.
ЗМІ почали поширювати інформацію, що президент Володимир Зеленський нібито почав “відбір” на посаду прем’єр-міністра та планується звільнення чинного прем’єра Олексія Гончарука. Ці матеріали містять ознаки фейковості та маніпуляції. В тому числі, і матеріал у виданні “Політрада”.
.
Вердикт: фейк, маніпуляція, судження
.
Теза 1. “Зеленский начал отбор кандидатов на должность премьера”.
.
Аргументи і докази:
.
Видання у заголовку стверджує, що президент Володимир Зеленський почав відбір кандидатів на посаду прем’єр-міністра, яку вже займає Олексій Гончарук. Це фейк та маніпуляції, оскільки доказів ції тезі далі не наводять.
.
Теза 2. “Слухи о возможной отставке премьера Украины Алексея Гончарука, кресло под которым качается уже месяц, становятся все более настойчивыми. Уже идет обсуждение кандидатур, которые могут его заменить”.
.
Аргументи і докази:
.
Після стверджувальної думки про відбір на посаду прем’єра, у першому реченні тексту пишуть про чутки. На основі чуток не можна робити ствердження щодо дій Зеленського. Це маніпуляція.
.
Повідомлення про “обговорення кандидатур” — також маніпуляція та ознака фейковості, адже далі не надають доказів.
.
Теза 3. “Тема отставки премьера действительно все сильнее овладевает мыслями президента страны Владимира Зеленского.
.
Однако среди кандидатов на главу правительства идёт постоянная ротация. Если ещё недавно рассматривались в качестве основных вариантов Юрий Витренко из “Нафтогаза“, замглавы АП Юлия Ковалив и экс-глава Нефтегаза Олег Дубина, то сейчас их задвинули и на первые места вышло два хорошо известных человека”.
.
Аргументи і докази:
.
.
Те, що деякі ЗМІ та анонімні канали у Telegram повідомляють про нібито нового прем’єра Тігіпка, — це не дорівнює самому призначенню чи навіть обговорення. Це чутки, які поширюють ЗМІ з ознаками фейковості. Передруковувати такі повідомлення — маніпуляція.
.
На основі таких повідомлень не можна стверджувати про те, що “думками президента заволодівають думки про призначення чи відставки”, — також маніпуляція та фейк, також це і емоційне судження.
.
Теза 4. “Второй – Валерий Хорошковский, то есть ещё один экс-вице-премьер времён Януковича. Давний знакомый Зеленского, с которым он поссорился в 2012 году, но теперь помирился. Хорошковский уже давно крутится при дворе “короля Зе“, входит в тему таможни и СБУ, а теперь, теоретически, может взлететь и на пост премьера”.
.
Аргументи і докази:
.
.
“Король Зе” — це маніпулятивне та емоційне судження.
.
Повідомлення про те, що Зеленський “посварився” із Хорошковським, при цьому той “продовжує крутитись у колах президента, а Зеленський розглядає його кандидатуру на посаду прем’єра — це маніпуляція, емоційне судження із ознаками фейковсоті.
Висновок:
.
Багато видань почали поширювати повідомлення із “джерел” про нібито відставку чинного прем’єра Гончарука та призначення колишніх посадовців. Іноді це — анонімні телеграм каналі, іноді ЗМІ посилаються на “свої джерела у владі”. Такі повідомлення можуть бути або свідомими “вкидами” або поширенням фейків. Поширення журналістами таких повідомлень — це маніпуляція.
Автор: Ася Прокаєва.