2 січня на Newsweek вийшов матеріал, де розповідалося про плани США утилізувати ATACMS із закінченим терміном дії. Логічно ставилося запитання, чому б їх краще не передати Україні. Тим паче, що утилізація передбачає значні витрати для бюджету США. Єдиним джерелом інформації про ці ATACMS був колишній американський військовий, радник Залужного у 2022 році, а зараз – Президент Американського Університету в Києві Деніел Райс.
Всі подальші пояснення та коментарі в статті від колишніх військових стосувалися придатності прострочених ракет, але вони не підтверджували наявність таких ракет. Офіційних даних від уряду США про кількість чи взагалі наявність “непотрібних” ракет в статті не наводилося.
І ось учора на брифінгу Пентагону була озвучена офіційна позиція США з цього приводу. Прес-секретарю Пентагону генерал-майору Пету Райдеру поставили запитання “Чи правда, що є є купа ATACMS, прострочених ATACMS, призначених для знищення? І якщо це правда, то чому б їм не поїхати в Україну?”
Відповідь його була лаконічною: “Так, я бачив ці повідомлення в пресі. Ми перевірили це, і це неправда. Ці звіти неправдиві.”
Тож тепер незалежно від того, чи існують на складах США якісь ракети, які були замінені сучаснішими, передати їх Україні публічно “замість утилізації” вже не вийде. Адже офіційно Пентагон заперечив їх існування. Здається Райс зробив ведмежу послугу своїми експертними заявами.
Матеріал підготовлено фахівцями видання «Запорізький центр розслідувань» в рамках ініціативи Мережа проектів з протидії дезінформації