ТОП-10 найдивніших фейків про COVID-19 - Без Брехні
Фактчек NEWS

ТОП-10 найдивніших фейків про COVID-19

Історія про коронавірус не містить нічого смішного. За останній рік за її сюжетом померло понад 120 мільйонів людей, неодноразово було закрито навчальні заклади та підприємства, викликано економічний спад і перевантажено систему охорони здоров’я. Історія про коронавірус не містить нічого смішного — чого не скажеш про дезінформацію навколо неї.

До вашої уваги ТОП-10 перевірок дивних фейків про COVID-19 зі списку некомерційного проєкту PolitiFact:

1. Наночастинки у вакцинах

Твердження:  «У вакцині проти COVID-19 є наночастинки, які зможуть “знайти вас” через мережі 5G».

Брехня

Спростування: Термін «наночастинки» позначає частинки речовини довільної форми з розмірами від 1 до 100 нм. У вакцинах проти COVID-19 є наночастинки, які називаються ліпідами, але вони не мають нічого спільного з технологією мікрочіпів або мережами 5G.

 

2. Вакцина – перепустка до раю

Твердження: «Папа Римський Франциск каже, що тепер для того, щоби потрапити на небо, потрібна вакцина проти COVID-19».

Брехня

Спростування: Папа Римський Франциск не стверджував, що вакцина проти COVID-19 необхідна для входу в рай. Ці слова були опубліковані консервативним новинним сатиричним веб-сайтом The Babylon Bee, який пише «про християнську літературу, політичну літературі та повсякденне життя».

 

3. Кокаїн проти коронавірусу

Твердження:  «Кокаїн убиває вірус корони, учені з шоком виявляють здатність цього препарату боротися з коронавірусом».

Брехня

Спростування: Ліки від коронавірусної інфекції немає. У разі, якщо вони і були б, не було б розрахунку на стимуляторі, як-ось кокаїн. Кокаїн є наркотиком і викликає сильну залежність, який може підвищити ризик виникнення довгострокових респіраторних проблем і порушень руху, наприклад, хворобу Паркінсона.

 

4. Коронавірус у мультиплікаційному серіалі «Сімпсони»

Твердження: «Сімпсони” передбачили коронавірус».

Брехня

Спростування: «Сімпсони» вже кілька разів «передбачали» майбутнє, як-ось перспективу президентства Дональда Трампа, проте не цього разу. Зображення із серіалу, де спочатку говорять про «Апокаліпсис Мяу», було відредаговано на «коронавірус».

 

5. Хлорофін проти кронавірусу

Твердження:  «Хлорофін може лікувати коронавірус».

Неправда. Це може вбити!

Спростування: Це продовження міфу про те, що препарат від малярії може лікувати коронавірус. Засоби з умістом хлорохіну не можуть замінити препарат, що відпускається за рецептом. Управління санітарного нагляду за якістю харчових продуктів і медикаментів  повідомляє, що приймати хлорохін не треба, якщо його не призначено лікарем.

 

6. Шкідливе носіння масок

Твердження: «Носити маски для обличчя небезпечніше, аніж не носити їх».

Неправда

Спростування: Немає доказів того, що носіння стандартних масок, наприклад, хірургічних чи тканинних, є шкідливим. Державні установи охорони здоров’я рекомендують носити маски для обличчя у громадських місцях для запобігання поширення хвороби COVID-19.

 

7. Марихуана проти коронавірусу

Твердження:  «Учені вражені тим, що трава вбиває вірус».

Брехня

Спростування: Наразі немає жодних ліків від коронавірусу. Використання марихуани в рекреаційних цілях дозволено в декількох штатах, не рекомендовано намагатися лікувати нею коронавірус.

 

8. Вакцини гірші за хворобу

Твердження:  «Нові вакцини проти коронавірусу містять токсичні інгредієнти і є більш небезпечними, ніж зараження власне хворобою COVID-19».

Брехня

Спростування: Провідні коронавірусні вакцини, які протягом декількох місяців тестують, можуть викликати легкі чи помірні короткочасні реакції без ускладнень. Вони не небезпечніші за вірус, який вбив понад 120 мільйонів людей.

 

9. Хвороба COVID-19 як наукове безглуздя

Твердження:  «ПЛР-тести на COVID-19 науково безглузді».

Брехня

Спростування: Тести на полімеразну ланцюгову реакцію (ПЛР) є одними з найпоширеніших і надійних способів тестування з метою виявлення коронавірусу. Ці тести шукають генетичний матеріал коронавірусу у зразку, який зазвичай беруть з носа або горла людини.

 

10. Віртуальний асистент Alexa Amazon про хворобу COVID-19.

Твердження:  «Якщо ви запитаєте Amazon Alexa про походження пандемії коронавірусу, вона скаже, що “уряд це запланував”».

Неправда

Спростування: Був проєкт під назвою Event 201, який моделював можливі наслідки пандемії, але це був плановий захід і не передбачав конкретну пандемію COVID-19. Крім того, фактчекери не змогли отримати цю саму відповідь від асистента Alexa.

Отже, дезінформація про сучасну пандемію є серйозною проблемою і може безпосередньо впливати  на життя та здоров’я людей, саме тому вкрай необхідно слідкувати за правильністю прочитаного: політичне розкручування, спрямоване на применшення тяжкості пандемії, дезінформацію про безпеку та ефективність вакцин, а також чутки в соціальних мережах про те, як запобігти чи лікувати хворобу COVID-19.

 

Ще по темі:

Читати статтю
Back to top button
Optimized with PageSpeed Ninja