і розвідувальному напрямках є “реальністю вже багатьох років”. “З перших днів війни президент Туреччини заявляє, що готовий підтримати Азербайджан “будь-якою ціною”, − говорить експертка».
Отже, Росія підтримує Вірменію, а Туреччина Азербайджан у війні за Карабах. Але ніхто не скасовує інформаційну війну, яку веде Росія по відношенню до Туреччини та України. Росія дискредитує Туреччину, закидаючи в український медіапростір меседжі про те, що Туреччина претендує на Крим, але це лише заради того, щоб виставити її агресором на тлі війни в Карабасі та підірвати відносини між Україною та Туреччиною.
Авторка. Каріна Богодьорова