//

Врятувати рядового Баканова або як Юлія Мендель маніпуляціяєю про держтаємницю позачергове звання виправдовувала – Без Брехні

Врятувати рядового Баканова або як Юлія Мендель маніпуляціяєю про держтаємницю позачергове звання виправдовувала

Прес-секретар Президента України Юлія Мендель, пояснюючи стрімке присвоєння рядовому запасу Івану Баканову звання лейтенанта після його призначення на посаду Першого заступника Голови СБУ, заявила наступне:

«Звання лейтенанта насправді не дає ніяких кар’єрних преференцій, воно потрібне для того, щоб людина, яка була  в правоохоронних органах мала доступ до важливої, секретної інформації, і цим пояснюється звання лейтенанта. Це не високе звання, і воно ніяк не вплине ні на його доходи, ні на його кар’єрне зростання. Це те, що він повинен мати для отримання доступу до потрібної інформації. Це ж не генерал”.

Суть проблеми не у причині для отримання офіцерського звання, а в дотриманні самої процедури, адже призначення пана Баканова, який до цього не служив в армії чи інших органах, відбулося надто швидко – на другий день після інавгурації його бізнес-партнера Володимира Зеленського. А вступ на службу в СБУ ще й отримання звання передбачає ряд перевірок, подань, затверджень.

ТЕЗА 1: «Офіцерське звання потрібне для доступу до секретної інформації»

ВЕРДИКТ: НЕ ПІДТВЕРДЖЕНО/ можливо МАНІПУЛЯЦІЯ

Докази і аргументи:

Доступ до державної таємниці регулюють Закон України Про державну таємницю, Порядок організації та забезпечення режиму секретності в державних органах, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах і організаціях, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 18.12.2013 № 939

Згідно Звіту відомостей що становлять державну таємницю, у своїй діяльності Перший заступник СБУ беззаперечно буде працювати з інформацією, що є держтаємницею. Більше того, Перший заступник Голови СБУ , входить до  Переліку осіб на яких покладаються функції державного експерта з питань таємниць. Тобто він уповноважений здійснювати відповідно до вимог Закону про державну таємницю віднесення інформації до державної таємниці у сфері оборони, економіки, науки і техніки, зовнішніх відносин, державної безпеки та охорони правопорядку, зміни ступеня секретності цієї інформації та її розсекречування.

Простими словами Іван Баканов не просто «має доступ» до секретної інформації, він її фактично «створює», визначаючи ступінь секретності тієї чи іншої інформації, засекречуючи чи розсекречуючи її.

Тобто він де-факто за посадою повинен мати доступ до державної таємниці.

Дозвіл на допуск до держтаємниці надає СБУ після ряду перевірок.

Порядок допуску передбачений у Постанові Кабміну №939. Але постанова має гриф для службового користування, то ж довести чи спростувати необхідність офіцерського (звання згідно цієї постанови) для доступу до тієї чи іншої інформації з відкритих джерел – неможливо.

Закони Про державну таємницю, Про Службу безпеки України, Перелік посадових осіб, на яких покладається виконання функцій державного експерта з питань таємниць вимог про обов’язковість офіцерського звання для експерта не містять.

До того ж і Служба безпеки України, відповідаючи на запит журналістки УП Яни Міланової, про присвоєння Баканову звання лейтенанта, жодним чином не пов’язала це з доступом до державної таємниці.

ТЕЗА 2: «Лейтенант це невисоке звання… Це ж не генерал»

ВЕРДИКТ: ФАКТИЧНА ПОМИЛКА / МАНІПУЛЯЦІЯ

Не лише  факт присвоєння звання одразу лейтенанта рядовому запасу Баканову виклкикав суспільний резонанс і невдоволення ветеранської спільноти. Певні сумніви є щодо правомірності призначення Указом президента на таку високу керівну посаду в спецслужбу людини не з системи, без офіцерського звання, досвіду управління військовими структурами, людини, яка навіть не проходила строкової служби.

ДОКАЗИ І АРГУМЕНТИ: 

Існує чіткий порядок прийняття на службу в СБУ, призначення на певні посади і присвоєння військових звань. Щоб дослідити його дотримання виходячи з букви закону потрібно відповісти на наступні питання:

1.Чи дотримано взагалі порядок призначення Першого заступника Голови СБУ?

