Опоблоківець Євген Мураєв, що балотується в народні депутати від «Опозиційної платформи», коментуючи вибухи на складах зброї на Вінниччині заявив, що пожежа – це замітання слідів за нелегальний експорт зброї: «Украину неоднократно обвиняли в торговле оружием. И мы понимаем что война – это бизнес. И основной бизнес, это как раз продажа оружия в третьи страны. Украина, кстати, прирастила экспорт вооружения с 1,9% до 2,6% и заняла 9-е место по экспорту» (4:00).
ВЕРДИКТ: ПРАВДА / МАНІПУЛЯЦІЯ
ДОКАЗИ І АРГУМЕНТИ:
Україну за роки незалежності кілька років звинувачують в незаконному експорті зброї воюючим країнам, часто в обхід санкцій ООН. Найпромовистіший – «кольчужний скандал» 2003 року. Тоді Україну звинуватили в експорті зброї станцій радіотехнічної розвідки в Ірак, в якому правив підозрюваний у виготовленні ядерної зброї Саддам Хусейн.
А останній такий скандал стосується, ніби-то, продажу Північній Кореї елементів балістичних ракет.
Наприкінці 2016 року в Стокгольмському інституті сприяння миру (SIPRI) опублікували щорічну доповідь військові конфлікти і озброєння різних країн. До речі, від України цей аналіз допомагали готувати експерти Центру Разумкова. Для аналізу дослідники використовували поширені у ЗМІ і офіційні дані, за методологією звітування про торгівлю зброєю NORCA, запровадженою ООН. Автори доповіді нарікають на невідповідність стандартам ООН звітності про ринок зброї багатьох центральноазіатських і африканських країн.
За результатами доповіді SIPRI Україна була 9-ю країною серед найбільших продавців озброєння. У 2011-15 роках експорт зброї з України становив 2,6% від всіх офіційно задокументованих світових обсягів (Таблиця 1). У цьому рейтингу Україну випереджають: Італія (2,7%), Іспанія (3,5%), Великобританія (4,5%), Німеччина (4,5%), Франція (5,6%). Лідерами є США (33%), Росія (25%) і Китай (5,9%).
Таблиця 1. Топ-10 країн експортерів і імпортерів зброї в 2011-2015 роках [Джерело: стор.20 доповіді SIPRI]
У звіті за 2010-14 рр експорт озброєння з України становив 3% світового обсягу, таким чином частка України у світових обсягах не зростає, а зменшується.
Автор: Олексій Півторак