Вчора ворог завдав чергового удару по критичній інфраструктурі України. Атака прийшлася на Одещину, яку атакували дронами. Постраждали об’єкти критичної інфраструктури і місто та частина області залишилися знеструмленими. Слідом за цим українські медіа розігнали «зраду» про те, що у місті не буде світла 2-3 місяці.
Відправною точкою у поширенні панічної інформації, шо на відновлення постачання світла в Одесу і область знадобиться 2-3 місяця була заява Департаменту системи життєзабезпечення та енергоефективності Одеської ОДА, яку він розмістив у себе на сторінці у Facebook.
Причому на поточний момент ця заява видалена, але скріншоти збереглися. Ось її зміст: «Без світла залишилася Одеса та майже весь Одеський район. За попередніми прогнозами, часу на відновлення енергооб’єктів в Одеській області знадобиться набагато більше, ніж в попередні рази після ворожих обстрілів», – йдеться в повідомленні.
Влада повідомляє, що йдеться «не про дні, а навіть тижні і не виключено, що 2-3 місяці». По можливості місцевих мешканців просять тимчасово виїхати за межі області».
Крім того низка медіа у відверто клікбейтних заголовка використали відверто маніпулятивне розмите апелювання до авторитету, мовляв «влада попереджає».
Дійсно структура, яка поширила цю інформацію є державною. Але в той же час, вона представляє локальну регіональну її ланку. Клікбейтний заголовок же натякає, що таку заяву оприлюднила центральна влада.
В той же час, якщо говорити про центральну владу, то у вечірньому зверненні президента мова йде про складну ситуацію, але термін відновлення окреслюється, як декілька днів:
«Ключове за сьогодні – енергетика. Дуже складна ситуація в Одеській області. Після нічного удару іранськими дронами Одеса та інші міста й села регіону в темряві. Станом на цей час понад 1,5 мільйона людей на Одещині без світла. Підключена лише критична інфраструктура і настільки, наскільки є можливість постачання електрики.
Загалом російські терористи використали проти Одещини 15 «Шахедів». Лише за одну ніч на суботу. Ось це і є справжнє ставлення Росії до Одеси, ставлення до одеситів – свідоме знущання, свідоме намагання принести в місто катастрофу. Нашим захисникам неба вдалося збити 10 дронів із 15. Молодці!
Енергетики, ремонтні бригади, обласна влада – усі працюють без перерви, щоб повернути світло. На жаль, влучання були критичними, тому потрібен не просто час, щоб відновити електрику… Потрібні не години, а, на жаль, кілька днів. Ми будемо робити все, щоб пришвидшити відновлення». http://surl.li/dzzta
Так, декілька днів теж розмите поняття, але і той же час, про місяці мова не йде.
Не зважаючи на таку заяву президента низка медіа так і не виправили відверто неправдиві заголовки і матеріали.
Більше того, увечері 10 грудня із спростуванням заяви Департаменту системи життєзабезпечення та енергоефективності Одеської ОДА у своєму телеграм-каналі виступив речник глави Одеської військової адміністрації Сергій Братчук:
«Роз’яснення деяких положень звернення Департаменту систем життєдіяльності та енергозабезпечення Одеської ОВА.
Щодо терміну 2-3 місяці. Мова йде про повне відновлення високовольтних мереж та відповідного технічного обладнання. Сьогодні Одеська ОВА та енергетики об’єднали зусилля для того, щоб електроенергія надійшла до помешкання кожного нашого земляка в найближчі дні.
Увага! Жодних закликів до евакуації мешканців Одеси та області жоден представник влади в регіоні не робив.
Вільна інтерпритація звернення, яке розміщене на офіційній сторінці Департаменту систем життєзабезпечення та енергоефективності Одеської ОВА у Фейсбук, розглядається не інакше, як елемент гібридної війни російських спецслужб проти України. Відповідна ситуація вже вивчається представниками СБУ. Про результати цієї роботи повідомимо додатково». http://surl.li/dzzuc
Вранці 11 грудня Сергій Братчук повідомив що на Одещині вже почалося відновлення електропостачання у населені пункти. http://surl.li/dzzvw
Тож, із департаментом влада розбереться – це її завдання. А от шановним журналістам перед тим як поширювати вкотре клікбейтну панічну інформацію варто перевіряти її у декількох джерелах, а у разі помилки – оперативно виправляти.