За перші два місяці 2021 року з 688 перевірок фактів, доданих до бази даних CoronaVirusFacts Alliance, 234 спростовують помилкові твердження-сумніви щодо ефективності вакцин проти COVID-19. Ця база даних є продуктом найбільшого в історії проєкту співпраці в галузі фактчекінгу, оскільки об’єднує 99 організацій з перевірки фактів (більш ніж 70 країн та 40 мов). Такі цифри оприлюднює дослідницька організація Poynter.
Твердження про те, що вакцини вбивали людей, зосереджувались на фейках з Норвегії, де помилково стверджували, що норвезький уряд звинувачує вакцину Pfizer/BioNTech у смерті 23 щеплених людей похилого віку. Принаймні шість фактчекерських організацій у Європі та Азії підтвердили: поки норвезький уряд розслідував смерті, він ніколи при цьому не звинувачував вакцину Pfizer/BioNTech. Із щонайменше 36 перевірок зі звинуваченням вакцин проти COVID-19 у збільшенні смертності 11 зосереджувались на цій норвезькій містифікації.
Заяви про те, що щеплення від коронавірусу якимось чином змінять біологічну систему реципієнта, були поширені від початкових тверджень про те, що австралійці заразилися ВІЛ, а також, що це призведе до збільшення безпліддя у чоловіків. Повідомлення про ВІЛ в Австралії ґрунтувалося на реальних новинах про те, що від «кандидату на вакцину» відмовилися на ранній стадії його виробництва. Це відбулося через те, що «кандидат» від Університету Квінсленда виробляв антитіла до ВІЛ серед деяких учасників випробування, що призвело до помилкової позитивної реакції на коронавірус. Дослідники сказали, що на розв’язання проблеми піде рік, і вирішили відмовитися від проєкту.
Помилкові твердження про маски варіювалися від того, що вони в кращому разі просто недостатньо ефективні, до того, що вони в гіршому випадку є особливо шкідливими. Раніше викриті містифікації про носіння масок, які нібито викликають гіпоксію, з’явилися знову, але ненадовго. Проте також мали місце й нові твердження, які помилково пов’язували носіння маски з раком легенів. Ресурси, такі як ScienceFeedback, Maldita.es і Demagog викрили всі варіації цього твердження, які використовували дослідження пероральних бактерій для недійсних заяв про те, що тривале носіння маски викликає рак. Фактчекери відзначили, що до цього дослідження взагалі не входило носіння маски, а власне повідомлення викривляло логічний зміст, щоби сформулювати помилковий висновок.
Незважаючи на численні спростування, у згаданій базі даних як і раніше чільне місце займають перевірки на предмет помилкового лікування. На частку гідроксихлорохіну і лікарських трав припадає чверть від 95 перевірок за цією темою. Неправдиві відомості про використання протималярійних препаратів були найчисленнішими в Бразилії, де члени уряду, включно з президентом Джаїром Болсонаро, продовжують пропагувати гідроксихлорохін як чудодійні ліки проти COVID-19. Також було спростовано публікації на платформі Facebook з оманливими даними про те, що уряд США ніби рекомендував гідроксихлорохін. Було перевірено і твердження про те, що відкликання статті Ланцета, яка ставила під сумнів ефективність гідроксихлорохіну, доводить ефективність препарату. Дослідження було відкликане для технічних питань з його даними.
Зараз популярність набирають скарги на інсценування щеплень політичних діячів. Поки світові лідери та повсякденні громадяни закачують рукави, щоби вакцинуватися проти COVID-19, смітникові джерела використовують нову тактику — заявляючи, що ці щеплення були обманом. На віце-президента Камалу Гарріс, австралійського прем’єр-міністра Скотта Моррісона та президента Південно-Африканської Республіки Сіріла Рамафосу було направлено неправдиві твердження про те, що їх щеплення по телевізору були «інсценізованими».