Наразі найпопулярнішими новинами за інтерв’ю Зеленського на BBC та презентації нового iPhone в українському медіапросторі є відеозвернення, яке оприлюднив на своїй офіційній Facebook-сторінці Володимир Зеленський 12 жовтня 2020 року про те, що «25 жовтня на виборчій дільниці я задам тобі п’ять важливих питань, про те, що ми обговорюємо на вулиці, на кухні і в Інтернеті, щоб дізнатися твою думку». Чи дійсно загальнонаціональне опитування дасть можливість кожному громадянину висловитися чи це чергова маніпуляція лише задля підняття рейтингу перед місцевими виборами, з’ясуємо.
МЕСЕДЖ 1: «Пам’ятаєш, як ми разом писали мою передвиборчу програму, щоб втілювати те, що дійсно потрібно саме тобі, кожному громадянину України. Це була демо-версія народовладдя, а його реальне запровадження стало нашою с тобою метою. Наразі парламент готується закріпити цей важливий механізм на законодавчому рівні»
ВРУ у першому читанні прийняла закон «Про прийняття за основу проекту Закону України про народовладдя через всеукраїнський референдум» 18 червня 2020 року. У проекті закону вказано, що «закон визначає правові засади здійснення народного волевиявлення через всеукраїнський референдум, його організацію та порядок проведення» та як зазначено у пояснювальній записці законопроект спрямований на врегулювання правовідносин, пов’язаних з ініціюванням, призначенням (проголошенням), підготовкою, проведенням, встановленням результатів та правовими наслідками всеукраїнського референдуму.
Але вищезгаданий Комітет ухвалив рішення, що «проект закону, внесений Президентом України, має вплив на показники державного бюджету (призведе до збільшення видатків, а також може зумовити збільшення доходів у разі перерахування невикористаних коштів фонду всеукраїнського референдуму). У разі прийняття відповідного закону до 15 липня 2020 року він має вводитися в дію не раніше 1 січня 2021 року, а після 15 липня 2020 року – не раніше 1 січня 2022 року (або 1 січня наступного за цим року залежно від часу прийняття закону)».
Вислів Володимира Зеленського про те, що «наразі парламент готується закріпити цей важливий механізм (народовладдя) на законодавчому рівні» є маніпуляцією, тому що Комітет вирішив доопрацювати зазначений законопроект з урахуванням зауважень і пропозицій та узгодити положення зі статями Бюджетного кодексу України, адже проект напряму впливає на Державний бюджет України та призведе до збільшення видатків.
МЕСЕДЖ 2: «25 жовтня на виборчій дільниці я задам тобі п’ять важливих питань, про те, що ми обговорюємо на вулиці, на кухні і в Інтернеті, про що сперечаємося з друзями, батьками або таксистами, про те, що раніше нас ніколи не питали. П’ять важливих питань, щоб дізнатися твою думку»
Центральна виборча комісія про ініціативу президента провести опитування на виборах 25 жовтня інформує, що «Вибори відбудуться відповідно до вимог Виборчого кодексу, жодних дій щодо організації опитування громадської думки ЦВК не здійснює. Вбачається, що ініціатива Президента буде організовуватись не відповідно до виборчого законодавства, а деталі щодо цієї ініціативи, зокрема формату її реалізації, думаю, всі ми дізнаємось найближчим часом».
Коаліція РПР повідомляє, що «відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їхні посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, у межах повноважень та в спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. На сьогодні немає законодавчого підґрунтя для організації та проведення будь-яких всенародних опитувань (де-факто консультативних референдумів) жодним органом влади чи її посадовою особою, так само як і для поєднання таких ініціатив із проведенням чергових чи позачергових виборів. Згідно зі ст. 106 КУ повноваження Президента України визначаються виключно КУ. Конституція не наділяє Главу держави оголошувати чи призначати народні опитування (крім випадків проголошення всеукраїнського референдуму за народною ініціативою на вимогу не менш як трьох мільйонів громадян України, які мають право голосу)».
Комітет виборців України на офіційному сайті зазначив, що «проведення подібних опитувань вимагає серйозної підготовки, в тому числі, щодо роз’яснювальної роботи серед громадян. Виборці повинні мати достатньо часу для того, щоб зробити усвідомлений вибір щодо того чи іншого питання, а прихильники та опоненти різних варіантів відповідей повинні мати можливості для проведення агітаційної роботи серед громадян. У теперішніх умовах дотримання цих базових правил є неможливим і може розглядатися як маніпулятивна технологія та спроба впливу на результати голосування».
МЕСЕДЖ 3: «Чи не вперше в історії Незалежності ми запитаємо: ″А, що думаєш – ти?!″. Чому твоя відповідь важлива? Тому що буде так, як вирішиш ти! Тому що Україна – це ти!»
Президент України у своєму відеозверненні до народу говорить про «п’ять важливих питань, щоб дізнатися твою думку» і в цьому ж відео називає основні слогани партії «Слуга народу» − «Буде так, як вирішиш ти!» та «Україна – це ти!». Агітаційна реклама «Слуги народу» під такими слоганами з’являється на різних видах зовнішньої реклами у різних містах України (фото1).
Згідно з Законом України «Про місцеві вибори» у ст. 54. «Строки, форми і умови проведення передвиборної агітації» вказано, що «передвиборна агітація закінчується о 24 годині останньої п’ятниці перед днем голосування. Ведення передвиборної агітації до початку і після закінчення встановлених у цій статті строків забороняється».
У цьому ж законі у ст. 60. «Обмеження щодо ведення передвиборної агітації» вказано, що «з часу припинення передвиборної агітації відповідно до цього Закону забороняються проведення агітаційних заходів, розповсюдження передвиборних агітаційних матеріалів у засобах масової інформації, демонстрація агітаційних фільмів чи кліпів, розповсюдження виборчих листівок, плакатів, інших друкованих агітаційних матеріалів чи друкованих видань, в яких розміщено матеріали передвиборної агітації, публічні заклики голосувати за чи не голосувати за кандидатів на відповідних місцевих виборах або публічна оцінка діяльності цих кандидатів».
Даний меседж президента України у відео є маніпуляцією щодо агітації виборців до партії «Слуга народу», а саме слогани, які були використані у відеозверненні лише задля просування партії. Наразі не має інформації щодо змісту п’яти питань. Чи будуть вони спрямовані на те, щоб спонукати проголосувати за вищезгадану партію, дізнаємося на місцевих виборах.
Авторка. Карина Богодьорова