З 20 травня 2022 року у соцмережах та телеграм-кааах з’явилась інформація про те, що в Херсонській області на захопленій російськими військовими Каховській ГЕС ім. Петра Непорожнього скидають воду з Каховського водосховища, а відтак — у Новій Каховці великі підтоплення, зокрема на набережній та в міському парку ім. Степана Фалдзинського. Під загрозою начето навколишні села і Херсон. Чи дійсно є загроза , чи це нагнітання паніки – розбиралися наші партнери з Кавун.City.
ЧИ ІСНУЄ НЕБЕЗПЕКА?
Інформацію про вимушений скид води на умовах анонімності Центру журналістських розслідувань підтвердив працівник Каховської ГЕС.
«Через захоплення гідроелектростанції ми не маємо змоги відремонтувати два гідроагрегати. Вони не працюють, тому ми змушені скидати воду з Каховського водосховища в такому великому об’ємі. Фактично, ми її просто зливаємо і втрачаємо гроші», – розповів він.
Отримати коментар в ПрАТ «Укргідроенерго» Центру журналістських розслідувань не вдалось. Кавун.City запитали коментаря у Миколи Якименка — в мирний час він обіймав посаду заступника Голови Херсонської ОДА. Пан Микола зазначив, що поки надати коментар із цього приводу не може.
Нагадаємо, що посадовці Херсонської ОДА (нині — ОВА) знаходяться не в Херсоні з першого дня широкомасштабного нападу росії на Україну. Відтак, комунікація з ними вкрай складна.
Наприкінці березня генеральний директор «Укргідроенерго» Ігор Сирота повідомляв, що на захопленій росіянами Каховській ГЕС перестав працювати один із шести гідроагрегатів.
«Директору і головному інженеру ГЕС вдалося переконати окупантів допустити на роботу оперативний персонал, який управляє агрегатами. Вдалося пояснити, що коли йде паводок, потрібно спрацьовувати воду, щоб не накопичувалося водосховище, і щоб не сталося прориву дамби чи інших аварій… Ми втратили на Каховці один агрегат. Про те, як і чому це сталося, ми розкажемо більш детально після війни», – сказав він в інтерв’ю Інтерфакс-Україна.
Ситуацію прояснили журналісти Нова Каховка City. Вони підтвердили, що через скидання води з Каховського водосховища міський пляж Нової Каховки частково затоплено. Також переповнені деякі джерела на березі. Місцями вода піднялася до набережної. Відтак дану інформацію можна назвати правдивою, але далі розберемось, наскільки це небезпечно.
КОМУ ЗАГРОЖУЄ НЕБЕЗПЕКА В РАЗІ РУЙНАЦІЇ КАХОВСЬКОЇ ГЕС
Видання «Вгору» з посиланням на профільного фахівця з даного питання, (прізвище на вказано з міркувань безпеки), пояснило, що в разі пошкоджень або навіть повної руйнації греблі Каховської ГЕС наслідки не будуть критичними для життя людей. Затопленню ж заселених територій, зокрема, Херсона, перешкоджатимуть плавні.
«В разі пошкоджень вода вибігатиме тривалий час. Затоплення у прямому сенсі не станеться, але суттєвого підтоплення не уникнути», – цитує його слова видання.
Центр журналістських розслідувань нагадує: близько 12:00 24 лютого російські окупанти, які вторглися на Херсонщину з боку тимчасово окупованого Криму, захопили Каховську ГЕС і взяли контроль над головною спорудою Північно-Кримського каналу у Таврійську.
Як повідомлялось, 24 лютого Каховська ГЕС та головна споруда Північно-Кримського каналу, шлюзи якої до 2014 року регулювали подачу дніпровської води до Криму, були захоплені російськими військовими, які вторглися на Херсонщину з окупованого Криму. Вода, що поставлялась цим каналом, забезпечували 80% потреб півострова у прісній воді, однак після окупації Криму подача була припинена, що створило значні проблеми для Росії в забезпеченні водою захопленої території. Читайте про це у матеріалі Центру журналістських розслідувань «Як окупанти захоплювали «рубильник» Північно-Кримського каналу».
Згодом національна енергетична компанія «Укренерго» заявила, що з 24 лютого Каховська ГЕС відключена від енергосистеми України.
За словами начальника міського управління з надзвичайних ситуацій Олександра Бараніченка, навіть при зруйнуванні греблі Каховської ГЕС вода підніметься максимум на 12 метрів від берегової лінії. Тобто, не дійде навіть до Дніпровського проспекту.
Матеріал підготовлено партнерами Мережі – ресурсом Кавун.City.