//

Закон «Про імпічмент» – де прихована маніпуляція? – Без Брехні

Закон «Про імпічмент» – де прихована маніпуляція?

Ще не вщухли пристрасті виборчих перегонів, як депутати Верховної Ради почали активно ініціювати розгляд закону «Про імпічмент» (прийняття якого обіцяв ще у 2014 році Петро Порошенко). Про таку можливість вказує спікер Верховної Ради Андрій Парубій.  Новообраний президент Володимир Зеленський визначає його, як одну з першочергових ініціатив.

Така активність політичних лідерів, а також дискусії у соціальних мережах та в медіа зумовлюють актуальність проведення перевірки відповідності таких ініціатив чинному законодавству.

 

ВЕРДИКТ: МАНІПУЛЯЦІЯ

ДОКАЗИ І АРГУМЕНТИ:

Слід наголосити, що в тому ключі, в якому сьогодні подається ініціатива прийняття закону «Про імпічмент» – є суто маніпулятивна.

  1. Підстави і порядок імпічменту визначаються статтею 111 Конституції України.

Питання про усунення Президента України з поста в порядку імпічменту ініціюється більшістю від конституційного складу Верховної Ради України.

Для проведення розслідування Верховна Рада України створює спеціальну тимчасову слідчу комісію, до складу якої включаються спеціальний прокурор і спеціальні слідчі.

Висновки і пропозиції тимчасової слідчої комісії розглядаються на засіданні Верховної Ради України.

За наявності підстав Верховна Рада України не менш як двома третинами від її конституційного складу приймає рішення про звинувачення Президента України.

Рішення про усунення Президента України з поста в порядку імпічменту приймається Верховною Радою України не менш як трьома четвертими від її конституційного складу після перевірки справи Конституційним Судом України і отримання його висновку щодо додержання конституційної процедури розслідування і розгляду справи про імпічмент та отримання висновку Верховного Суду про те, що діяння, в яких звинувачується Президент України, містять ознаки державної зради або іншого злочину.

  1. Особливу увагу в даному питанні необхідно звернути на пункт про спеціальну тимчасову слідчу комісію, тому що відповідно до статті 89 Конституції України Організація і порядок діяльності комітетів Верховної Ради України, її тимчасових спеціальних і тимчасових слідчих комісій встановлюються законом.
  2. Наразі в Україні діє Закон України «Про регламент Верховної Ради України», яким визначено порядок усунення президента з поста у порядку імпічменту, проте, стаття 173 також вказує на необхідність прийняття закону про спеціальну тимчасову слідчу комісію.
  3. В Україні такий закон існував, проте 10.09.2009 року його визнано не конституційним, а отже, він втратив чинність.

Таким чином, Конституцією не передбачено прийняття закону «Про імпічмент», натомість вказано на інші юридичні кроки, що необхідно зробити для встановлення порядку усунення Президента України з поста в порядку імпічменту, для завершення якого не вистачає лише прийняття закону «Про спеціальну тимчасову слідчу комісію».

Але ж як красиво для виборця звучить: закон «Про імпічмент»!

 

Експерт: Олександр Владикін

Ще по темі:

//
Exit mobile version