//

У всіх ПТСР, психологи не потрібні… ТОП-5 психологічних МІФІВ, яких варто позбутися   – Без Брехні

У всіх ПТСР, психологи не потрібні… ТОП-5 психологічних МІФІВ, яких варто позбутися  

Цей лютий рік добігає свого кінця. Нам всім було важко, але ми всі можемо пишатися собою. Ніхто не може сказати, коли саме скінчиться ця війна, проте сама перемога, яку б ейфорію вона нам не принесла, не перекреслить й наслідків цієї страшної війни. Окрім відбудови міст, реабілітації поранених, нам доведеться серйозно попрацювати й над своїм психічним здоров’ям.

Спробуймо для початку позбавитись деяких міфів, які й досі популярні в нашій країні.

 

МІФ 1. У ВСІХ БУДЕ ПТСР

Посттравматичний стресовий розлад – це ментальний медичний стан, який виникає після травматичної події. Незалежно від того, чи ви були учасником цієї події, чи свідком. Серед симптомів ПТСР – раптові спогади про подію (флешбеки), сильна тривожність, нічні кошмари, нав’язливі думки про те, що людина пережила.

Як пояснює психотерапевтка Тася Осадча, далеко не завжди важкість події корелює з виникненням ПТСР. Іншими словами, можна не мати ПТСР після жахіть Маріуполя і розвинути ПТСР, навіть якщо всю війну ви прожили в тихому місці на заході країни.

За даними Національної служби Великої Британії, приблизно 1 людина з 3, яка пережила травматичну подію, – розвине  ПТСР. Тому так, в Україні, враховуючи масштаби та важкість цієї війни, багато людей матиме ті чи інші прояви ПТСР. Проте абсолютно некоректно казати, що “ми всі матимемо ПТСР”. Ні, далеко не всі.

МІФ 2. З АНТИДЕПРЕСАНТІВ ПОТІМ НЕ ЗЛІЗЕШ, ТО КРАЩЕ І НЕ ПОЧИНАТИ

Антидепресанти – це не келих вина і не цигарка, які ви можете споживати, а можете – не споживати. Антидепресанти – це медичні препарати, які мають конкретні причини для застосування. І ці препарати не є такими, що викликають залежність в тому сенсі, який ми вкладаємо в залежність від алкоголю чи наркотичних речовин.

Невролог Олександра Щебет пояснює, що міф про те, що антидепресанти ніби то викликають залежність народився ще й тому, що курс лікування цими засобами достатньо тривалий.

Антидепресанти не дають залежність. Ефект їх пов’язаний з роботою нейротрансмітерів (речовин, за допомогою яких між собою «спілкуються» нейрони) та їхніх рецепторів. Вони не чинять ейфоричного ефекту (того самого «кайфу»), на відміну від наркотичних речовин чи алкоголю”, – пояснює Щебет.

Проте вона додає, що можна казати про зловживання антидепресантами, коли людині здається, що вони недостатньо швидко і добре працюють.

Тоді людина самостійно різко збільшує собі дозу чи додає ще якийсь з цих засобів. Тоді розвиваються небажані явища та побічні реакції, але знов-таки не залежність. 

І друге момент психологічної залежності. Деякі люди навіть після стабілізації стану та пройденого повного курсу лікування категорично відмовляються відміняти засоби, бо бояться, що стан повернеться”, – каже вона.

Іноді можна спостерігати таке явище, як синдром відміни – певні фізичні симптоми, які можуть виникати, якщо людина різко припиняє приймати препарати.

МІФ 3. НАВІЩО ЦІ ПСИХОЛОГИ, КРАЩЕ З ДРУГОМ (ПОДРУГОЮ) ПОГОВОРИТИ

Безперечно, здорові дружні стосунки – це важлива складова нашого ментального здоров’я. Але у друга та у психотерапевта можуть бути зовсім різні ролі, якщо ми кажемо саме про ментальне здоров’я.

Ось як пояснює це психотерапевтка Тася Осадча:

Одна з головних функцій дружби – це підтримка. Але психотерапія  – це не лише про підтримку, але й про розвиток. Коли ми говоримо про психотерапію, то це суміш підтримки та контрольованої фрустрації. З одного боку психотерапевт підтримує людину, допомагає їй, але іноді повинен також змотивувати її подивитись на власну поведінку під іншим кутом. Без цього психотерапія не працює, це баланс підтримки та фрустрації. В дружбі, в нормі, ми шукаємо лише підтримки. Але і розвиваючого компоненту в дружбі тоді може не бути. Психотерапевт має знання, які допомагають зрозуміти, де підтримати, а де – фруструвати, а також вміння пояснювати певні феномени в житті клієнта. Проте друг може не вміти, але й власне й не повинен цього робити”, – пояснює Тася Осадча.

МІФ 4. РДУГ – ЦЕ ПРОВИНА БАТЬКІВ

РДУГ або розлад дефіциту увагу та гіперактивності – це один з найбільш розповсюджених нейророздадів у дітей. Діти з цим розладом часто мають проблеми з концентрацією уваги, їм важче контролювати імпульсивну поведінку та прораховувати наслідки того чи іншого вчинку.

Точні причини розладу – невідомі. Але багато що вказує на генетичні причини. Також можуть впливати такі фактори навколишнього середовища як:

куріння та вживання алкоголю протягом вагітності;

Проте дослідження відкидають такі можливі причини як:

Проте міф, що саме батьки, їхнє “неправильне” виховання роблять з дітей занадто активних та неуважних й досі дуже живучий.

Звичайно, батьківська недбалість, нерозуміння того, як спілкуватись з дитиною, можут погіршувати прояви РДУГ. Але точно не є їхньою першопричиною. В деяких випадках поведінку дитини не можна скоригувати без спеціальних препаратів, які важливо поєднувати з психотерапією та навчанням батьків певних поведінкових стратегій.

МІФ 5. ЛЮДИ З МЕНТАЛЬНИМИ ПРОБЛЕМАМИ ЗАВЖДИ СХИЛЬНІ ДО НАСИЛЛЯ ТА КОЯТЬ ЗЛОЧИНИ

Це поширений, але неправдивий стереотип, який активно поширює маскультура. Наприклад, 72% героїв телевізійних програм, які за сценарієм мають ментальні розлади схильні до насильства. Але реальна статистика показує, що люди з психічними розладами чинять злочини з тою частотою, що і люди, які не мають ментальних проблем.

Відносно нещодавні дослідження показують, що, наприклад, в США лише 4% важких кримінальних злочинів коять люди з психічними проблемами. Отож звичайно варто проявляти обережність, якщо поведінка якоїсь людини вас лякає чи насторожує, проте не варто вважати будь-яку людину, яка має ті чи інші ментальні проблеми, потенційно небезпечною. Це абсолютно не так.

 

//
Exit mobile version