Чутки, міфи, фейки, брехня, маніпуляції – дезінформація будь-якого типу, яка так чи інакше стосується пандемії COVID-19, із самого початку минулого року поширюється так само швидко, як і сама хвороба. На жаль, такий ефект завжди є побічним у 21 столітті – у вік новітніх технологій. Служба перевірки AFP Factcheck, на тлі нової хвилі фейків і маніпуляція, пригадала ТОП-10 міфів про коронавірус, які у 2020 році просто «підірвали» інфопростір.
Численні пости на платформі Facebook стверджували та стверджують, що розповсюдження коронавірусу у Китаї було підлаштовано Американськими центрами з контролю та профілактики захворювань (CDC) у 2015 році, пропонуючи оформлення справжнього патенту як підтвердження, що не є правдивим. Агентство CDC дійсно зареєструвало подібний патент, але ці зусилля були направлені на боротьбу зі штамом іншої хвороби, а не тієї, яка спалахнула в Ухані.
Стаття, яка була поширена тисячі разів у мережі Facebook, складалася з тверджень про те, що засновник компанії Microsoft Білл Гейтс заявив про появу 700 тисяч «жертв» (шляхом інвалідності чи смерті) після введення вакцини проти COVID-19. Ця інформація є оманливою. У своєму інтерв’ю на початку 2020 року Білл Гейтс сказав, що побічні ефекти введеної вакцини потенційно можуть вплинути на 700 тисяч людей, але жодного разу він не говорив про те, що ці побічні ефекти призведуть до інвалідності або ж будуть смертельними.
Оскільки випробування вакцин показують багатообіцяючі результати, які можуть врешті-решт призупинити розповсюдження коронавірусної інфекції по всьому світу, публікації у соціальних мережах стверджують, що безрецептурні засоби, такі як вітаміни чи тонік, є ключовим фактором боротьби з сучасною пандемією. Популяризація недоведених «засобів лікування» була характерною рисою з початку поширення COVID-19, але з плином часу нічого не змінилося щодо їх ефективності, а вчені наголошують на тому, що жоден зі згаданих препаратів не був ефективним у лікуванні коронавірусу.
Поширені та оцінені знаменитостями близько 250 000 разів у мережі Instagram дописи, стверджують, що кількість самогубств в Америці зросла на 200 відсотків з початку введення карантинних обмежень, пов’язаних з пандемією. Це фейк. Відсутні будь-які дані, які би підтверджували подібні заяви.
Фотографія статті, у якій нібито повідомляється про те, що американські Центри з контролю та профілактики захворювань (CDC) «визнають неіснування COVID-19», була поширена у кількох публікаціях на платформі Facebook. Текст посилається на документ установи, у якому пояснюється, яким чином проводиться тестування на віруси.Твердження є хибним. Американський експерт з патології заявив, що документ центрів CDC був неправильно витлумачений у зазначеннях про те, що «немає сумнівів» в існуванні COVID-19.
У публікаціях бірманською мовою, які неодноразово поширювалися у мережі Facebook, стверджується про те, що Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) визначила російську вакцину від коронавірусу офіційним щепленням проти COVID-19. Ця інформація є фейковою, оскільки ВООЗ не призначила жодної вакцини від коронавірусу.
Пости на основі відео з німецьким неврологом тисячі разів передавались на платформі Facebook, висловлюючи кілька тверджень про нібито небезпеку носіння масок для обличчя, зокрема з інформацією про те, що вдихання кисню у масці призводить до пошкодження неврологічної системи. На думку експертів, це неправда, оскільки ці маски дозволяють проходити свіжому повітрю.
У заяві, опублікованій у соціальній мережі Twitter, мова ідеться про те, що більшість смертей за часи пандемії грипу 1918 року відбулася через бактеріальну пневмонію, спричинену використанням масок для обличчя, і про те, що доктор Ентоні Фаучі, експерт уряду США у боротьбі з COVID-19, знав про це. Це непрадва. Дослідження 2008 року, про яке йдеться у твіті і співавторством якого був Фаучі, ставило за мету допомогти плануванню майбутніх пандемій і ніяк не посилалося на носіння масок.
У кількох публікаціях у мережі Facebook сотні разів повідомлялося про те, що особа на ім’я Річард А. Ротшильд у 2015 році подав заявку на видачу патенту на нові тести на коронавірус. Твердження не є правдивим. На представленому зображенні видно додаткову заявку, подану у 2020 році після подання ще однієї заявки на видачу патенту у 2015 році, яка не була ніяк пов’язана з поширенням COVID-19. Прес-секретар фірми фінансових послуг Rothschild & Co. зробив заяву про те, що заявник на патент не має жодного зв’язку з їх компанією.
Публікації у соціальній мережі Instagram стверджують про те, що вакцинація проти грипу передасть пацієнтам коронавірусну інфекцію. Це фейк. Та діаграма, яка представлена у якості доказів, є результатом дослідження, яке не виявило того, що вакцина проти грипу поширює смертельний вірус, а центри Immunize Canada та British Columbia Center for Disease Control (BCCDC) зробили заяву про те, що глобальні сезонні дослідження не виявили доказів підвищення вакциною рівню ризику захворіти на коронавірус.