//

Що варто знати про ФЕЙКИ щодо здачі крові, щоб допомогти, а не нашкодити – Без Брехні

Що варто знати про ФЕЙКИ щодо здачі крові, щоб допомогти, а не нашкодити

“Срочно треба кров”!!!!  “Срочно, привезли наших воїнів, потрібна ось така група, ДУЖЕ  рідкісна!!!!”. Ці повідомлення з купою знаків оклику ви можете регулярно бачити в мережі. Іноді вони репостяться з сумнівних сторінок. Іноді такі пости розганяють популярні особистості типу “журналістки” Наталки Мосейчук. Чому це частіше фейкові повідомлення – далі у матеріалі.

 

В таких постах є всі ознаки фейків. А саме:

Немає джерела інформації. Звідки відомо, що до “Шалімова “привезли хлопців”? Де посилання на офіційні джерела. Вони відсутні.

Емоційність. Це вирізняє всі фейки. В плані донації крові словами-тригерами є “Захисники”, “Срочно”, “Катастрофічна нестача”. Наразі часто можуть використовувати “Бахмут”, “Соледар” тощо. Звичайно, такі пости будуть мати купу знаків оклику та капслок.

Заклик до дії. Як правило, це прохання репосту.

Специфічний час публікації. Часто пізно ввечері, коли центри крові не працюють і перевірити інформацію важко.

Дуже часто заявляють саме про потребу рідкісної групи крові. Класичний приклад: “Потрібна 4 негативна”.

На пост від Мосійчук звернув увагу СТО компанії Донор.UA Олександр Краковецький. Як він зазначає у своїй публікації, наразі працює логістика крові, а ситуації, коли треба мобілізувати велику кількість донорів, існують, але повірте, “ви про це дізнаєтесь не з тг каналу чи від кума/свата”. http://surl.li/ekxpe

Після численних прохань, Мосейчук таки зробила апдейт поста. В коментах звернули увагу на те, що цей вкид ускладнив роботу медичного закладу.  Це не перший фейк, на який Краковецький звертає увагу.  В жовтні 2022 року фейк про нібито термінову потребу в четвертій негативній групі крові поширили майже 10 000 людей.

Оскільки після трагедії в Дніпрі ми всі не в найкращому емоційному стані, то можемо бути вразливішими до таких вкидів. Разом з організацією Donor.Ua спробуємо розібратись, як не вестися на фейки.

НАВІЩО РОБЛЯТЬСЯ ТАКІ ВКИДИ?

Головною причиною таких фейків залишається створення паніки та хаосу.

Створити відчуття, що “все пропало”, “втрати занадто великі”, “влада не справляється” тощо. Масова поширеність дописів розхитує людей емоційно. Починає виникати відчуття “треба щось зробити”. Але оскільки багато людей не готові здавати кров, бо, наприклад, знаходяться в полоні міфів щодо донації крові, або, навпаки, є відповідальними донорами на постійній основі й не підуть здавати кров, бо випили келих вина в суботу ввечері, то такі пости лише засмічують інформативний простір.

Інші причини, чому поширення таких фейків шкідливе:

  1. За високим охопленням потенційно небезпечної вірусної інформації втрачаються дійсно важливі повідомлення від акредитованих установ та перевірених джерел. Затирається вміння фільтрувати інформацію. До цього призводять бездумні репости від людей, які не перевірили інформацію і думають, що вона нібито правдива (“Я взяв/ла її з пабліка, якому довіряю, вони точно не можуть поширювати фейки”).
  2. Паніка, великі скупчення людей і черги: небезпека для донорів та працівників лікарень та центрів крові. Українці зараз дуже вразливі, а також надміру емпатичні та готові допомогти за першої ж нагоди. Такі повідомлення викликають паніку та бажання терміново бігти в центр крові. Як наслідок — велике скупчення людей в конкретно вказаному місці (лікарня N) стає потенційною мішенню для ворога.
  3. Велике навантаження на центри крові: донори намагаються додзвонитися, “обривають телефони”, побачивши таке повідомлення.
  4. Стихійне та хаотичне донорство, через що центрам крові складніше відстежувати потреби та заготовлювати запаси крові.
  5. Інформаційний шум. Ми всі втомлюємося від новин. А такі фейкові повідомлення ще більше знесилюють і забирають енергію, яка могла б згодитися на дійсно важливі речі.

ЯК БУТИ З ДОНАЦІЄЮ КРОВІ?

В першу чергу, необхідно читати лише офіційні джерела інформації.

Це Міністерство охорони здоров’я (МОЗ) та Центр громадського здоров’я, а також сайти обласних департаментів охорони здоров’я та обласних центрів здачі крові.  Перелік центрів можна знайти тут: https://www.donor.ua/centers

Як пояснює Краковецький, більш ефективним буде регулярна та організована донація крові. Звичайно, ситуація, коли кров потрібна терміново може бути. Страшний цьому приклад – атака на Дніпро 14 січня. Так, Дніпру потрібна кров. Дніпропетровська обласна станція переливання крові (просп. Хмельницького, 17) працює в будні з 8:00 до 15:00.

А за цим посиланням ви можете зареєструватись, щоб не створювати черги в центрах крові. Втому числі, для вашої безпеки. https://app.donor.ua.

Інформація щодо потреб в крові оновлюється в тому числі на каналі в телеграм @donorua.

Також ви можете зареєструватись на сайті  https://app.donor.ua/. Після введення базової інформації та вибору пріоритетних центрів крові, донори можуть вести історію донацій, планувати донації, отримувати сповіщення про нестачу крові, реципієнтів та актуальну інформацію щодо наявності чи відсутності крові у конкретному центрі крові.

 

//
Exit mobile version