//

ТОП-10 фейкових новин 2020 року за версією американського ресурсу FactCheck.org – Без Брехні

ТОП-10 фейкових новин 2020 року за версією американського ресурсу FactCheck.org

Усе нове — це добре забуте старе. Тому для того, щоб уникнути повторних помилок та їх пагубних наслідків у майбутньому, украй необхідно проаналізувати попередні похибки і навчитися вирізняти їх. Минулий рік видався щедрим на приводи для розповсюдження неправдивої інформації, тож нижче представлена збірка найпоширеніших з них. До вашої уваги пропонуємо Топ-10 популярних дезінформацій 2020 року за даними організації FactCheck.org.

1. Виплати лікарняних та визначення рівня смертності

Відповідно до Акту допомоги CARES (Coronavirus Aid, Relief, and Economic Security Act) Конгрес зобов’язався виплатити визначені ставки Medicare разом із додатковими 20% постраждалим від коронавірусу пацієнтам, а також відшкодовувати лікарням витрати на лікування незастрахованих пацієнтів з цією хворобою (за тією ж ставкою). Згідно з цим законом так само був створений фонд у розмірі 100 мільярдів доларів, кошти якого використовуються для надання фінансової допомоги лікарням та «відшкодування витрат на лікування незастрахованих осіб з COVID-19 за ставками Medicare постачальникам медичних послуг», як повідомляє Міністерство охорони здоров’я і соціальних служб США. Утім, немає жодних доказів того, що кількість смертей від коронавірусу була перебільшена персоналом лікарень заради додаткового прибутку, як припустили деякі, уключно з президентом Дональдом Трампом. 

2. Помилкове твердження Байдена про реакцію Трампа COVID-19

Колишній віце-президент Джо Байден був неправий, коли сказав, що адміністрація Дональда Трампа «не доклала зусиль», щоби залучити американських медичних експертів до діяльності, направленої на допомогу Китаю, коли нова епідемія коронавірусу поширювалася там на початку минулого року.

3. Неправдиві твердження про загальнодержавний карантин

У березні минулого року Рада національної безпеки США попередила американців про поширення у соціальних мережах неправдивих пліток, у яких стверджувалося, що Дональд Трамп установить загальнонаціональний «обов’язковий карантин». У прес-брифінгу 16 березня президент сказав, що його адміністрація «може розглянути деякі області», але вона не планує нічого, що могло би вплинути на всю країну «того часу».

4. Відсутність зв’язку між Чарльзом Лібером та COVID-19

Чарльзу Ліберу, відомому вченому-хіміку з Гарварда, 28 січня було висунуто звинувачення за брехню стосовно своєї загальної роботи у Китаї та за зв’язок з університетом Уханю зокрема. Однак, професор Гарвардського університету не має ніяких зв’язків із коронавірусом, що свідчить про неправдивість утверджень у соціальних мережах.

5. Обмеження поїздок від Трампа

31 січня Дональд Трамп висунув ряд оманливих заяв про своє рішення увести обмеження для окремих груп бажаючих відвідати Сполучені Штати: якщо вони подорожували до Китаю менше ніж два тижні тому. Трамп помилково назвав обмеження на поїздки «забороною на поїздки». Прямої ж заборони не було, оскільки мале місце винятки, у тому числі для американців і членів їх родин.

6. Сандерс не вимагав 52% податку на прибуток у 29 000 доларів

У поширених публікаціях неправдиво стверджувалося, що сенатор Берні Сандерс під час нещодавніх дебатів закликав встановити податкову ставку у розмірі 52% з доходів у сумі 29 тисяч доларів США або більше, щоби сплатити за його план Medicare for All. Насправді ж він цього не робив. Така цифра була визначена як потенційна гранична ставка податку для доходу вище за 10 мільйонів доларів.

7. Епідемія свинячого грипу H1N1

У повідомленнях на соціальних платформах та інших виступах Дональд Трамп неодноразово порівнював свою відповідь на новий коронавірус з діями президента Барака Обами, направленими на боротьбу з пандемією грипу 2009 року. Але інформація Трампа часто є невірна або оманливою  — ці два віруси дуже різні.

8. Перевірка фактів зі звернення президента (The State of the Union)

Звернення президента містило помилкові та оманливі твердження про робочі місця, заробітну плату, енергію, імміграцію та багато іншого.

9. Неправдиві твердження про глобальну роботу ЦКПЗ проти пандемії

Поки COVID-19 поширювався світом, ряд політиків, громадських діячів та новинних організацій робили непідтверджені заяви про те, що адміністрація Дональда Трампа урізала роботу Центру з контролю і профілактики захворювань. Це твердження, імовірніше, було засноване виключно на застарілих повідомленнях початку 2018 року, де говорилося, що ЦКПЗ готується різко скоротити свою роботу, допомагаючи запобігти епідемії інфекційних захворювань. Однак цих гіпотетичних скорочень вдалося уникнути, оскільки Конгрес пізніше виділив більше коштів для глобальних програм ЦКПЗ у галузі охорони здоров’я, про що повідомили у заяві.

10. Трамп та його ставлення до білих суперматистів

Дональд Трамп викликав шквал критики твердженням про «неприпустимий вияв ненависті, фанатизму й насильства, який продемонструвало багато сторін». Водночас він не звинуватив жодну конкретну групу з тих, які 12 серпня 2017 року у Шарлотсвілі брали участь у мітингу, що був організований білим націоналістом. Таку саму реакцію викликало формулювання про «дуже гарних людей з обох боків». Утім, Джо Байден зайшов занадто далеко, коли помилково стверджував, що Трамп «ще жодного разу не засудив верховенство білих — неонацистів».

 

//
Exit mobile version