Чинний мер Херсона Володимир Миколаєнко у своїй передвиборчій програмі кандидата в мери «Зміни на краще» на позачергових виборах міського голови 2015 року у розділі «Транспорт та дороги» дав багато обіцянок. Зокрема, по відновлення парку громадського транспорту в місті. Напередодні нових місцевих виборів фактчекери перевірили скільки з обіцяного виконав мер в актуальному і гострому для міста питанні.
ТЕЗА 1: «Наразі ми плануємо брати активну участь в міжнародних та державних програмах сприяння оновленню парку тролейбусів, і вже незабаром ви побачите новий і зручний електротранспорт на наших вулицях»
ВЕРДИКТ: ПРАВДА
ДОКАЗИ І АРГУМЕНТИ:
За 5 років автопарк МКП “Херсонелектротранс” поповнювався новими тролейбусами. Так у листопаді 2017 року до Херсона прибули 4 тролейбуси “Богдан Т70117”. Також у лютому 2019 року додалося ще 4 тролейбуси.
До того ж на сесії міської ради 18 січня 2019 року затвердили Угоду про підготовку кредитного фінансування на придбання 50-ти тролейбусів для Херсона.
На сайті Херсонської міської ради повідомили, що 9 серпня 2019 року відбулася зустріч з представниками ЄБРР і депутатами міськради. Зазначається, що умови угоди, в рамках якої Європейський Банк Реконструкції та Розвитку (ЄБРР) має наміри надати Херсону кредитні кошти на закупівлю нових тролейбусів, планують затвердити уже у вересні 2019 року.
ТЕЗА 2: «Ми неодмінно збережемо безкоштовний проїзд у водному транспорті для льготних категорій населення»
ВЕРДИКТ: ПРАВДА з ознаками МАНІПУЛЯЦІЇ
ДОКАЗИ І АРГУМЕНТИ:
Із 2 квітня 2019 року у Херсоні розпочалася річкова навігація, про це повідомили на сайті Херсонської міської ради.
У повідомленні зазначено, що:
«Пільгові категорії пасажирів користуватимуться транспортом у вівторок, середу, четвер і п’ятницю безоплатно (коштом субвенцій), а у суботу та неділю оплачуватимуть 50% вартості проїзду».
Ця обіцянка виконана, але оскільки пільгові категорії громадян можуть користуватися безкоштовним проїздом не весь тиждень – її можна вважати маніпуляцією.
ТЕЗА 3: «Також я розумію, що життя міста не спиняється вночі, і забезпечення нормальної роботи маршрутних автобусів в вечірній та нічний час, є необхідним».
ВЕРДИКТ: МАНІПУЛЯЦІЯ
ДОКАЗИ І АРГУМЕНТИ:
Питання проїзду у вечірній час є болючим для Херсона, оскільки після 21:00 поїхати практично неможливо.
За даними ресурсу EasyWay за графіком роботи маршрутних таксі найдовше працює маршрут 14 – з 6:00 до 22:00, а за графіком роботи тролейбусів найдовше працює №1 – з 6:15 до 20:47.
Отже, обіцянку забезпечити нормальну роботу громадського транспорту в вечірній та нічний час – не виконано.
Але, слід зазначити, що саме формулювання цієї обіцянки можна вважати маніпуляцією, бо Миколаєнко не говорить конкретно, що він планує зробити для цього і обмежується лише тим, що знає про проблему і що її необхідно вирішувати.
ТЕЗА 4: «Ми забезпечимо мешканців передмістя можливістю користуватися комунальним транспортом протягом усієї доби.»
ВЕРДИКТ: НЕПРАВДА
ДОКАЗИ І АРГУМЕНТИ:
Мешканці передмістя, щоб поїхати з Херсона додому можуть користуватися послугами двох автостанцій: приміська автостанція Херсон (АС- 2) та приміська автостанція Херсону “Південь” (“ЮГъ”).
Згідно з графіком приміська автостанція Херсон (АС- 2) працює в режимі: 5:30 – 20:00, перший автобус за розкладом (на 26 серпня 2019 року) до Мірошниківки відходить о 5:20, а останній автобус відходить о 20:30 до Голої Пристані.
Приміська автостанція Херсону “Південь” (“ЮГъ”). Працює в режимі: 5:30 – 19:00, перший автобус за розкладом відходить о 4:30 у Садове, а останній автобус відходить о 19:20 до Іванівки.
Тобто про цілодобове користування транспортом годі й говорити.
Автор: Юлія Лук’яненко, «Вгору», м.Херсон
Матеріал підготовлено за підтримки Internews Ukraine в рамках проекту «Фактчек – інструмент контролю в регіонах України виборчої і післявиборчої риторики, подій, публікацій в ЗМІ»