//

Старі аргументи Юлії Тимошенко проти нового закону Про ринок землі – Без Брехні

Старі аргументи Юлії Тимошенко проти нового закону Про ринок землі

В ток-шоу «Право на владу» Юлія Тимошенко виголосила тези, які вже озвучувала, як аргумент проти скасування мораторію на продаж землі, в ефірах аж  2017 року. Усі ці аргументи критикують новий законопроєкт «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обігу земель сільськогосподарського призначення»

ТЕЗА 1: 1:09:18: «Даються кредити під 1-2% річних, даються кредити довгострокові [в інших країнах], а не так як у нас на один посівний період…

ВЕРДИКТ: ПРАВДА

ДОКАЗИ І АРГУМЕНТИ

Наразі в Україні кредити для фермерських господарств надаються за Законом України «Про фермерське господарство», відповідно до статті 29 п.3:

«Фермерське господарство має право одержувати у фінансово-кредитних установах довгострокові та короткострокові кредити на підставі укладеного договору»

Так, у державному «ПриватБанку» діє механізм здешевлення кредитів невеликим фермерським господарствам, в основу якого покладено щомісячні державні компенсації відсоткових ставок. Вартість кредитів, що були надані з 1 січня 2019 року, за програмою «АгроКУБ» та непоновлювальних кредитних ліній в рамках цього механізму ПриватБанку для невеликих фермерів, які мають до 20 млн грн. річної виручки, становитиме 1% річних. Однак, цей кредит дійсно видається на 1 рік. Довгострокові програми кредитної підтримки фермерства не є розповсюдженими в Україні.

.

ТЕЗА 2: «…Якщо в Польщі у нас сьогодні майже 2,5 млн фермерських господарств і земля гірша, ніж у нас, у нас з вами після всіх збільшень – 38 тисяч фермерських господарств…»

ВЕРДИКТ: НЕПРАВДА

ДОКАЗИ І АРГУМЕНТИ

За даними Статистичного відомства Польщі у країні в 2018 році в країні налічувалося 1,4 млн фермерських господарств (мал. 1), вдвічі менше за кількість, озвучену Ю.Тимошенко.

Мал.1. Звіт Статистичного відомства Польщі

.

В України, згідно Держстату станом на 1 серпня 2019 року зареєстровано 46,3 тис. фермерських господарств. Біля 46 тисяч їх було і на середину 2017 року, а чотири роки тому їх чисельність сягала 43,5 тис. одиниць. Кількість фермерських господарств в Україні була занижена політиком на 20 %.

.

ТЕЗА 3: 1:16:25: «Сьогодні землю в тіні скуповують десь приблизно біля тисячі доларів за гектар…по євростату Польща, сусідня держава, 1 гектар землі, якщо у нас середньо по євростату 830 доларів за гектар скуповують у тіні, то Польща вже має ціну майже 11 тисяч доларів. Крім того, Данія має 20 тисяч євро, Нідерланди, які мають значно гіршу землю, продають свій гектар за 76 тисяч євро»

ВЕРДИКТ: МАНІПУЛЯЦІЯ частково

ДОКАЗИ І АРГУМЕНТИ

За даними Євростату за 2017 рік у Польщі 1 гектар землі коштує 10 тис. євро, у Данії – 17 тис. євро, а в Нідерландах – доходить до 68 тис. євро.

В Україні офіційного ринку ще немає, в середньому ж, наприклад на сайті OLX, за 1 га люди просять 2-3 тис. доларів США. Хоча українські землі є родючими, проте на їх ціну можуть впливати інші фактори: кліматичні, логістичні та просторові. При цьому інвестицій у нарощення якості землі (зрошення, захист і т.п.) в Україні значно менше, ніж в країнах Європи. Плюс відсутність ринкової конкуренції дозволяє “покупцям” диктувати ціну. Це робить ціновий діапазон вітчизняних земельних ресурсів нижчим за європейський.

.

ТЕЗА 4: 1:36:02: «От якраз фермери пам’ятають, що робилося, коли я була прем’єр-міністром. Були виділені найбільші кошти на розвиток фермерського господарства, ми прийняли ті законопроекти, які потрібні для того, щоб розвивалися фермерства. Але…в уряді, який я очолювала з нашою командою, я була в абсолютній меншості…Ми виділили на підтримку аграрного комплексу біля 6-ти млрд гривень»

ВЕРДИКТ: МАНІПУЛЯЦІЯ

ДОКАЗИ І АРГУМЕНТИ

Голова ВО «Батьківщина» Ю. Тимошенко очолювала уряд у 2005, 2007-2010 роках. Під час її другої каденції в Україні з червня 2009 року була запущена в дію «Державна цільова економічна програма підтримки розвитку сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів на період до 2015 року»  № 557. За цією програмою обсяг державного фінансування мав за 2009 – 2015 роки сягнути 6,5 млрд. грн.

Проте пікове фінансування у рамках програми мало здійснюватися із бюджетів 2011 та 2012 років (див. табл). Коли Юлія Тимошенко була Прем’єром (2009 р.) по програмі на потреби фермерства мало бути спрямовано всього 90 млн. грн. Заходами програми на 2009-й рік було передбачено розроблення та прийняття нормативно-правових актів, створення у кожній області п’яти — шести показових сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів, організація та проведення моніторингу за виконанням заходів Програми.

.

Автор: Тихий Вир

//
Exit mobile version