//

TikTok накрила хвиля дезінформації проти протестів на підтримку Навального – Без Брехні

TikTok накрила хвиля дезінформації проти протестів на підтримку Навального

Десятки впливових у соціальних мережах особистостей стали масово поширювати свої повідомлення у додатку TikTok  координуючи таким чином спільні зусилля, спрямовані на переконання молоді не відвідувати мітинги у підтримку ув’язненого політика Олексія Навального. Напередодні протестів у понад 100 містах впливові представники на платформі обміну відео сказали своїм підписникам, що ті можуть потрапити до в’язниці за участь у демонстраціях, про що повідомляє ресурс Coda Story.

«Я не думаю, що хтось хоче потрапити до в’язниці, тому, гайз, бережіть себе, своє здоров’я і думайте про наслідки», — попередила @_Vira__ у відео, опублікованому для своїх чотирьох мільйонів підписників. В іншому дописі користувач xlazhii нагадав своїм 188 тисячам прихильників про те, що діти Навального навчаються в університеті за межами Росії: «То чому ж російська молодь повинна виходити за це, у чому сенс?» З того часу обидва користувачі видалили свої відео.

Багато впливових представників виявили злагоджену, а часом і незграбну спробу використати величезну популярність на платформі TikTok у Росії проти опозиційної фігури. Ряд авторитетних представників та менеджери з маркетингу заявили, що анонімні акаунти у соціальних мережах отримали грошову винагороду за публікацію відео, спрямованих проти Навального.

Борис Канторович, заступник комерційного директора московської фірми з маркетингу Author’s Media, написав про скоординовані зусилля тіктокерів, які намагалися відмовити людей брати участь у протестах. Він також додав скріншоти рекламного дзвінка, розміщеного на популярних маркетингових форумах 24 січня, і зазначив, що «всі вони повторюють одне і те ж повідомлення». Під час дзвінка було викладено сценарій, який можна почути у десятках відеороликів, розміщених у мережі TikTok того ж дня. Оголошення обіцяло користувачам з понад 20 тисячами підписників близько 25 доларів за кожну публікацію.

Російська влада вжила низку інтернет-заходів, щоб обмежити подібні розповсюдження. Державне агентство цензури Роскомнадзор змусило соціальні мережі, такі як Instagram, YouTube та TikTok, видалити сторінки подій та публікації про протести. За повідомленнями медіа-проєкту ОВД-Інфо, активістської групи, яка контролює політичні арешти, під час акцій протесту було заарештовано майже 4 тисячі людей.

Десятки тисяч росіян протестували на вихідних (від Москви до таких віддалених регіонів, як Якутськ, де прихильники Олексія Навального зібралися у погоду за мінус 60 за Фаренгейтом). Масові збори відбулися після повернення опозиційного діяча до Росії 17 січня, коли його було заарештовано за приїзд через порушення заходів умовного засудження 2014 року. Лідер проходив лікування у Берліні з минулого серпня після того, як постраждав від «Новичка» — нервово-паралітичного агенту радянської епохи. Західні чиновники кваліфікують його отруєння як замах на вбивство з боку російської держави. Ці звинувачення Кремль повністю заперечує.

Після повідомлень у ЗМІ про платні пости десятки «пронавальних» тіктокерів згуртувалися, сказавши своїм підписникам відмовитися від спостережень за тими акаунтами, які публікували подібне. «Ви знаєте, скільки ви коштуєте? 2 тисячі рублів, так… Ви можете дізнатись, ким є всі ці платні блогери, перевіривши цей хештег», — висловилася  користувачка @ideniza, указуючи на хештег #norevolution своїм 88 500 підписникам.

Додаток TikTok, який має понад 20 мільйонів підписників у Росії, був здебільшого недоступним для влади, на відміну від інших Інтернет-просторів, які піддаються жорсткій цензурі та підлягають платним провладним кампаніям. Влада повільно адаптувалася до нової платформи, яка розпочала свою діяльність у Росії у 2018 році і стала надійним притулком для активістів та відвертої молоді.

Ситуація почала змінюватися у серпні минулого року , коли кримінальну справу було відкрито проти неповнолітньої користувача мережею TikTok у Сибірі за «ображення почуттів віруючих». Підліток опублікував відео, на якому запалює сигарету церковною свічкою.

//
Exit mobile version