У довоєнний період російська пропаганда активно використовувала телеграм-канали для просування потрібних меседжів і наративів. Війна дала потужний поштовх цій тенденції – на тлі активізації використання простими громадянами саме месенджеру Телеграм, як оперативного постачальника новин, активному входженню в цей комунікаційний канал офіційних державних структур від ДСНС і Генпрокуратури до Генерального штабу ЗСУ і СБУ – пропагандистська машина кремля почала «плодити» канали десятками.
Ці канали розкручуються і просуваються різними способами і алгоритмами. Вивчення і розуміння їх дозволить максимально вберегтися від впливу хибного контенту.
Ми зафіксували декілька ознак цих каналів, способів їх просування:
– канали пропагандистів можуть бути схожими за назвами з дійсно українськими (або взагалі дублювати їх назву) і відрізнятися або лише іконкою, або буквально декількома буквами чи варіантом написання. Наприклад: дійсний «Реальний Київ», фейковий – «Реально Київ», дійсний – «Одесса-online», фейковий – «Одесса Оnline».
– переважна більшість контенту в таких каналах може бути за акцентом повідомлень проукраїнською. Проте у «потрібні» моменти в каналі можуть активно поширюватися (за допомогою ботів також) панічні, деструктивні повідомлення; «новини», які не сповіщають про щось, а навпаки відволікають увагу від головних подій; повідомлення, які подають антиукраїнський зміст, як ще одну альтернативу події, або її тлумачення, наприклад експертом.
– такі канали можуть привертати до себе увагу закликами підписати і у разі підписки отримати ексклюзивну інформацію про якусь подію. Під час війни такою «заманухою» стали анонси про пояснення або алгоритми дії по тих чи інших державних програмах підтримки, соціальних виплатах, гуманітарній допомозі. Як правило, після підписки на канал і переході у нього, користувач отримує або посилання на певне державне джерело, де розміщена загально доступна інформація (тобто ексклюзив – це фікція), або потрапляє на новину, де, знов же таки, публікується інформація, яка і так є у відкритому доступі.
– на тимчасово окупованих територіях, для того щоб «витіснити» українські інформ канали та підсадити громадян, що змушені залишитися в окупації на російський контент активно впроваджуються канали із назвами міст чи територій (навіть із красивими словами-додатками). Але характерна ознака таких каналів – назва російською, або ж поєднання російської і латиниці. Чому латиниці? Тому що у латиниці є букви – наприклад «і», які нагадують український алфавіт, що може створювати ефект довіри. Також за тим же принципом можуть використовуватися нейтральні слова із українського лексикону. Як приклад таких назв: «Свободный Мариуполь», «Днепр live», «Буряк UA».
– пропагандистські телеграм-канали для поширення і маскування можуть розміщувати свою рекламу у розкручених українських пабліках (про це повідомляє Центр протидії дезінформації при РНБО). Розрахунок на привертання уваги через платформу, яка популярна і якій довіряють.
Крім наших рекомендацій радимо звернути увагу на добірку проаналізованих телеграм-каналів фахівцями ЦПД, які були визнані як російські, або з’явилися недавно і теж вже попали у «чорний список» наших інформаційних військ.