Інколи вкиди російської пропаганди схожі на розмову двох глухих. Особливо якщо розмова про дрони-камікадзе, то відбувається щось на кшталт: «А то Іран постачає рф дрони-камікадзе «Шахед», яке ерефія називає «Герань?» – «Ні, то Іран постачає, «Шахеди», які рф перейменовує у «Герані»! – «А-а-а! А я думав, що то Іран постачає «Шахеди», які ерефія тепер називає «Геранью».
Десь приблизно так. Днями, розкручений пропагандистський телеграм-канал WarGonzo (понад 1,29 млн підписників), поширив роздуми про те, що Туреччина у «битві» безпілотників, «програла» Ірану. Все б нічого, так меседжі, які поширені у дописі, суперечать «офіційній» позиції кремля, що Іран ніякі дрони не постачає, а то все «Герані» власної збірки. Про це далі у матеріалі.
Зміст допису у каналі WarGonzo наступний (далі мовою оригіналу): http://surl.li/flbzd
«С поставками Ираном и Турцией беспилотников воюющим сторонам СВО, определённым образом вернулось древнее ирано-тюркское противостояние в степях Причерноморья.
Как известно, Турция с самого начала СВО занялась поставкой байрактаров Украине и обучением операторов. Особенно масштабная турецкая помощь пришлась на зарю операции, когда Турция пыталась использовать конфликт на Украине для ещё большей популяризации в мире своих и без того широко разрекламированных беспилотников.
Но оказавшееся неожиданностью для турок и украинцев эффективное противодействие российских средств РЭБ, в результате чего байрактары стали использоваться только для разведки и корректировки, а также последующие договорённости между Москвой и Анкарой, заставили турок стать более сдержанными.
Иранские БЛА, которые появились в зоне СВО только с сентября, напротив зарекомендовали себя как эффективные и недорогие ударные беспилотники, контрмеры против которых ВСУ так и не нашли. Шахед-131 и Шахед-136, как это обычно бывает с иранским экспортным вооружением, приобрели местное название – соответственно, Герань-1 и Герань-2, и уже полностью собираются на российских оборонных заводах…»
МАНПУЛЯЦІЯ, ПРО ПОРІВНЯННЯ НЕПОРІВНЮВАНОГО
Ключова маніпуляція пропагандистів у меседжі, що «Байрактар» не виправдав сподівань, а от «Шахед» – ого показав себе у всі красі, полягає у тому, що автори вкиду використовують викривлену систему порівнянь. Порівнювати «Байрактар» і «Шахед» – це все одно що порівнювати, «мерседес» і «вантажівку»!
І то і то є автівками. І у «вантажівки» і у «мерседесу» є чотири колеси, мотор, руль, трансмісія, паливний бак, навіть сидіння і там, і там є. Але це автівки різного класу, різного функціоналу, з різними технічними характеристиками, що закладені від початку.
«Байрактари» – багаторазові, складні безпілотні комплекси. Саме комплекс, а не вироби. Вони насичені складною апаратурою та мають широку гаму можливосте. Ці комплекси теж поділяються на класи – є ударі, а є розвідувальні. Проте, пропаганда всіх чеше під один гребінець.
«Шахеди» – це одноразові вироби. По великому рахунку, це летючі баражуючі боєприпаси, камікадзе. І навіть серед класу дронів-камікадзе «Шахеди» не на вищих щаблях. Бо існують дрони-камікадзе із складною системою протидії РЕБ, системою наведення, пошуку цілі т. ін. «Шахеди» цим не відрізняються – вони летять по запрограмованому маршруту, орієнтуючись за найпросітшою GPS-навігацією.
БРЕХНЯ ЩО «ШАХЕД» КРАЩИЙ
Попередня маніпуляція і брехня створюють місточок до чергової – що «Шахеди» кращі за «Байрактари». Це твердження теж є брехнею і маніпуляцією.
Враховуючі різні класи цих апаратів – повне невігластво порівнювати їх бойові досягнення. На цьому, по великому рахунку можна було ставити крапку у спростуванні даного меседжу. Але пару слів таки скажемо.
«Шахеди» використовуються, виключно для терористичних атак на цивільну інфраструктуру в глибині території України. На лініє фронту вони практично не використовуються.
«Байрактари» ж, особливо на початку війни – у лютому-березні-квітні – наносили нищівних ударів по військовим колонам і бойовим порядкам російських окупантів. У солдатні недофедерації навіть сформувалася «байкрактарофобія» – бо після чергового розгрому, чергової колони у звітах чи не щоразу фігурували «Байрактари» і це було, як виправдання.
Ще літом 2022 року пропагандисти спробували розіграти тему того, що «Байрактари» вже не ті. Мовляв їх не видно і не чути, бо вони стали неефективними.
У нашому матеріалі у червні, у викритті цього вкиду, ми пояснювали, що «Байрактари» стали менш помітними на фронті, бо змінився сам характер бойових дій. Тож змінилася і тактика використання цих БПЛА. http://surl.li/flcwe
Крім того, «Байрактари» «розчинилися» у великій масі інших безпілотників, якими поступово почали насичуватися ЗСУ. Так за інформацією з відкритих джерел, до війни Україна закупила у Туреччина 20 комплексів. У березні 2022 року було отримано ще 16. http://surl.li/flcwe
До кінця року шляхом збору коштів різними волонтерськими рухами, а також в наслідок безоплатної передачі виробником, до нас прибуло що найменше вісім комплексів. Тобто загалом ЗСУ мали на озброєнні біля 45-50 комплексів «Байрактар» – як ударних так і розвідувальних. http://surl.li/buafd
Для порівняння – тільки один Фонд притули і тільки у січні 2023 року зібрав кошти і закупив 142 ударні безпілотники. http://surl.li/fldlv
В той же час, за даними української розвідки рф замовила у Ірану 1750 дронів-камікадзе, а використала станом на початок січні 2023 року понад 660. http://surl.li/flczj
З 660 дронів, що були запущені – збито українськими силами оборони понад 500. http://surl.li/fldce. Тобто загальна ефективність збиття – 80%. І це враховуючи, що на початку жовтня, коли рф вперше масово використала «Шахеди», українські ППО не були готові до протидії такому виду зброї і відсоток збиття був низький. А вже за три місяці, і особливо це проявилося у грудні 2022 року, українські сили оборони збивали до 90-95% цих дронів-камікадзе.
НІ ТО НЕ «ШАХЕД», ТО «ГЕРАНЬ»
Ну і вишенька та тортик – що «Шахед», то мовляв «Герань». Пропагандисти у публікації заявляють, що: «Шахед-131 и Шахед-136, как это обычно бывает с иранским экспортным вооружением, приобрели местное название – соответственно, Герань-1 и Герань-2». Тобто, визнають, що то іранська зброя, що її у рф тупо переназвали «Геранью».
І це при тому, що: «Москва. 18 октября. INTERFAX.RU – Пресс-секретарь президента рф дмитрий песков заявил, что не располагает информацией об использовании российскими войсками иранских беспилотников в ходе специальной военной операции на Украине». http://surl.li/fldhd І з тих пір нічого в офіційні позиції не змінилося. А от пропагандисти методичку явно провтикали.