2.Чи потрібне на цій посаді звання офіцера?

3.Чи достатнє для посади Першого заступника Голови СБУ звання молодшого офіцера?

4.Чи мав право рядовий запасу Баканов отримувати звання одразу лейтенанта?

1.Чи дотримано взагалі порядок призначення Першого заступника Голови СБУ?

Призначення першого заступника Голови СБУ – начальника Головного управління по боротьбі з корупцією повинно відбуватися в наступному хронологічному порядку:

Прийняття на службу в СБУ (укладання контракту) – Подання на кандидата від Голови СБУ Президенту України – Указ Президента України про призначення.

Прийняттю на військову службу в СБУ передує цілий ряд заходів:

1) зібрання кандидатом та пред’явлення особистих документів;

2) проходження медичного огляду та професійно-психологічного відбору;

3) складання заліку з фізичної підготовки;

4) проходження спеціальної підготовки (у разі потреби);

5) проведення таких перевірок:

– перевірка згідно із Законом України “Про очищення влади”,

– спеціальна перевірка згідно із Законом України “Про запобігання корупції”,

– перевірка, у зв’язку з наданням допуску до державної таємниці,

6) вивчення кандидата зацікавленим підрозділом з метою визначення професійної придатності.

Всі ці перевірки повинні були бути пройдені паном Бакановим в дуже стислі терміни, буквально за чотири дні, адже попереднього першого заступника Голови СБУ – начальника Головного управління по боротьбі з корупцією Павла Демчину, було звільнено лише 18 травня 2019 року Указом президента Порошенка.

А вже 22 травня 2019 року Президент Зеленський (згідно закону – на підставі подання Голови СБУ) підписує Указ про призначення Івана Баканова на посаду першого заступника Голови СБУ – начальника Головного управління по боротьбі з корупцією.

Тексту подання на пана Баканова від Голови СБУ у відкритому доступі, на жаль, немає. Підтвердити чи спростувати його відсутність, а головне наявність такого подання саме на 22 травня 2019 наразі неможливо. Тому немає достатніх підстав стверджувати, що спочатку Володимир Зеленський самовільно призначив Баканова заступником Голови СБУ, а потім уже почалися перевірки, допуск до держтаємниці, формальне подання від Грицака.

Непрямим доказом того, що як мінімум одну перевірку не було проведено вчасно свідчить той факт, що до 27 травня 2019 року Іван Баканов був головою партії «Слуга народу».  А згідно з ст.6 ЗУ Про Службу безпеки України використання Служби безпеки України в партійних, групових чи особистих інтересах не допускається. “На період служби чи роботи за трудовим договором членство співробітників Служби безпеки України у таких об’єднаннях зупиняється”.

Лише 27 травня на прес-конференції Дмитро Разумков вперше повідомив, що було проведено з’їзд партії і його обрано Головою партії замість Баканова, який через посаду в держслужбі більше не може керувати партією.

Ні дата ні місце проведення з’їзду невідоме, жодних повідомлень про його проведення не оголошувалося, в ЗМІ його проведення не висвітлювалося.

Проте 30 травня 2019 року зміни в реєстраційні дані були внесені і зараз керівником зазначений Дмитро Разумков.

Про зміну  керівника, згідно зі ст.11 ЗУ Про політичні партії в Україні, керівний орган партії повинен повідомити орган державної реєстрації  в 10 денний термін.

Ще як мінімум один день (до 14 днів згідно Порядку) дається лише на камеральну перевірку відомостей перед внесенням змін в реєстр. Повний розгляд документів згідно ст.26 того ж закону може тривати до 30 днів.

Невідомо за чиїм підписом був поданий до Мінюсту протокол про проведення з’їзду і обрання нового голови партії, адже з 22 травня заступник Голови СБУ Баканов уже не мав права головувати в партії, а Разумков ще не був головою партії.

Тобто з’їзд і рішення про зміну голови партії не могло бути ухвалено до призначення Баканова на посаду.

Посада голови партії прямо несумісна з посадою в СБУ і цю перешкоду на 22 травня усунуто не було.

