З середини жовтня у соцмережі Facebook почали поширювати дописи ніби-то авторства гумориста українського походження Володимира Данильця (відомого по дуету “Кролики” разом з Володимиром Моісеєнком). Гумориста та актора користувачі соцмережі охрестили зрадником – через позицію навколо гасла “Слава Україні”. Нас долали сумніви щодо того, чи дійсно ці слова належать артисту. Виявилося, фраза справді прозвучала з вуст гумориста.
ПЕРЕВІРКА
Підтвердження слів Народного артиста України ми знайшли в ефірі телеканал 112. Володимир Данилець разом зі своїм колегою Володимиром Моісеєнко за останні пів року стали частими гостями проросійського каналу. В ефірі дует з’являвся 1-2 рази на місяць. Особливо активною для двох колег став кінець – літа початок осені — напередодні місцевих виборів. 2 вересня саме в ефірі програми “По суті з Денисом Жарких” на 112 коміки обговорювали політичні амбіції свого колеги — одесита Олега Філімонова, який балотувався в мери Одеси від політичної партії “Слуга народу”, і зачепили тему трагічних подій в Одесі 2 травня 2014 року. Володимир Данилець висловився з цього приводу так:
“… Мой дед, комунист, его сожгли в 42-ом году, его сожгли под Бахмачем полицаи со словами “Слава Украине! Героям Слава!”. Я никогда не произнесу эту фразу – “Слава Украине! Героям Слава!”, потому что с этими словам и убивали людей, которые защищали свою Родину. И тоже самое происходило в Одессе, тоже самое происходило с нашими людьми…”
Правдивість історії загибелі діда Володимира Данильця перевірити неможливо, але історію гасла – цілком.
Насправді гасло “Слава Україні!” і відповідь “По всій землі слава!” використовувалось ще в середовищі харківської української студентської громади у кінці XIX століття. Є підтверджена згадка саме з Харкова, що у 1905 році це привітання було відоме і використовувалося серед молоді. Це ніяк не сходиться з мітом про “бандерівське гасло”.
“Слава Україні” з різноманітними відповідями (“По всій землі слава”, “Слава українським героям!”, “Слава славному козацькому війську!”, “Хай живе Україна!”, “Українському козацтву слава”, “Гетьману Слава”) лунало від Іркутська до Речі Посполитої постійно з початком революційних рухів та визвольних змагань 20 століття. Ним вітали один одного самостійники і народовці, ще царські українські полки від Петрограду до Далекого Сходу, вояки УНР і гетьманату, діаспора США та Канади, січовики Карпатської Січі, захисники Крут, борці за волю з Холодного Яру. Прикметно, що згадки про це є не лише в забороненій в радянські часи літературі, а й у бійця армії УНР Володимира Сосюри. Детально і з посиланнями про це читайте на Історичній правді.
Патріотичне гасло “Слава Україні! Героям Слава!” у 1941 році дійсно використовували члени ОУН як офіційне привітання. Другий великий збір ОУН в 1941 році не просто зафіксував своєю постановою вже давно сформовану традицію, але й додав до вітання обов’язкову відповідь: “Героям слава!” на згадку про криваве знищення угорськими військами героїв Карпатської Січі.
До речі заборонили використовувати на радіо гасло “Слава Україні” першими саме нацисти у 1939 році у Відні.
Згідно з соціологічним дослідженням, близько 30% опитаних ставляться до ОУН-УПА негативно. Ймовірніше за все, в їх числі й гуморист Володимир Данилець.
Щодо подій в Одесі, які пан Данилець маніпулятивно пов’язує з 1942 роком.
6 років тому в результаті нападу проросійських колаборантів та найманців на українських футбольних фанатів – прибічників єдності України загинуло 48 людей, ще 250 зазнали травм. Більшість загиблих забарикадувалися у Будинку Профспілок і не змогли вибратися з пастки, коли почалася пожежа в будівлі. Жодних підтверджень, що сутички тривали під вигуки патріотичного гасла — ми не знайшли. Під час пожежі тим паче не лунало таких гасел – українські активісти намагалися рятувати людей з палаючої будівлі.
Вперше цитата артиста з’явилась у Twitter, де набрала майже 2 тис. вподобань та понад 750 ретвітів. Однак, першоджерела автор не вказав.
До речі, гасло “Слава Україні – Героям Слава” стало офіційним привітанням у війську у 2018 році. Але наразі його намагаються скасувати.
Цікаво, що це не перші неоднозначні висловлювання дуету. У червні в ефірі 112 каналу гумористи назвали мовні квоти обмеженням прав людей. Ще раніше, у лютому цього року концерти дуету скасували у частині українських міст через їх участь у телемості “Треба поговорити” в ефірі телеканалу Росія у липні минулого року.
Авторка: Катерина Філімонович