Українська влада непомірно дивує, то за тринадцять днів президент України оголосив загальнонаціональне опитування в день місцевих виборів, то за п’ять днів до виборів виявляється з’явився «кандидат оригінальної української вакцини від Covid-19, яка створюється на основі унікального підходу і вже готова перейти доклінічних випробувань», як повідомляє МОЗ на своїй офіційній сторінці 20 жовтня 2020 року. Чи дійсно Україна наближається до створення вакцини від Covid-19 або це була чергова маніпуляція, щоб задурити людям голову перед місцевими виборами та зробити видимість того, що президент України та його партія «Слуга народу» активно цікавляться та вирішують проблеми громадян України, з’ясуємо.
МЕСЕДЖ 1: «Максим Степанов разом із вченими та науковцями презентував Володимиру Зеленському результати доклінічної фази дослідження оригінального українського кандидата у вакцини проти Covid-19. Дослідження тривали шість місяців і підтвердили нейтралізацію вірусу Covid-19 в інфікованих клітинах людини»
По-перше. Глава держави в інтерв’ю українським телеканалам 22 жовтня 2020 року зауважив, що «в Україні ще з радянських часів ніхто не займався розробкою вакцин». На брифінгу 26 жовтня 2020 року Максим Степанов, міністр охорони здоров’я, інформував, що «Україна має всі можливості для відновлення виробництва вакцин проти вакцинокерованих інфекцій. Держава буде підтримувати цей напрямок, зокрема фінансово». Це означає, що розробка української вакцини про, яку йде мова в меседжі створюється не в Україні, тому що ця галузь не фінансувалося та її доведеться відновлювати з нуля. Згідно з даними МОЗ від 16 серпня 2019 року Україна закуповує вакцини від 10 інфекційних хвороб (туберкульозу, гепатиту В та ін.) у шести країн світу.
За даними МОЗ на 22 жовтня 2020 року «розробка вакцини здійснюється українськими (Diaprof-Med) та американськими (DiaPrep System Inc.) компаніями, а також вітчизняними вченими, зокрема з Інституту мікробіології НАН». 26 жовтня 2020 року МОЗ на офіційній Facebook-сторінці інформувало, що дослідження проводились, не лише в США, а також і в лабораторіях Туреччині.
По-друге. Доклінічна фаза (II) – це фаза, яку проводять для оцінки безпеки, імуногенності та терапевтичної доцільності вакцин на різних моделях тварин. МОЗ на офіційній сторінці інформує, що «дослідження тривали шість місяців і підтвердили нейтралізацію вірусу Covid-19», але:
Згідно з даними ВОЗ на 19 жовтня 2020 року в переліку вакцин-кандидатів від Covid-19 на другій фазі знаходяться лише дві вакцини-кандидата від компанія Anhui Zhifei Longcom Biopharmaceutical спільно з Інститутом мікробіології Китайської академії наук (Китай) та CureVac, біофармацевтична компанія з Німеччини.
CovidVax, проект, спрямований на моніторинг розробки вакцин проти вірусу Covid-19, інформує, що на 27 жовтня 2020 року кандидатів-вакцин, які проходять випробування на тваринах – 57. CovidVax вказує назву вакцини-кандидата, дослідника (університет, компанія), країни, які працюються над розробкою самостійно або спільно та дату початку дослідження. В переліку вакцин-кандидатів ні окремо від американської компанії DiaPrep System Inc, ні спільно з українською компанією Diaprof-Med або спільно з Туреччиною кандидата-вакцини від Covid-19 не має.
Інститутом мікробіології НАН та компаніями DiaPrep System Inc та Diaprof-Med за шість місяців не було опубліковано жодних наукових статей щодо розробки української вакцини проти Covid-19. Це унеможливлює проведення оцінок незалежними вченими й аналіз щодо належного проведення усіх попередніх етапів.
МЕСЕДЖ 2: «Один із розробників – міжнародний експерт у сфері охорони здоров’я і епідеміології, доктор медичних наук Михайло Фаворов – зауважив, що нинішня розробка дозволяє припустити, що майбутній препарат допоможе боротися і з новими видами коронавірусних інфекцій, які постійно мутують. Він також додав, що є дуже позитивним фактом те, що досі в Україні не було стрибка летальності порівняно зі зростанням кількості хворих»
Михайло Фаворов вказує, що «в Україні не було стрибка летальності порівняно зі зростанням кількості хворих» це є правдою. Згідно з Національною службою здоров’я України, яка аналізує ситуацію довкола Covid-19 за період з 22.01-26.10 в Україні кількість летальних випадків становить 6590, а кількість підтверджених на Covid-19 – 355 600 (фото1).
Михайло Фаворов стверджує, що «розробка дозволяє припустити, що майбутній препарат допоможе боротися і з новими видами коронавірусних інфекцій, які постійно мутують». На офіційній сторінці компанії від 17 серпня 2020 року епідеміолог зазначає, що «білок був отриманий для створення тестів на антитіла і перші випробування показали, що він може викликати імунну відповідь і, таким чином, потенційно стати вакциною».
Diaprof-Med на офіційному сайті оприлюднює інформацію, що з «12 березня 2020 року підприємством введено в обіг та експлуатацію медичний виріб для діагностики in vitro − швидкий тест для виявлення IgG та IgM до коронавірусу COVID-19». А з 13 квітня 2020 року підприємством введено медичний виріб для діагностики тест-системи імуноферментна для виявлення IgG до нуклеокапсидного антигену коронавірусу SARS-CoV-2. Інформації щодо «білка, який був отриманий для створення тестів на антитіла у перших випробуваннях» на сайті не зазначено.
«Nature», міжнародний журнал з науки і технологій, у статті від 21 жовтня 2020 року розглядав ключові фактори, які роблять вакцини безпечними та ефективними. Журнал вказує, що «вірус не мутує швидко − на відміну, наприклад, від вірусу грипу. Це означає, що SARS-CoV-2, ймовірно, не буде швидко мутувати, щоб уникнути реакції, викликаної вакциною».
Згідно з CovidVax на 27 жовтня 2020 року існує 63 кандидата-вакцини на основі білка (16 проходять дослідження на людях, 19 на тваринах, 28 знаходяться ще в розробці). Тому українським вченим слід опублікувати свої розробки в провідних журналах, щоб відкинути всі сумніви та зміцнити статус розробника, а також припинити поширення недостовірної інформації навколо української вакцини. Адже наразі це виглядає, як маніпуляція спрямована на підняття рейтингу діючої влади.
Авторка. Каріна Богодьорова