На момент появи нового виду вірусів у кінці 2019 року більша частина дезінформації зосереджувалась на способах вилікувати чи запобігти хворобі COVID-19. Сьогодні ж більша кількість неправдивої інформації ставить під сумнів ефективність та безпеку вакцин проти коронавірусу.
Звертаємо вашу увагу на 6 важливих явищ, що їх фактчекери з дослідницької організації Poynter спостерігали та вивчали під час перевірки фактів різних заяв про коронавірус протягом минулого року. Представлений нижче список також є уроком щодо того, як уникнути небезпечного поширення дезінформації у тому, що, як ми сподіваємось, є сутінками пандемії.
1. Спекуляції процвітають у невідомому
Навесні 2020 року вчені з усього світу багато чого не знали про коронавірус, зокрема про деталі його походження, особливості поширення і методи лікування. Ці невизначеності призвели до упущень у знаннях громадськості. Дезінформація «заповнила» цю прогалину. Користувачі у мережі Facebook припустили, що сонячне світло може вбити коронавірус (не може). Інші говорили, що питна вода або, що ще краще, гаряча лимонна вода може запобігти інфекції (ні те, ні інше не може). Веганські сайти на платформі Instagram повідомляли, що пандемії не буде, якщо люди не будуть їсти тварин (переважно неправда). Сайти з медичної дезінформації поширювали теорії змови про те, що вірус було створено в лабораторії (неправда).
Про новий коронавірус у 2021 році вчені знають більше, але й досі невідомо як лікувати хворобу. Тож залишайтесь скептично налаштованими стосовно будь-яких заяв у соціальних мережах чи інших джерелах, де, як здається, не вистачає контексту щодо вірусу. Пам’ятайте: не кажіть нічого, якщо не упевнені в тому, що це правда.
2. Заперечення реальності приваблює
З найперших днів пандемії політичні діячі та інші коментатори узгоджено докладали зусиль для заперечення та применшення важливості хвороби COVID-19. Такі експерти, як-ось Раш Лімбо і Девід Харріс молодший порівнювали коронавірус зі звичайною застудою та грипом (це неправда). Політики, наприклад, сенатор Марко Рубіо, вибірково використовували дані для того, щоби вірус здавався менш небезпечним, ніж є насправді. У соціальних мережах деякі користувачі заперечували існування інфекції чи розміщували фотографії порожніх лікарняних ліжок, стверджуючи, що пандемію сфабриковано. Проте криза реальна: щотижневі госпіталізації і щоденні смерті збільшувалися у період між березнем і квітнем. Однак твердження-заперечення цієї реальності продовжували поширюватися, особливо після того, як держави ввели карантинні обмеження.
«Коли люди бояться, вони шукають інформацію для зменшення невизначеності», — сказав Джефф Хенкок, професор зв’язку в Стенфордському університеті. «Це може призвести до того, що люди повірять в інформацію, яка може бути хибною чи оманливою, бо це допоможе їм відчути себе краще, або ж дозволить скласти провину за те, що відбувається».
3. Лікарі можуть бути хорошими дезінформаторами
У травні мільйони людей побачили відео, у якому стверджували, що маски не захищають, натомість препарат гідроксихлорохін є ефективним способом лікування. Поширювач: учена на ім’я Джуді Міковіц. Результат її відео з назвою Plandemic: The Hidden Agenda Behind COVID-19, показав, що дезінформація про коронавірус особливо ефективна, коли джерело, як видається, має владу. Твердження Міковіц були помилковими, а її робота по синдрому хронічної втоми і вакцинам була широко дискредитована, але 26-хвилинне відео все ще доступно мільйонам людей на таких платформах, як-ось Facebook, Instagram, Twitter і YouTube. Крім того, американський ультраправий сайт Breitbart опублікував відео про лікарів у білих халатах. Вони заборонили носити маски та помилково завірили, що гідроксихлорохін, препарат, який використовують для лікування ревматоїдного артриту та вовчака, може вилікувати коронавірус.
Найефективніша інформація про коронавіруси надходить від людей, які, здається, знають, про що говорять. Те, що хтось носить білий халат і має медичну освіту, на жаль, не означає, що його заяви про хворобу COVID-19 точні. Дізнавайтеся факти у державних медичних установах з хорошою репутацією, наприклад, Центр з контролю та профілактиці захворювань, для уникнення обману.
4. Паралелізм теорій змови
У 2020 році багато угрупувань об’єдналися задля поширення теорії змов про хворобу COVID-19. Співзасновник компанії Microsoft Білл Гейтс був мішенню, несправедливо обвинуваченій у посадці мікрочіпів у людей за допомогою вакцин і патентуванні коронавірусу ніби для того, щоб отримати прибуток від лікування. Прихильники QAnon, безпідставної теорії змови про торгівлю дітьми з метою сексуальної експлуатації, просували гідроксихлорохін як засіб лікування хвороби COVID-19 і помилкові твердження про вакцини. Помилкові твердження, що вони ставлять під сумнів ефективність маски для обличчя, широко поширені в громадах, які виступають за альтернативне здоров’я і Дональда Трампа.
Експерти кажуть, що координація між різними групами змовників у просуванні помилкових тверджень була дивовижною. Однак, з огляду на те, як функціонують платформи в соціальних мережах, цього не повинно було відбутися.
5. Брехня може текти зверху вниз
У 2020 році багато неправдивої інформації про коронавірус надійшло з Білого дому. У лютому того ж року Дональд Трамп запропонував розглянути коронавірус «так само, як на грип». Цей рядок повторювали експерти та користувачі на платформі Facebook протягом року. Він же просував гідроксихлорохін як потенційне лікування коронавірусу. Іноді президент повторював неправдиву інформацію, яку бачив в інтернеті, наприклад, помилкове твердження про те, що тільки 6% смертей від хвороби COVID-19 насправді були викликані вірусом.
«Дезінформація знизу здається неминучою у подібних обставинах», — висловився у грудневому інтерв’ю Брендан Ніхана, професор Дартмутського коледжу. Він додав: «Проте не було неминучим те, що наша еліта буде применшувати серйозність цієї загрози, поки вона існує».
6. Дезінформація має наслідки
Хибні заяви про хворобу COVID-19 можуть безпосередньо впливати на життя та здоров’я людей. У Флориді водій таксі та його дружина захворіли після того, як повірили в онлайн-теорію змови про маски та мережі передачі даних 5G. Жінка пізніше померла в результаті ускладнень, викликаних коронавірусом. У викладача Колумбійського університету мав проблеми із заповненням рецептів ліків проти вовчака після того, як Дональд Трамп та інші рекламували гідроксихлорохін як засіб від коронавірусу. Медсестри та лікарі на передовій пандемії активізувалися в соціальних мережах для спростування пліток, деякі з яких вони почули від пацієнтів, хворих на інфекцію COVID-19.
Опитування NPR / Ipsos у грудні показало, що 40% американців помилково вважають, що коронавірус був створений у лабораторіях Китаю. У липні чверть американці вважали, що є певна правда в теорії змови про те, що пандемію було сплановано. Протягом року близько 30% американців думали, що загроза «перебільшена», а вірус — «цілеспрямовано вигаданий та реалізований».