Під час інтерв’ю на каналі Newsone 13 березня депутат з фракції «Опозиційний блок» Вадим Новинський зробив декілька заяв стосовно інтеграції України в НАТО та витрат на оборону.
ТЕЗА 1: «Відповідно до статуту цієї організації [НАТО], країна яка приєднується має вирішувати всі свої територіальні претензії та спори виключно мирним шляхом».
ВЕРДИКТ: МАНІПУЛЯЦІЯ
ДОКАЗИ ТА АРГУМЕНТИ:
Текст північноатлантичного договору дійсно містить положення щодо необхідності мирного вирішення конфліктів та утримання від застосування чи погрози застосування сили. В той же час саме положення має доволі широке поле для трактування, оскільки формально Україна не знаходиться у стані війни з жодною країною.
В той же час, у країнах які входять до складу, НАТО існують територіальні конфлікти, наприклад, Словенії з Хорватією (Піранська затока), чи Іспанії з Великою Британією (Гібралтар). Найпоказовішим же є конфлікт Греції та Туреччини, який навіть мав гарячі фази та періодично призводить до напруження між країнами. Після виникнення конфлікту між Туреччиною та Грецію навколо Кіпру, НАТО навіть змінило другу статтю статуту для пом’якшених формулювань щодо врегулювання конфліктів.
Стаття 10 статуту північноатлантичного договору передбачає можливість приєднання будь-якої європейської країни до блоку, без обмежень щодо існуючих конфліктів. При цьому самі країни-члени неодноразово заявляли про відкритість блоку до нових розширень. В переговорах між Альянсом та Грузією чи Молдовою (а пізніше й Україною) питання територіальних конфліктів ніколи не зазначалось, як ключове.
Втім, очевидно, що питання військового конфлікту впливає на волю країн-членів приймати того чи іншого члена. Але це питання має виключно політичний, а не правовий вимір.
ТЕЗА 2: «Ви уявляєте які це неймовірні гроші? В цьому законі [Про нацбезпеку] зафіксовано, що 5% від ВВП має направлятись на сферу безпеки і оборони».
ВЕРДИКТ: : МАНІПУЛЯЦІЯ
Закон про нацбезпеку дійсно фіксує необхідність витрачати на безпеку та оборону 5%, втім Україна витрачає такі суми вже зараз. Зростання витрат на саму оброну зберігається в динаміці останніх років.
ДОКАЗИ ТА АРГУМЕНТИ:
Закон 8068, відомий як “Закон про національну безпеку” дійсно визначає певні положення щодо фінансування оборони України. Перш за все, закон визначає, що фінансування безпеки і оборони на рівні не менше 5% від запланованого ВВП, при цьому з них не менше 3% має йти на оборону. Крім того, важливим моментом є частка витрат на військово-промисловий комплекс: вона має складати не менше 0,5% ВВП.
Формально, уряд України вже другий рік поспіль виділяє фінансування на безпеку і оборону на рівні 5% від ВВП на рік, про що неодноразово заявляв уряд, президент та Міністерство фінансів. Втім, у це визначення потрапляє не лише сектор оборони, але й фінансування правоохоронних органів і судової влади. Видатки на ці структури сумарно навіть перевищують видатки безпосередньо на оборону. Втім, вирахувати власне витрати на оборону важно, оскільки в другій категорії знаходяться Державна прикордонна служба та Національна гвардія, що за певних умов може вважатись складовою саме оборони.
Якщо розглядати безпосередньо оборонні видатки (на армію), то в бюджеті 2017-го вони складали 2,36% від ВВП, а в цьогорічному бюджеті 2,58% ВВП (86 мільярдів гривень). Фактична динаміка зміни частки витрат на оборону змінюється не так сильно, особливо якщо зауважити незмінність показника на нацбезпеку і оборону на рівні 5% (тобто можливе збільшення фінансування оборони за рахунок правоохоронних органів).
Автор: Олександ Костриба
Редактор: Олександр Гороховський