Організація Об’єднаних Націй докладає зусиль для протидії поширенню дезінформації під час пандемії. Розуміння загрози фейків є у більшості держав-членів ООН, які підтримали кампанію з перевірки фактів Verified, повідомляється на сайті організації. Про підтримку оонівської ініціативи заявили і великі інтернет-платформи.
Провідні медійні агенції і платформи – з ООН
До участі в кампанії Verified («Перевірено» – ред.) ООН залучає велику кількість фахівців, які перевіряють інформацію, уточнюють факти і привласнюють даними «знак якості» – дві галочки. Саме такою, перевіреної, інформацією закликають в ООН ділитися з друзями і передплатниками соцмереж.
Ініціатива користується підтримкою більшості держав-членів ООН: 12 июня майже дві третини країн виступили з заявою про необхідність протидіяти поширенню дезінформації, що стосується пандемії COVID-19.
Також акцію ООН підтримують партнери по проекту. Цілий ряд медіа-гігантів по всьому світу, в тому складі Al Jazeera, Deutsche Welle та Euronews, поширюють перевірений контент на телеканалах, в інтернеті і за допомогою SMS-повідомлень.
Великі соціальні мережі, в тому числі Facebook, Twitter, YouTube і TikTok, також висловили готовність брати участь у проекті і більш активно припиняти поширення дезінформації.
В ООН запрошують всіх бажаючих приєднатися до кампанії і взяти участь в боротьбі з дезінформацією.
«Сім разів подумай – один раз поділися»
Про небезпеку необдуманого поширення інформації попереджає заступник Генсекретаря ООН з глобальних комунікацій Мелісса Флемінг. В умовах «пандемії дезінформації» контент, який не відповідає дійсності, але емоційно заряджений і тому широко розтиражований в соціальних мережах, може вплинути не тільки на настрій, але і на поведінку великих груп людей.
Флемінг наводить приклад: в той час, як світова наукова спільнота об’єднує зусилля у пошуку ліків і розробки вакцини від коронавируса, в Мережі активізувалися групи, що виступають проти вакцинації, і стали поширюватися чутки про небезпеку майбутньої вакцини. Причому подається неправдива інформація без напівтонів і нюансів – саме так, щоб ввести в оману тих, хто не виявляє належної пильності. На це і розраховують зловмисники.
«Один з методів поширення [дезінформації] – змусити людей нею ділитися. Задумайтесь, перш ніж переслати таку «новину іншим», – закликає Мелісса Флемінг. В ООН сподіваються, що підхід «Сім раз подумай – один раз поділися» стане соціальною нормою, яка дозволить змінити поведінку людей в мережі.
Нагадаємо, що ресурс Verified ООН започаткувала ще у травні 2020 року.