10 і 11 червня в програмі «Свобода слова» на ICTV партії, які мають шанси пройти в парламент презентували свої програми і перші п’ятірки у списках. Говорили і про умови ведення бізнесу. Екс-президент Петро Порошенко бачив успіх, а Роман Семенуха із «Об’єднання «Самопоміч» – проблеми з економічними свободами.
ПЕТРО ПОРОШЕНКО: «І те, що ми крок за кроком рухалися вперед з 153 до 71 місця в рейтингу DoingBusiness. Всі ці речі необхідно захистити» (10 червня)
ВЕРДИКТ: ПРАВДА (з не суттєвою ФАКТИЧНОЮ ПОМИЛКОЮ)
ДОКАЗИ І АРГУМЕНТИ:
Рейтинг легкості ведення бізнесу, який веде Світовий банк, дозволяє порівняти умови ведення підприємницької діяльності в 190 країнах.
В цьому рейтингу, Україна ніколи не посідала 153 позицію. Але, була на 152-му в 2012 році. До речі, тоді Петро Порошенко був міністром економічного розвитку України.
У рейтингу вища цифра означає гірші, порівняно умови ведення бізнесу.
З 2012 року наша країна покращує позиції у DoingBusiness. Але, поки що, найвища позиція України в індексі – 71. Таке місце Україна отримала за Президентства Петра Порошенка у рейтингу на 2019 рік.
Рейтинг складається із підрейтингів. Тобто, країни можна порівнювати ще за 10 категоріями. Україна має кращі позиції за середніми показниками у всіх підпунктах, крім умов підключення до електроенергії і банкрутства.
РОМАН СЕМЕНУХА: «Сьогодні за рівнем вільності ведення бізнесу Україна посідай місце, вдумайтесь, між Камеруном і С’єрра Леоне» (11 червня 2:19:30)
ВЕРДИКТ: ПРАВДА
ДОКАЗИ І АРГУМЕНТИ:
Індекс економічної свободи розробляє американський аналітичний центр Heritage Foundation. При його розробці використовують дані рейтингу DoingBusiness і порівнюють країни за дещо схожими категоріями з фокусом на забезпеченні економічних свобод людей і підприємств. У рейтингу порівнюються:
- захист права власності;
- ефективність судової системи;
- ставлення і поширеність корупції в державі;
- податкове навантаження на бізнес і населення;
- державні витрати і бюджетний дефіцит;
- умови найму і звільнення працівників;
- державний контроль цін і рівень інфляції;
- обкладення митами товарів, які йдуть на експорт чи імпортуються;
- легкість інвестування в країну;
- незалежність фінансових установ від держави, легкість отримання кредитів і відкритість ринку для іноземних компаній.
За цим рейтингом 2018 року Україна належить переважно невільних країн. Країна перебувала на 150 місці і сусідує з Камеруном та С’єрра Леоне.
У 2019 році Україна піднялася, відносно інших країн, на 147 позицію і перебуває поряд із Аргентиною і Гамбією, але ще не вирвалась з кола переважно нецивілізованих країн. За даними укладачів рейтингу, Україну тягнуть вниз більшість параметрів, крім тих, які стосуються податків, фінансів і свободи торгівлі.
Як показує дослідження, і один і другий спікер по факту сказали правду про місце України в тих чи інших рейтингах. Водночас, таке трактування не можна не назвати маніпулятивним – і Порошенко, і Семенуха аби підкреслити свою позицію вибирають «зручні» рейтинги та показники. Об’єктивно в подібній аргументації слід говорити про досягнення і позиції в обох рейтингах.
Автор: Олексій Півторак