Популярність платформи TikTok своєю доступністю дала свободу таким користувачам, які розповсюджують відео з пропагандою ненаукових та у деяких випадках небезпечних медичних порад, дієт та самолікування.
На початку 2020 року додаток опублікував розширену політику щодо оманливого вмісту, додавши категорію «інформація, що вводить в оману» до свого набору інструментів. У першій половині минулого року завдяки таким заходам з платформи було видалено понад 104 мільйони окремих відео. До вашої уваги 5 вірусних «оздоровчих» тенденцій з платформи TikTok.
1. Харчова сода і COVID-19
Відео, на якому людина з’єднує шланг радянського протигаза з носиком чайника. Усередину до води додається харчова сода, потім суміш доводиться до кипіння, а людина надягає маску і вдихає пару. У дописі йдеться про те, що таким чином можна вилікувати сухий кашель — один з основних симптомів коронавірусу. Відео має близько 200 тисяч переглядів та 3 тисячі відгуків. Ще один подібний запис досяг 170 тисяч переглядів та розповідав про «коктейль» з молоком і содою. Тим не менш, харчова сода неефективна проти COVID-19.
2. Періодичне голодування
Періодичне голодування, іноді до 24 годин, може виявитись корисним для тих, кому це рекомендує медичний працівник, а не 15-секундні відео з яскравими фільтрами. «Порції» у відеороликах #whatIneedinaday такі маленькі, як-от один мандарин на сніданок. Ця тенденція турбує фахівців галузі охорони здоров’я. «Хоча є очевидним те, що подібне обмеження калорій є для будь-якого віку величезною небезпекою, підлітковий вік є особливо чутливим періодом до недоїдання», — сказала Еббі Шарп, дієтологиня, яка розглядає дезінформацію про харчування на YouTube-каналі. За її словами, дефіцит поживних речовин, що спостерігається у молодому віці, може спричинити сильну затримку росту та гормональний дисбаланс — і це до того, як настануть психологічні наслідки та розвиток тривалих розладів харчування. Відповідно до власної політики, додаток TikTok забороняє «уміст, який пропагує харчові звички, які можуть спричинити несприятливі наслідки для здоров’я».
3. Дезінформація про сексуальне здоров’я
Молоді люди все частіше звертаються до платформи TikTok, щоби дізнатись про секс. Серед них 69% користувачів у віці від 13 до 24 років, що не дивно. Проте «наука» додатку варіюється від смішного — охоплюючи відгуки про ароматизовані супозиторії — до абсурдного лікування, як-от використання йогурту від дріжджових інфекцій. Часто мова іде про продаж таких продуктів, як «детоксикація матки» чи абортів «зроби сам». Інші помилково стверджують, що ібупрофен або кориця можуть використовуватися для викидня. «Комплексне статеве виховання, яке є медично точним у Сполучених Штатах, є винятком, а не правилом», — заявляє Дженніфер Лінкольн, лікарка з гінекології у Портленд. Це означає, що люди знаходять відповідну інформацію деінде. Це призвело до того, що Лінкольн створила власний обліковий запис на платформі TikTok, щоби забезпечити бажаючих інформацією, заснованою на фактичних даних. Тепер вона розвінчує міфи про інфекції, що передаються статевим шляхом, своїм 1,7 мільйонам послідовників.
4. Фільтри краси
Time Warp Scan — новий тренд, заснований на використанні фільтру, де лазер рухається вниз екраном, заморожуючи відео і викривлюючи силует. Інший фільтр, який називається «інвертування» базується на віддзеркаленні селфі-відео, щоби показати наскільки асиметричним є чиєсь обличчя, що засмучує користувачів. «Заскочила до TikTok, аби він підбадьорив мене, а це просто погіршило ситуацію», — сказала інфлюенсерка Еббі Прайс, яка розплакалася, змінивши зображення свого обличчя. У додатку з’являються контр-кампанії, які заохочують людей «вимкнути режим краси», який розгладжує шкіру та покращує риси обличчя, ніби миттєва підтяжка обличчя.
5. Скептицизм та псевдонаука щодо вакцини проти ВПЛ
Зміст, що викликає сумніви щодо вакцини, привертає велику аудиторію на платформі TikTok. Один запис з 11 тисячами переглядів рекомендує глядачам не отримувати щеплення проти COVID-19 та ВПЛ. Інший заявляє, що вакцина проти вірусу папіломи людини «руйнує життя» і що «діти без вакцини набагато здоровіші, ніж вакциновані діти». Також кажуть, що це спричиняє смерть та параліч. Немає наукових доказів того, що вакцина проти ВПЛ призводить до паралічу, тоді як американські Центри контролю і профілактики захворювань вже визначили, що вона «дуже безпечна», і не виявили «причинно-наслідкових зв’язків» з повідомленнями про смерть після вакцинації.
Докторка Стейсі Танує, сертифікований гінеколог зі штату Флорида, яка розміщує інформаційні відео про сексуальне здоров’я у додатку TikTok та інших платформах соціальних медіа, сказала, що у сучасної молоді є апетит до надійної наукової інформації:
«Чим частіше ми боремося з чимось подібним, тим більше даємо можливостей», — підсумовує вона. «Так, це дійсно щось змінює».