Гендректор МАГАТЕ Рафаель Гроссі 29 березня відвідав Запорізьку АЕС. Це другий візит Гроссі до найбільшої в Європі атомної електростанції. 30 березня в українському інфопросторі почали з’являтись начебто перші коментарі гендиректора стосовно ситуації на ЗАЕС.
Зокрема, такі видання як:
– «NV”» – http://surl.li/fypcj
– «Громадське» – http://surl.li/fypct
– «LB» – http://surl.li/fypcw
– «ЕСПРЕСО» – http://surl.li/fypdd
– «ТСН.ua» – http://surl.li/fypdm,
та ряд інших опублікували схожі новини, у заголовках нібито цитуючи слова Гроссі. Стосувалась заява безпосередньо ситуації на станції й нібито звучала так: «Очевидно, що в усьому цьому регіоні посилюється військова активність. Тому захистити станцію неможливо». Чи мала місце така заява насправді?
Всі онлайн-видання, що опублікували новину з таким наративом посилаються на єдине джерело – Sky News. Це британський телеканал, штаб-квартира якого розташована у Лондоні. http://surl.li/fyowr
На сайті телеканалу розмістили подкаст «Daily with Niall Pаterson». http://surl.li/fyowx. У якому ведучий з кореспондентом Sky News Стюартом Рамзі обговорив ситуацію у Бахмуті, а також, що відбувається на тимчасово окупованій атомній станції.
Нижче розмістили матеріал, датований 30 березня, 9:40 «Zaporizhzhia nuclear plant “can’t be protected» http://surl.li/fyowx (Запорізьку атомну станцію «не захистити»). http://surl.li/fyowx
Імовірно, його і взяли за основу журналісти українських видань. У тексті йдеться про те, що Рафаель Гроссі відвідав Запорізьку АЕС 29 березня та заявив, що кількість російських військ у регіоні, де розташована станція, значно збільшилася, і її більше неможливо захистити.
Ми перевірили, чи звучала така заява ще десь в інформаційному просторі, окрім як на онлайн-ресурсі Sky News. Найперше, переглянули Twitter Гендиректора МАГАТЕ. У цій соцмережі Гроссі достатньо активний, проте останній допис датується 26 березня. http://surl.li/fyoym. У ньому він повідомляє, що рушає з командою до Запоріжжя.
А ось на офіційній сторінці МАГАТЕ у Twitter інформації більше. Останній твіт датується 30 березня. http://surl.li/fyoys
У ньому вказано, що після візиту на Запорізьку атомну електростанцію гендиректор МАГАТЕ підтвердив оцінку серйозності ситуації з ядерною безпекою та безпекою на ЗАЕС і рішуче налаштований продовжувати дипломатичні зусилля для захисту станції. Про те, що станцію вже не можна захистити – а ні слова. У дописі посилання на сайт МАГАТЕ, де подано більш розширену інформацію. http://surl.li/fyozk
У статті наведена цитата Рафаеля Гроссі, у якій він наголошує на збільшення кількості російських військ у регіоні. Також стверджує, що цю територію чекає, можливо, більш небезпечна фаза з точки зору конфлікту, що триває. Дослівна цитата звучить наступним чином: «There is open talk of offensives and counter offensives. This area is facing perhaps a more dangerous phase in terms of the ongoing conflict»
Про те, що станцію захистити не можливо – мови у матеріалі не йдеться.
На сторінці МАГАТЕ в Instagram опублікували відеокоментар Рафаеля Гроссі. http://surl.li/fypaf У ньому він заявив, що захист ЗАЕС вкрай необхідний. Йому вдалось оцінити збитки, які завдали росіяни об’єкта під час обстрілу 20 листопада, а також проблеми, які виникли під час відключень енергоблоків. Гендиректор стверджує, що захистити Запоріжжя можливо і МАГАТЕ, та сам він безпосередньо працюватиме над цим. Заява не містить слів про неможливість захисту атомної електростанції.
ВИСНОВОК
- Публікації в ЗМІ про «неможливість захисту ЗАЕС» ґрунтуються лише на матеріалі Sky News. Але журналісти видання не є єдиним та вірогідним джерелом інформації. Їхні твердження мають будуватись на офіційному коментарі.
- Чи був цей коментар наданий безпосередньо телеканалу Sky News від Рафаеля Гроссі – стверджувати важко. Проте, сам канал не вказує на ексклюзивність. Тож з великою вірогідністю Sky News користувався відкритими джерелами, про які було описано вище. Бо жодної іншої аналогічної заяви гендиректор ані у соцмережах, а ні на офіційних сторінках організації не робив.
- Щодо українських медіа, то можна констатувати, що замість того, аби використати у публікаціях інформацію з першоджерел, взяли «опрацьовану» і вірогідно помилково чи не коректно від іншого видання.