2.Чи потрібне на посаді першого заступника Голови СБУ – начальник Головного управління по боротьбі з корупцією та організованою злочинністю Центрального управління звання офіцера?

Указом Президента України передбачений перелік посад, що підлягають заміщенню особами вищого офіцерського складу. Є ряд посад в СБУ, перебування на яких вимагає наявності вищого офіцерського звання. Так ось саме для посади, яку обіймає Баканов – першого заступника – начальника так званого управління «К», вимоги щодо вищого офіцерського звання немає. Окрім того, ця посада може бути заміщені як військовослужбовцями, так і цивільними особами (державними службовцями або іншими особами, які уклали відповідно до закону трудовий договір із Службою безпеки України).

Але в той же час у Переліку військових посад Служби безпеки України, які в мирний час можуть заміщуватися цивільними особами посади першого заступника Голови СБУ немає.

Таким чином цю посаду повинен обіймати військовослужбовець за контрактом.

3.Чи достатнє для посади Першого заступника Голови СБУ звання молодшого офіцера?

В Центральному Управлінні СБУ всі посади, які передбачають наявність військового звання, вимагають приналежності до вищого офіцерського складу.

Згідно з п.3 Положення про проходження військової служби військовослужбовцями Служби безпеки України вищий офіцерський склад це: генерал-майор, контр-адмірал, генерал-лейтенант, віце-адмірал, генерал-полковник, адмірал, генерал армії України.

Тобто якби посада, на якій перебуває Баканов, потребувала військового звання, то лейтенанта, капітана, майора і навіть полковника було б недостатньо.

4.Чи мав право рядовий запасу Іван Баканов отримувати звання одразу лейтенанта?

Вище ми визначили, що на посаді першого заступника Голови СБУ може перебувати лише військовослужбовець за контрактом.

Існує два типи контрактів: з рядовим і офіцерським складом.

На контракт осіб офіцерського складу мають право громадяни України, які мають вищу освіту за освітньо-кваліфікаційним рівнем підготовки не нижче бакалавра,.. що відповідає профілю службової діяльності, із числа військовозобов’язаних … віком до 40 років.

Вимоги: вища освіта і військовозобов’язаний дотримані.

Перше офіцерське звання особам рядового, сержантського і старшинського складу присвоюється одночасно з прийняттям їх на військову службу за контрактом осіб офіцерського складу з урахуванням вимог пункту 26 і підпункту “в” пункту 27 Положення та призначенням на відповідну штатну посаду.

Першим офіцерським званням є молодший лейтенант і присвоюється воно бакалаврам.

Військове звання лейтенанта присвоюється військовозобов’язаним, які мають вищу освіту за освітньо-кваліфікаційним рівнем підготовки не нижче спеціаліста, споріднену з профілем службової діяльності, під час атестування до офіцерського складу.

Тобто є дві необхідні умови: рівень спеціаліста і атестування.

Але згідно Інструкції про організацію виконання Положення про проходження військової служби військовослужбовцями Служби безпеки України, атестування військовослужбовців не проводиться у випадку прийняття на військову службу у Службу безпеки України – протягом першого року військової служби;

Отже укладення контракту з рядовим Бакановим, з одночасним присвоєнням офіцерського звання, повністю відповідає законодавству. Атестацію для присвоєння першого звання, проходити не потрібно, звання лейтенант присвоєно у відповідності з освітнім рівнем.

Відносно того, чи був дотриманий порядок: перевірка-контракт-звання-подання-Указ. СБУ технічно обійшло питання з датами присвоєння звання і укладення контратку. Найімовірніше, що спершу був Указ, потім вже під нього контракт і звання.

Наразі Баканов не лише відповідальний за свій напрямок, боротьбу з корупцією (де загальних юридичних знань можливо й достатньо),  а й тимчасово виконує обов’язки Голови Служби Безпеки України.

На брифінгу 3 червня 2019 року пан Баканов заявив, що вже готовий очолити СБУ, якщо призначення підтримає Верховна Рада. А ось для посади голови СБУ потрібне вже звання генерал армії. Як в такому випадку Президент буде законно присвоювати «молодому» лейтенанту найвище офіцерське звання, перескочивши всі інші – питання.

 

Автор: Олекса Шарабура

 

 

 

 

//
Exit mobile version